Päťka

Päťka je číslom prírodnej mágie.

Praveký človek možno päťku ani nedefinoval. (Možno nedefinoval ani predchádzajúcu štvorku.) Ale takmer určite si všimol, že každá z jeho rúk má päť prstov, rovnako ako každá z jeho nôh. Mohol teda toto číslo zadefinovať ako to, čo ďalej predlžuje druhé “ja”; z jeho dvoch rúk a dvoch nôh vyrastalo zakaždým päť prstov. Alebo ho mohol zadefinovať ako niečo, čo obklopuje jeho prvotnú stoličku, sporák, dom… Mohol definovať päťku ako prírodné číslo, mohol si všimnúť, že to, čo stvoril svojimi rukami na úrovni štvorky, by nevykonal bez práce svojich piatich prstov. A to ho mohlo priviesť k číslu ako takému.

Pätka súvisí s dvojkou podobne ako štvorka súvisí s jednotkou. Štvorka a jednotka sú tvorené rovnými čiarami usporiadanými v rôznych uhloch, päťka a dvojka sú sčasti rovnými čiarami a sčasti sa začínajú stáčať do oblúka. Päťka pripomína háčik, podobne ako to bolo u dvojky. Toto číslo je vlastne dvojkou obrátenou hore nohami a preto asociácie, ktoré sa mi spájajú s dvojkou, sa mi spájajú aj s päťkou; len si musím predstaviť, že labuť či drak sa držia miesta nad svojou hlavou, že palička či dáždnik rastlina rastie sú otočené naopak, že rastlinka rastie do zeme. Pripomína hada visiaceho z konára. Päťka znovu začína proces stáčania sa do seba, približovania opačných koncov, ktoré ale tentokrát nesmerujú do počiatočnej nuly, ale do jej modifikácie – osmičky.

Päťka je číslom života, človeka. Podobne ako ostatné stavovce nám z trupu vyrastá päť výbežkov – hlava, dve ruky, dve nohy. Päť prstov na každej končatine už bolo spomenutých. Máme päť zmyslov – zrak, sluch, čuch, chuť, hmat. V týždni máme päť pracovných dní. Číňania uznávajú päť elementov – drevo, oheň, zem, kov, vodu. V našom ponímaní sú živly štyri (oheň, voda, vzduch, zem), ale väčšina koncepcií uznáva ešte niečo ako dušu, éter či inak nazvaný prvok života (vedomie). Ak skombinujete štyri živly samy osebe, bez oduševnenia, ostane vám len neusporiadaná zmes, ktorej k životu ešte niečo chýba.

V astrológii päťka zodpovedá planéte Merkúr, planéte najbližšej k stredu našej Slnečnej sústavy. Táto planéta je nositeľom myšlienok, ktoré vedú k tvorivému procesu; jej kovom je ortuť, jediný tekutý kov, ktorý tým pádom nemá stabilnú formu a dokáže sa prispôsobovať akémukoľvek tvaru nádoby. Merkúr býval poslom bohov, ochrancom pocestných, ale tiež zlodejov, strážcom duality a prepojenia pólov vecí. Myseľ, ktorú stráži Merkúr, je zdrojom (alebo prenášačom) ideí, ktoré nám pomáhajú pri nasmerovaní tvoriaceho procesu, pomáhajú nám opravovať priebežne sa vyskytujúce chyby a kontrolovať pritom tiež okolité nastavenie, aby bol konečný výsledok čo najmenej znefunkčniteľný. Myseľ je nositeľom (alebo kanálom) vedomia, ktoré zabezpečuje život ako proces neustáleho tvorenia.

Chaldejci priraďovali číselnú hodnotu 5 písmenám E, H, N, X. E je samohláska, ktorá má po písmene I druhú najvyššiu vibračnú hodnotu; je tesne pod Najvyšším vedomím. Odkazuje tak na to, že päťka – prírodná mágia, život, mysliaci človek – je medzistupňom k dosiahnutiu Najvyššieho vedomia. V tomto kontexte H pripomína priečku rebríka, po ktorom sa dá vyšplhať nahor rovnako ako zostúpiť nadol. N vyzerá ako obrátený blesk; zvrátenie procesu náhleho zasahovania do vecí, alebo naopak formovanie vecí svojským štýlom. X je symbolom zákazu, ale tiež krížom, ktorý sa umiestňuje do kruhu, aby zobrazoval samotnú Zem. X je tiež znakom bozku, stretnutia dvoch protipólov, ktoré takto objímu jeden druhý.

