Vek Vodnára a nástrahy Rýb

Dnes som sa dostala k panenskosti. Len tak, bez udalosti, ktorá by ma k tomu nasmerovala. A ako som sa nad tým zamyslela, spomenula som si na jednu malú analýzu, ktorú som napísala pred dvoma rokmi ako doplnok k astrologickým článkom.

Prišlo mi ako celkom vhodné ju práve teraz oprášiť. Nesie názov “Vek Vodnára a nástrahy Rýb”.

Chcela som sa v astrológii dostať trochu ďalej k astrologickým domom a planétam a ich významu, ale niečo mi narušilo koncept (priznávam, je to výsledok párhodinového „výpadku myslenia“, ktoré sa mi občas prihodí vďaka vlastným nedostatkom) a tak mi náhle napadlo, prečo existujú vo veku mierumilovných Rýb také veľké rozpory kvôli názorom. Človek by čakal, že to bude presne naopak, keďže Ryby ako znamenie sú také citlivé na vlastné okolie a vyznávajú cestu najmenšieho odporu. A potom – otázka, ktorá možno napadla už viacerým: kde je ten očakávaný vek Vodnára? Názory na dobu jeho príchodu sú rôzne, od tvrdenia, že už nastal spoločne s hnutím hippies v 60-tych rokoch minulého storočia, cez konštatovanie, že sa k nemu schyľuje teraz, po názor, že sa objaví vtedy, keď skončí mayský kalendár, čiže na konci roka 2012. A pod vplyvom uvažovania o tom, ako veľmi sme pánmi vlastných osudov, som sa rozhodla, že na to skúsim ísť cez astrológiu.

Obdobie posledných pár rokov je výrazne poznačené viacerými faktormi: silným vplyvom náboženstiev, fanatizmom, extrémnymi názormi a neporozumeniu medzi rôznymi skupinami, ktoré vyúsťuje do prejavov čoraz brutálnejšieho násilia. (Posledných pár rokov možno nie je ten správny výraz, pretože tieto tendencie možno badať viac či menej v priebehu celého veku Rýb, a to je približne od začiatku nášho letopočtu.) Kde spočíva problém, ktorý ženie celú našu spoločnosť do takýchto foriem správania? Už som spomínala, že Ryby sú nekonfliktné; intuitívne akceptujú ostatných, pretože rozumejú tomu, že nie všetci sme rovnakí. Málokedy sa stretnete s agresívnou Rybou. Tak odkiaľ pochádza všetko to neporozumenie a násilie? Spravili sme niekde chybu, pochopili sme zle to, čo máme ako ľudstvo vyriešiť? Nechcem nikomu vnucovať vlastný názor a rozhodne by som nechcela pôsobiť dojmom, že mám kľúč k záhade, ktorú doteraz nerozlúskol nikto; to by bolo príliš prehnané aj na mňa. Nie som žiadny obzvlášť nadaný objaviteľ skutočností ukrytých pred inými, a možno to, čo napíšem sem, už napísali iní inam (vlastne je to viac než možné). Ale pre prípad, že by sme na to zabudli, radšej zopakujem to, čo všetci vieme, ako by som to nemala povedať vôbec.

Ryby sú posledným znamením zverokruhu, to všetci vieme. Patria medzi vodné znamenia a majú ženskú podstatu, čo by sme tiež už mali vedieť. To všetko by malo prispievať k tomu, aby vek Rýb bol jedným z najkrajších období ľudstva. Ale zjavne to tak nie je – a tak by sme mali hľadať príčinu. A ako to už v horoskopoch (a v živote) býva, najlepšia metóda, ako nájsť príčinu, prečo sa niečo deje, je pozrieť sa do zrkadla.

Na osi, ktorá riadi dnešnú dobu, stoja na jednej strane Ryby – a na druhej Panna. Hm, Panna… čo také by mohlo mierumilovné zemské znamenie pohnúť k všetkým tým nezhodám a násiliu? Odpoveď vás možno prekvapí: veľa toho netreba. Panny dokážu byť nekonečne trpezlivé a utlmiť v sebe veľa negatívnych odpovedí na to, čo sa okolo nich deje, ochotne pomôcť v prípade potreby a zorganizovať veci tak, aby prebehli tak hladko, ako sa len dá. Háčik je v tom, že Panna je radikálne znamenie. Radikálne v tom zmysle, že ak u nej niečo prekročí mieru tolerancie, ktorej je schopná, zareaguje veľmi rázne a jednoznačne. Panny dokážu zo dňa na deň ukončiť zamestnanie, vzťah, svoj dovtedajší spôsob života a čokoľvek iné, čo majú v moci ukončiť. Panny zriedka používajú fyzické násilie a takmer nikdy psychické, ale ak sa dostanú za akceptovateľnú hranicu, spravia čistý rez, aby sa oslobodili. A to aj za cenu toho, že niekomu ublížia. Panny sú popisované ako citovo chladné, čo nie je pravda – ale sú to racionálne stvorenia, a nie je rozumné spoliehať sa na to, že ich srdce zvíťazí nad rozumom. Panny sa oslobodzujú od toho, čo ich obmedzuje, vždy s čistou hlavou. Alebo, ak to chcete inak, vedome. Ak to dovedieme do krajnosti, tak veľmi nevyspelé Panny (rozumej s nízkymi osobnými vibráciami) takto režú a sekajú dovtedy, kým sa protivník hýbe, a to už nie je žiadna sranda.

