Jednotka

Jednotka je najmenšie prirodzené číslo. Kruh nuly praskol a otvoril sa na jednom mieste; to, čo sa takto sťahuje na jednu a na druhú stranu od miesta prasknutia, je jednotka.

Praveký človek definoval jednotku ako seba; jednu osobu stojacu uprostred ochranného kruhu nuly. Ak je kruh narušený, ostáva sám proti svetu.

Jednotka svojím tvarom pripomína bič. Je zložená z dvoch rovných čiar, jednej dlhšej a jednej kratšej, ktoré sa stretávajú v jednom bode. Kratšia čiara môže byť viac či menej šikmá, niekedy je takmer úplne horizontálna, niekedy sa k dlhšej čiare nepripája  na vrchole, ale pod ním. Môže tiež pripomínať otvorené dvere, otvorenú knihu, otvárajúci sa vreckový nožík, udicu, vystretý prst, zástavu visiacu na tyči, ak do nej príliš nefúka vietor. V každom prípade sa pôvodne ohraničený priestor otvára smerom do sveta a z ničoho sa stáva prvotné niečo, ktoré si prestáva všímať len samo seba, ale zvedavo vykukuje von.

Jednotka je počiatočné číslo, ktoré pridávaním samého seba dospieva k ďalším prirodzeným číslam. Prvočísla sú čísla deliteľné len samy sebou a jednotkou. Jednotka je prvé vlákno dlhej molekuly, z ktorej sa potom formujú vyššie celky. Je prvým červíčkom, ktorý vykúka z jablka, prvou rastlinkou, ktorá sa tlačí na svetlo po zime, prvým vyliahnutým kuriatkom. Kým nula predstavuje možnosti, jednotka je už zhmotnením možností.

V astrológii jednotka prináleží Slnku, ktoré je stredobodom Slnečnej sústavy. Slnko je hviezda, ktorá dodáva teplo a svetlo všetkým planétam v sústave, svojou príťažlivosťou ich k sebe púta a necháva ich okolo seba obiehať v pravidelných intervaloch. Slnko je jednotka, pretože zo svojho povrchu vyžaruje energiu; vysiela ju do okolia a tým priznáva, že ten svet naokolo existuje a závisí na slnečnom zapojení sa do systému. Slnko je planétou sebauvedomenia, životnej sily, základnej charakteristiky vlastného Ja, zdrojom vlastného svetla, ktoré svieti do okolia. Uvedomenie je princípom jednotky; vynorenie sa zo svojich vlastných hraníc a nazretie do sveta za nimi.

Podľa Chaldejcov mali číselnú hodnotu 1 písmená A, I, J, Q, Y. Tieto písmená v sebe nesú energiu počiatku, uvedomenia, základnej charakteristiky; prvotného vyžarovania. Prvé zvuky, ktoré sa dieťa naučí vydávať, majú základ v písmene A, ktoré je najprirodzenejšou samohláskou a po otvorení úst vychádza bez ďalšej potrebnej modifikácie pier. Tiež u lekára sa hovorí “A”, pretože sa tým otvárajú naše hranice a dovoľujeme do nich vstúpiť niekomu inému. Písmeno I má najvyššiu vibračnú hodnotu zo všetkých samohlások a nachádza sa na úrovni Najvyššieho vedomia. V angličtine slovo “I” vyjadruje “ja”. Aj naše slovo “ja” sa skladá z dvoch písmen, ktoré nesú vibrácie jednotky.

Ak k sebe zložíme dve jednotky, dostaneme písmeno M. To je tvarom identické s runou Ehwaz, ktorá má význam “pokrok” a predstavuje cestu alebo napredovanie. Ehwaz rozhýbava staré kosti a poháňa vpred. Podobný tvar má tiež runa Mannaz, ktorá znamená “sebaprijatie” a vyjadruje to, čím ste, to, čím by ste sa mali stať alebo to, čím sa práve stať odmietate. Mannaz núti prehodnotiť názor na seba samého a zistiť, kto vlastne je “ja”. Písmeno M tiež môže pripomínať zvedavé ušká, ktoré majú v pláne rozhliadnuť sa po svete, alebo dva rožky, ktoré vystrkuje doteraz skrytý diablik, aby zistil, na čo všetko dokáže siahnuť.

V tarote je jednotkou Mág; ten, ktorý má pod kontrolou všetky štyri živly. Je si vedomý svojej moci a stráži si ju, pôsobí na vonkajší svet tým, že otvoril svoje hranice a aktívne formuje svoje okolie. Mág oplýva múdrosťou, ktorá sa rodí zo svetla, a to vychádza z primárnej tmy. Bez tmy, z ktorej vyšiel, by Mág ako jednotlivec nedokázal zvládnuť svetlo prejavujúce sa v štyroch elementoch. Drží svet vo svojich rukách a tvaruje ho podľa svojich predstáv; pritom sa ním nechá tvarovať do tej miery, ako to sám uzná za vhodné. Mág vie, čím je a tiež vie, čím chce byť; práve toto vedomie neustále premieta do seba samého (dovnútra) a do projekcie seba samého (navonok). V štádiu Mága ale nezáleží na okolí tak veľmi ako na ňom samom. Iba on dokáže udržať svoje vlastné vedomie na určitej úrovni alebo ho posunúť na inú úroveň. Mág prešiel prvý krok na ceste, zvládol prvú úlohu otvorenia sa svetu a pred ním leží nová úloha.

Zastabilizovať svoj svet.

6 thoughts on “Jednotka

 1. A zase doplnenie, veľmi stručne čo o jednotke hovorí mayské učenie Počtov Zeme (EarthCount):

  Jednotka

  Prvorodenou z Posvätnej Nuly – manželstva WahKahn, Stvoriteľky Matky a SsKwana, Stvoriteľa Otca – bola Jednotka.

  Východ je tanečníkom, zvaným Slnko.
  JEDNOTKA je SLNKO.
  ____________________
  Ako z vyššie uvedeného vyplýva, Mayovia (a nielen oni) spájali jednotku so Slnkom. Na Kolese medicíny jej prináleží pozícia na Východe (jednotka sa teda spája s touto svetovou stranou). S jednotkou sú, okrem toho, spojené aj všetky hviezdy (napokon, naše Slnkou je len jednou z nekonečného počtu hviezd).

  • 🙂 nadherny dokument 🙂 poucny a pritom vtipny 🙂 a zrozumitelny aj pre nematematikov a ne-IT-ckarov… 😀

 2. Pred 2 týždňami som mala sen, v ktorom som si na pravý bok dala vytetovať číslo jedna. Ráno som síce netušila, prečo jednotku, prečo som neuprednostnila lienku alebo rovno čiarový kód, ale v sne som so svojim tetovaním bola plne spokojná 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s