Dve päťky obrátené proti sebe vytvárajú jablko. Jablko je známym symbolom plodnosti, spája sa s Venušou (jej dráha z pohľadu pozorovateľa na Zemi za osem rokov opisuje pentagram; jablko pri prekrojení v horizontálnej rovine väčšinou ukáže päťcípu hviezdu) a je údajne ovocím, ktoré kedysi pojedla Eva zo stromu poznania. Poznanie je vedomím; až potom, ako sa dostali prví ľudia k jablku, zistili, že sú nahí a ukryli sa pred zrakom svojho Stvoriteľa. Jablko, ako každé ovocie, je tiež symbolom zdravia (pamätáte si ešte “jedno jablko denne”?), pomáha prečisťovať organizmus, dodáva mu vitamíny, vodu, minerály… Jablko je okrem toho ovocie prirodzené pre naše zemepisné šírky; hovorí sa, že všetko, čo potrebujete jesť, sa nachádza vo vašom prirodzenom geografickom pásme. Malý zázrak v šupke.

V tarote je päťkou Pápež; ten, ktorý vyrovnáva svetské a duchovné a dozerá na vieru a jej praktizovanie v živote. Je stelesnením najvyššieho princípu prírodnej mágie, inteligencie, ktorá hýbe svetom, prítomnosti živého Boha na Zemi. Podobne ako Cisár je hlavou svetského života, Pápež je hlavou duchovného života; dôležité je však aj to, aby sa tieto dva svety navzájom neoddeľovali, ale nachádzali si stretávacie body. Svetský a duchovný život sú jedným životom a Pápež má toto prepojenie chápať. Žijeme duchovne v svetskom svete a svetsky v duchovnom svete. Násilne sekať jeden od druhého nie je ani múdre, ani efektívne. Pápež je vlastne obdobou Veľkňažky, ktorá vyrovnáva dva protipóly, jej úloha však skôr patrí do vnútornej, duchovnej sféry, kým Pápež musí nutne pôsobiť navonok. Preto mu patrí nepárne, postupové číslo, pretože napredovať sa v jeho prípade musí aktívnym spôsobom. Vyrovnanie svetského a duchovného musí vychádzať zvnútra, ale zároveň je dôležité, aby sa plne prejavilo vo vonkajšku.

Nastupuje ďalšia stabilizačná fáza.

5 thoughts on “Päťka

 1. Dae chcem sa spýtať na životné číslo 11…toto sa vraj nezrátúva, ja som bola na tom, že mám teda 2, (1+1=2) ale neviem teraz ako to je. Ako to vidíš ty?

  • ano, je pravda, ze 11 sa nezratuva, pretoze sa poklada za tzv. majstrovske cislo. stale mas 11; budem pisat aj o nej, ked sa k nej dostanem a verim, ze ti to nieco da. jedenastka je tazke cislo, je ovela vyhrotenejsia ako dvojka; ma iny obsah ako dvojka (dve “ja” tu stoja proti sebe a nedoplnaju sa navzajom, preto je to take tazke cislo)

   da sa z toho ale vytazit vela; vsetko bude spisane 🙂

   nateraz ti to snad aspon ciastocne staci

 2. Päťka

  PÄŤKOU sú všetci ĽUDIA. Päťka sa zrodila z Prvého kruhu a nachádzajú sa v jeho Strede. Ľudia vysielajú svoje hlasy do srdca všetkých Štyroch svetových strán a oslavujú tak svoj Život.

 3. 😯 “E je samohláska, ktorá má po písmene I druhú najvyššiu vibračnú hodnotu” Raz som si len tak zo srandy skúšal vyslovovať písmená abecedy a aj podľa mňa bolo E vybračne najlepšie. 😆

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s