Keďže vek Rýb je predovšetkým vek náboženstva (Ryby ako také predstavujú náboženstvo, čo je zjavné z ich kľúčového slova „Verím“), tie radikálne panenské zásahy sa týkajú práve tejto oblasti. Pre príklady netreba chodiť ďaleko: náboženská neznášanlivosť na nás vyskakuje zo všetkých kútov sveta. K náboženskej sa veľmi úzko viaže rasová neznášanlivosť, keďže náboženstvo určitej skupiny je väčšinou dedičné vzhľadom na spoločné kultúrne základy tejto skupiny. Panna je vnímaná ako znamenie čistoty, patrí jej oblasť zdravia, ktoré s ňou úzko súvisí. Čistota sama osebe nie je škodlivá – čistota tela a duše je veľmi žiadaná. Existuje tu jedno jediné ale: v extrémnej podobe sa čistota mení na sterilitu. A sterilita vôbec nie je pekné slovo. To, čo je sterilné, je bez života. Nemôže sa to meniť, nemôže to napredovať a tak sa zdokonaľovať. Sterilita dnes vystupuje do popredia viac než kedykoľvek – ak si zapnete telku a pozriete si pár tých nezmyselných reklám, tak aspoň raz narazíte na prostriedok, ktorý „zabíja všetky známe druhy baktérii“, pretože „nemusí byť hneď všetko nové, ale má to tak vyzerať“ a hlavne „vydrží x-krát dlhšie“. Možno vám pripadá trochu divné, ako to kombinujem, ale dnešná doba má spoločné jedno: honbu za dokonalosťou. Horšie – za nemennosťou. Chceme byť večne mladí (teda tak nám to nahovárajú reklamy), chceme žiť v prostredí, ktoré nás nijako neohrozuje, chceme, aby bolo vždy všetko čisté. Panna dovádza do extrému samotné slovo „dokonalosť“, pretože je presvedčená, že dokonalosť je stav, v ktorom sa nič nemení, ktoré je celkom vyvážené a môže trvať neobmedzene dlho. Podliehame mnohým ilúziám a ilúzia dokonalosti je tou najväčšou, napriek tomu, že si sem-tam pripomenieme, že nikto nie je dokonalý. To zároveň platí aj pre neživé objekty: nič nie je dokonalé. Dokonalosť sama osebe je zavádzajúca a mala by byť chápaná celkom inak, ako nám je to predostierané. To, že dokonalosť objektívne nemôžeme dosiahnuť, nás skľučuje a zároveň motivuje, aby sme stále hľadali čosi lepšie, krajšie, trvalejšie – ale zároveň hľadáme úplne iným smerom, ako by sme mali. To nás skľučuje ešte viac a naše hľadanie je ešte zúfalejšie. Začarovaný kruh sa podobá špirále, v ktorej klesáme namiesto toho, aby sme stúpali a napokon sa zrútime zaslepení nezmyselnými požiadavkami až na samé dno.

Ilúzie, ktoré nás obklopujú, sú výsledkom pôsobenia Rýb a ich vládcu Neptúna, ktorý zastiera skutočnosť závojmi a zahmlieva to, čo má byť jasné a čisté. Ryby ukrývajú pravdu, za ktorou sa Panna tak ženie a mlčia, keď sa ona hlasno dožaduje univerzálne platných odpovedí. Ryby sú znamením tajomstiev a tak nechávajú Pannu zúfalo hľadať jej stav dokonalosti namiesto toho, aby jej odhalili, že si namiesto vlastnej čistoty vyberá sterilitu a preto je jej hľadanie odsúdené na neúspech. Náboženstvá (hlavne kresťanské náboženstvo, ktoré mi pripomína skôr karikatúru vlastných pôvodných hodnôt) prezentujú vplyv panenskej sterility priam ukážkovo (a to aj prostredníctvom svojich stúpencov na ezoterických blogoch, ktorí kvôli vlastnému presvedčeniu celkom strácajú schopnosť myslieť otvorene a podľa vzoru Rýb pripustiť iný názor).

Kde je cesta k čistote? Na to nemám odpoveď okrem tej jedinej, ktorá je platná všeobecne: v nás. Kým neprestaneme hľadať mimo seba a nezačneme hľadať v nás, nemôže vek Vodnára skutočne nastať. Vek Rýb sa chýli ku koncu a hoci sme nikdy neboli bližšie k odhaleniu všetkých závojov, nemáme ani predstavu o tom, ako málo stačí, aby sme uvideli skutočnú pravdu. V tarote je kartou Rýb Mesiac, jedna z významovo najťažších, s číslom 18, ktoré symbolizuje konflikt medzi matériou a duchom. Panne patrí Pustovník (číslo 9), ktorý sa dobrovoľne odlúčil od sveta a svetlo v jeho ruke predstavuje čisté svetlo poznania, ktoré sa vynára z jeho podstaty. Keď sa nám podarí v sebe to svetlo rozsvietiť, zjaví sa aj na oblohe (Hviezda ako karta Vodnára) a bude nám ukazovať cestu do nového veku.

4 thoughts on “Vek Vodnára a nástrahy Rýb

    • dakujem 🙂

      planujem od prveho jula seriu o cislach, ak sa podari 🙂 na kazdy den jedno cislo s charakteristikou a rozpitvanim tak, ako mi to len napadne 😉

  1. úžasne spracovaný článok .. totálne prehľadne … a je jasný dokonca aj mne , čo mám v týchto horoskopoch a astroveciach totáolny zmätok vždycky …

    hm zrkadlo oproti rybám … inšpiratívne toto … ja som vodnár a mojím zrkadlom je lev ..a to je … mama, brat, syn, šéf a .. to už je jedno … no chápeš? som ako pod paľbou v zrkadlovej miestnosti … toto ked rozlusknem som bohyna naozaj .. snažím sa na toto prísť už dlho …

    díkes za udičku ako hrom …

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s