Štvorka

Štvorka je číslo hmoty.

Ktovie, ako praveký človek definoval čísla vyššie ako tri? Mal svoju trojnožku; seba, ženu, dieťa. Čo mohlo byť štvorkou – kruh dosadený na tri nohy a tak vytvorená prvá skutočná stolička alebo stôl? Kotlík upevnený do ťažiska troch nôh a tak vytvorený prvý skutočný sporák? Plachta ovinutá okolo troch nôh a tak vytvorený prvý skutočný dom? Možno to bolo práve toto; možno to všetko mohlo symbolizovať štvorku. Číslo štyri predstavuje všetky tieto veci.

Štvorka sa odkláňa od tendencií, ktoré sa dali sledovať pri predošlých číslach. Tvoria ju tri čiary, pričom dve z nich sú na seba viac-menej kolmé a tvoria kríž, tá tretia je nad nimi, upevnená na vodorovnej čiare a nakláňajúca sa nad kríž. Možno najlepším vyjadrením štvorky je blesk. Nájdeme ju však ale aj na okraji strechy, je to tiež poloha pri sedení na stoličke (s rôznym vzájomným sklonom troch čiar), pripomína tiež písmeno A. V predošlých číslach sa vytvárali obliny; štvorka opäť opakuje ostré tvary, ktoré mala pôvodne jednotka. Možno práve preto, že štvorka je už o jedno číslo nad magickou trojkou a začína tak nanovo formovať svet, ktorý v predošlých štádiách spoznala, prijala a obohatila.

Štvorka je teda číslom zmeny poriadku, ktorý bol stanovený; na rozdiel od jednotky, ktorá bola inovátorská, štvorka je opakovaním. Dokonca ani nie je krokom vpred; ako párne číslo je stabilizačným stupňom. K pôvodným dvom líniám jednotky sa pridala jedna navyše. Štvorka v sebe obsahuje kríž, ktorý je vyjadrením Zeme. Kríž uzavretý v kruhu predstavuje astronomický symbol našej planéty; hmota uzavretá v ochrannom obale. U vyjadrenia ženy je kríž posunutý pod kruh, u vyjadrenia muža je kríž posunutý nad kruh. Tam, kde sú oba vyvážené, je naša Zem.

V astrológii štvorka zodpovedá planéte Urán, ktorá je pomenovaná po najstaršom z bohov. Bol to Urán – Nebo – ktorý sa oddelil od Zeme a dal tak vzniknúť novému svetu. Nebol prvý v tom, že prvý vznikol; obaja už boli. Urán ale bol prvý v tom, že nastavil nové podmienky pre fungovanie sveta. Bol to otec otca najznámejšieho vládcu bohov a ľudí, Jupitera; bol pred ním a predsa sa dostal až pod neho. Urán je planétou nepredvídateľných činov, nečakaných zvratov, ktoré prichádzajú ako blesk z jasného neba. (Bol to práve ten blesk, ktorý potom zdedil jeho vnuk, keď zasadol na čelo všetkých bohov a ľudí.) Je symbolom rúcania starých poriadkov a vzniku nových, ktoré potom stráži.

Chaldejci prisudzovali hodnotu 4 písmenám D, M, T. Už na prvý pohľad tieto písmená akoby nemali nič spoločné; hoci sú všetky symetrické, každé z nich má vlastnú os symetrie a tvarovo si vôbec nie sú podobné. D vyzerá ako prehnutý luk; označuje druhý tón základnej hudobnej stupnice a pripomína tiež polovicu kruhu. Plynulý tok, ktorý mala nula, je tu radikálne prerušený uprostred; ukážka zmeny starého a preformovania na nové. M je obrazom dvoch jednotiek stojacich proti sebe, práve preto je štvorka “nová jednotka”. T je prapôvodný kríž, slepá ulica, šípka zarytá do steny. Tieto popisy môžu čiastočne vysvetľovať, prečo na prvý pohľad nesúviace písmená predsa patria do rovnakej skupiny štvorky.

Dve štvorky postavené proti sebe sú hrotom šípu alebo oštepu. Oba predstavujú zbraň, ktorá rozsekáva to, čo bolo, a nastoľuje niečo nové; dokážu spôsobiť smrť a zabrániť tomu, aby sa zasiahnutý tvor vrátil do života v pôvodnej forme. Určujú nové podmienky trvania (alebo netrvania). Sú vykonávateľom vôle toho, kto ich vyslal za cieľom a napĺňajú tým tvorivý proces tak, že zastavujú iný. Nie je to však iba za účelom ničenia; tak ako každá zbraň slúžia na ochranu tým, že predbehnú inú akciu, ktorá by zasiahla do nášho trvania a pozmenila ho.

V tarote je štvorkou Cisár; ten, ktorý udržiava poriadok tým, že prijíma opatrenia, aby sa zachoval určitý stav vecí. Cisár je mocou, ktorá vymedzuje tvorivej činnosti určité medze. Ochraňuje tak samotné tvorenie a zároveň bráni tomu, aby pohltilo samé seba. Posúva stvorené na ďalšiu úroveň, kde môže ďalej rásť a vyvíjať sa v rámci stanovených podmienok. Cisár musí zachovávať rovnováhu medzi statikou a dynamikou; ak by prevládlo čokoľvek z týchto dvoch, poriadok by bol narušený. Je zvrchovaným pozorovateľom a tiež vykonávateľom vlastného sveta, díva sa na to, čo vzniklo z ničoho, uvedomilo si seba, pochopilo sa a vytvorilo niečo nové, z ďalšej úrovne; z nadhľadu. Cisár musí byť nestranný, pretože nastavené podmienky majú vyhovovať všetkým a zároveň nikomu. Nie je úlohou podmienok obmedzovať tvorenie, ale nie je dovolené tvoreniu obmedzovať uplatnenie stanovených podmienok. Zákon, ak sa prijme, má  byť dodržaný, pretože to ho robí zákonom. Ak je Cisár pochopený správne – nie ako bezcitný tyran, ale ako starostlivý rodič – môže vývoj postúpiť ďalej.

K ďalšiemu zavinutiu.

3 thoughts on “Štvorka

  1. Štvorka

    Čas otáčal Zemou a Rastliny otáčali Kolesom vo svetle a tieni. Jednotka, Slnko, sa zosobášila s Trojkou, Rastlinami, a na Zemi sa zrodili prvé Zvieratá.

    Zvieratá sú v kruhoch stále sa pohybujúcich životom.

    ŠTVORKA je číslom pre všetky ZVIERATÁ.

    Svetovou stranou Štvorky a pozíciou na Kolese medicíny je Sever.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s