Pätnástka

Pätnástka je veľmi silné číslo. Jednotka – “ja” – sa tu stretáva s človekom – podstatou, spojením piatich základných zložiek do jedného celku. “Ja” sa stretáva s “vedomím”; a tam, kde si “ja” uvedomí seba, sa dejú zázraky. Preto sa pätnástka vníma ako číslo s hlbokým ezoterickým významom a hovorí sa o nej ako o alchymistickej vibrácii. Je preto spojená s transformačným procesom a tiež s uskutočňovaním svojich cieľov.

Pätnástka je číslo, ktoré prináša umelecké nadanie, schopnosť presviedčať; tiež prináša charizmu a príťažlivosť. Znovu sa opakuje to, čo sme si povedali u štrnástky; aj pätnástka sa často označuje ako “šťastné” číslo. Ale; keďže “šťastné” a “nešťastné” čísla neexistujú, pätnástka má svoju slabinu. Je ňou moc. Ak je “ja” ešte nevyzreté, môže ho moc, ktorú dostáva do rúk vďaka vedomiu, zlákať a ono sa nechá uniesť do sfér zneužívania vlastnej moci. Pätnástka sa vykladá ako “Kúzelník”, kúzla však môžu byť voči druhým ľuďom neškodné alebo zámerne škodlivé. Mágia sama osebe nie je ani čierna, ani biela, no ak človek zneužije svoju moc na úkor iného, stáva sa z neho čierny mág.

Pätnástka v sebe priamo obsahuje vedomie a preto je v tomto stupni dôležité uvedomenie si, že s mocou prichádza zodpovednosť. Nielen za seba, ale hlavne voči okoliu, ostatným ľuďom. Mocným ľuďom nedal nikto právo šliapať po iných ľuďoch, pretože v konečnom dôsledku sú s nimi rovnocenní. Ak dôjde k zneužitiu moci, čarovná moc pätnástky sa môže stratiť. Ak dokážeme túto moc využiť vo vlastný prospech a aj v prospech iných ľudí, prinesie nám veľa šťastia.

V tarote je pätnástkou Diabol, ktorý upozorňuje práve na zneužitie “čarovného čísla”. Diabol sám osebe nie je vládcom; je hrozbou, ktorá nad nami visí. Cítime sa spútaní, no pravdou je, že spútanosť vyplýva z našich vlastných ilúzii. Pätnástka – a Diabol – poukazujú na to, že moc je vždy relatívna a že častokrát je moc obmedzujúcim činiteľom. Pritom si často predstavujeme, že mať moc znamená mať slobodu. Tiež sa hovorí, že moc človeka zmení; faktom však je, že moc z nás vytiahne to, čo v nás vždy bolo. Človek sa nikdy nemení od základov, pretože tie sú u každého z nás identické. Rozdielne je iba to, čo sme na tých základoch postavili a ako pevne. Diabol poukazuje na moc ilúzií, ktoré prezentujeme ako vlastný obraz. Ak sa pozriete na obrátený pentagram, symbol satanizmu, uvidíte v ňom jednak srdce a jednak trojuholník obrátený hrotom nahor; oba tieto symboly sú symbolmi rastu, nie úpadku. Srdce predstavuje emočné vyjadrenie a tým pádom živel vody, trojuholník obrátený hrotom nahor predstavuje aktivitu, čiže mužskú podstatu, a živel ohňa. Oheň pekla nie je trestom, ale očistením; moc nie je trestom, ale ani odmenou. Je len očistením nánosov ilúzií, ktorými sme sa obklopili.

Jednotka a päťka spolu dávajú číslo šesť, čo je číslom lásky. Ak k moci pristupujeme ako k láske – neprivlastňujeme si ju, ale vnímame ju ako prostriedok pre rozvoj vlastný aj rozvoj svojho okolia – potom je silným hnacím motorom k vylepšeniu sveta. Mocný neznamená bezohľadný; mocný tiež neznamená ignorantský voči potrebám druhých. Pokiaľ pätnástku dokážeme vnímať týmto spôsobom a využívať tak vedomie tvorivo-stabilizačne, môže práve táto vibrácia byť veľkým krokom vpred.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s