Trináste znamenie zverokruhu

Zistila som, že v týchto dňoch sa spustila lavína hľadaní znamenia Hadonosa. Nuž, veľa šťastia pri hľadaní. 🙂

Práve som si totiž pozrela reportáž o posune rozpätí jednotlivých astrologických znamení vzhľadom na posun Slnka na oblohe a rada by som k tomu povedala pár slov.

Po prvé, Slnko sa nikam neposúva; posúva sa zemská os. Hovorí sa tomu precesia; a trvá to vyše 26 000 rokov. Je to dávno známy jav; niekoľko starovekých národov vypočítalo hodnotu precesie úplne presne a boli s ňou oboznámení. Dôsledkom precesie je práve to, že sa z nášho pohľadu mení dátum nástupu Slnka do toho-ktorého astrologického znamenia.

Astronómovia už veľa rokov hovoria, že jarný slnovrat vlastne nezačína v znamení Barana, ale Rýb (hádajte prečo; pretože žijeme vo veku Rýb 🙂 ), a preto sú astrologické výklady nesprávne. Už veľa rokov hovoria, že Slnko počas svojho zdanlivého postupu oblohou prechádza trinástimi znameniami a nie dvanástimi; to trináste je už spomínaný Hadonos, ktorý sa  nachádza medzi Škorpiónom a Strelcom.

Astrológia nie je exaktná veda (asi toto najviac žerie astronómov 🙂 ). Spočíva totiž nielen na tabuľkových výkladoch, ale aj na interpretácií značne veľavýznamových a mnohovrstvových vecí, medzi ktoré môžeme zaradiť nielen význam samotných planét a znamení, ale aj ich umiestnenie v domoch, aspekty medzi nimi, možné vplyvy prostredia, rodiny a podobne; tiež aj vyrovnanosť daného človeka so svojím základným obrazom. (V praxi to znamená, že aj keď sa pozriete na výklad všetkých súčastí horoskopu, niektoré časti vám jednoducho nesedia. Buď preto, lebo ich potláčate a tým pádom nepriznávate, alebo ste sa s nimi už vysporiadali a zvládate ich.)

Po druhé; toto nie je prvá zmena v dlhom cykle precesie. Horoskopy – astrológia samotná – majú viac než dvetisíc rokov. Takže boli časy, kedy bol bod jarnej rovnodennosti v Baranovi, v Býkovi, v Blížencoch… a tak ďalej. A viete čo? Samotnú charakteristiku a podstatu znamení to vôbec neovplyvnilo. Je to možno podivné; ale to, čo čítam ohľadom svojho znamenia, mi vždy sadne oveľa lepšie ako to susedné. 🙂 Napriek tomu, že tento systém je prinajmenšom dvetisíc rokov zastaralý. (Čo znamená, že mohli byť časy, kedy predbiehal svoju dobu… a napriek tomu bol platný.)

No a po tretie; astrológia sa dokáže vysporiadať s konceptom dvanástich astrologických a trinástich astronomických znamení. Pretože Hadonos je súčasťou Škorpióna. Škorpión ako taký v sebe obsahuje podstatu transformácie; jeho vyššia forma je Hadonos, človek, ktorý prekonal “hadie pokušenie” a stal sa tým, ktorý hada pevne drží a nedovolí mu ovládať ho. Chápete? Je to človek, ktorý si je vedomý vlastnej ľudskosti a tým pádom ju prekonal. A vychádza zo Škorpióna, pretože Škorpióni disponujú ohromnou mocou pozrieť sa do svojho vlastného vnútra a zvládnuť všetky jeho temné zákutia. Škorpión je v istom zmysle obrazom jasného svetla padnuvšieho do stoky, z ktorej sa ale môže opätovne vynoriť čisté a jasnejšie než predtým. Obrazom Lucifera, ktorý padol z nebies a môže byť znovu prijatý ako bytosť svetla, pretože v skutočnosti ním nikdy neprestal byť.

Trináste znamenie je vnútri každého z dvanástich; to je posolstvo “nového horoskopu”, ak ho tak chcete nazývať. 🙂 Preto nie je fér vyčleňovať ho ako osobitné znamenie. Má potom Škorpión ostať v stoke a Hadonos ostať vo výšinách bez toho, aby boli navzájom prepojení a obsiahli tak oba póly bytia?

So mnou táto koncepcia nesúznie. 🙂

8 thoughts on “Trináste znamenie zverokruhu

 1. Presne tak… Toto je aj vo hviezdach, aj na karte 21 – Svet (veľká arkána).
  Tie 4 živly sú na tej karte zobrazené štyrmi znameniami zverokruhu… No namiesto škorpióna (voda) je tam Orol! 😀 Hlboká transformácia škorpióna, ktorá mu pomohla vzostúpiť na “nebesia”. 😀 (a z chemického uhlu pohľadu 😆 – voda sa vyparila do vzduchu… 😆 )
  Keď sa na to pozrieme vo hviezdnej mape (či kde 😛 ), tak sa mi zdá, že je to tiež tak. Že nad či pri súhvezdí škorpióna (či hadonosa? 😕 ) je súhvezdie orla (či iného vtáka 😛 )… (Toto som pozerala ešte min.rok. – niekedy v októbri, tak mi už niečo vyfučalo z hlavy. 😀 )

  • ano presne 🙂 je to dokonca tak, ze vedla seba existuju hviezdne obrazce Skorpion-Hadonos-Orol; symbol pozdvihnutia 🙂

   Orol je mimo tej hlavnej drahy, preto sa nerata medzi potencialne astrologicke. Ale Hadonos ako taky je vlastne nieco ako pojitko medzi Skorpionom a Orlom; ukazuje, ze su prepojene a ze su jednym 🙂

   nielen na karte Svet sa objavuju; v niektorych sadach aj pri Kolese stastia. byk, lev, orol a clovek ako symbol Byka, Leva, Skorpiona a Vodnara

   • 😀 yessssss, presne… Aj koleso šťastia… Ale však to koleso je v podstate skoro také isté ako svet… 🙂 A v podstate dopĺňa kartu Svet, bez ich vzájomnej súčinnosti by bola cesta blázna neúplná. 😆 (ale nielen tieto dve karty sú zrkadlom samých seba len v inej podobe… 🙂 ). No, snáď som to nepoplietla a je to zrozumiteľnô… 😆

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s