Osemnástka

Osemnástka sa skladá z jednotky – “ja” – a osmičky, ktorá predstavuje karmu. “Ja” v kombinácii s karmou je náročné číslo. Má veľké fyzické aj psychické nároky na seba aj na  okolie. Bič jednotky naráža na zacyklenú osmičku a kamkoľvek sa chce pohnúť, ocitne sa zdanlivo na tom istom mieste, tam, kde sa na povrch vynára potlačené a takmer zabudnuté. Zabudnuté vedome, ale neustále sa navracajúce, pretože niet inej možnosti ako nezabudnúť.

Osemnástka je veľmi ťažké číslo, aj na výklad, aj na žitie. Jeho význam je “Duchovno-hmotný konflikt”. Človek, ktorého stíha vibrácia osemnástky, žije pod stresom, ktorý na jeho “ja” uvalila osmička, neustále pripomínajúca dôsledky činov. V človeku ovládanom osemnástkou akoby sa hromadili všetky karmické skúšky bez ohľadu na to, akým životom daný človek žije. Často sa dostáva do rodinných konfliktov, vojen, živelných pohrôm, revolúcii, záškodníctva… jednoducho, keď prší, tak leje. Osmička ako číslo karmy a tým pádom návratu k pôvodnému, ktoré už nie je pôvodné, ale obohatené o doposiaľ zažité skúsenosti, vedie takéhoto človeka k neustálym cyklom; výlet “von”, potom dramatický spád udalostí, návrat “späť”, krátky oddych a znovu, stále dookola.

Preto je osemnástka veľmi náročným číslom. Predstavuje boj vedomia s podvedomím, boj “ja” s nemenným pravidlom toho, že čo dáš, to dostaneš. Slovo “konflikt” v osemnástka nadobúda úplne iné rozmery ako ho bežne chápeme. Nie je to len viac-menej neškodná potýčka, je to skutočný boj o život. V podstate sa v osemnástke objavuje motív jedenástky, boj dvoch rovnocenných súperov. Osmička a jej význam, karma, má však v tomto čísle navrch, pretože prešla dlhšiu cestu ako jednotka. Človek s týmto číslom sa môže cítiť bitý osudom a strácať vieru, že drží svoj život pevne v rukách. Má pocit, že stráca kontakt sám so sebou a namiesto toho je ťahaný niekam, kde sa vôbec necíti dobre.

V tarote je osemnástkou Mesiac, ktorý je obrazom podvedomia. Mesiac má menej jasné svetlo ako Slnko; neoslepuje nás, ale dokáže osvetliť všetko, čo máme vidieť. Na druhej strane však necháva dostatok tmy pre všetko, čo vidieť nechceme. Mesiac odhaľuje našu skrotenú stránku, ale v tme zároveň svietia oči našej divej stránky. Tá podstata, ktorá dokáže byť prítulná, ochranárska, neubližujúca, dokáže byť zároveň divá, zúrivá, smrtiaca. Ak je niekto psom, je zároveň aj vlkom, pretože psia podstata vychádza z vlčej. Nános civilizácie, ktorý nosíme ako tenký odev, praská pod náporom našej divej podstaty a čím usilovnejšie sa snažíme potlačiť svoju prirodzenosť, tým intenzívnejšie sa tlačí von. Mesiac varuje pred tým, aby sme nepotláčali žiadnu stránku seba, pretože sa vráti s ešte väčšou silou. Ak psa zaženiete do kúta a ohrozujete ho, napadne vás, aj keby vás poznal mnoho rokov. Pretože v ohrození nános civilizácie nikdy nevydrží.

Jednotka a osmička sa sčítavajú na deviatku, číslo energie. Energii sa nedá ujsť; je všadeprítomná, je našou podstatou aj podstatou živelných katastrof. Osemnástka je preto varovaním; nebráňme sa divokosti. Prijmime ju, pretože je našou súčasťou. Je našou podstatou; všetko ostatné je len nálepka, ktorá sa dá strhnúť, zmyť, zoškrabať. Divokosť, princíp karmy, akcia a reakcia, je to, čo sa nedá potlačiť bez toho, aby sme úplne zlomili naše “ja”. Zlomené “ja” je len odlomenou vetvičkou unášanou prúdom, ktorému nedokázala čeliť, hoci na to vynaložila všetky svoje sily. Trik nie je v boji; trik je v akceptácii. Môžu byť pochybnosti a kolísavá viera, ale ak napokon znovu dôjdeme k presvedčeniu, že to tak má a musí byť, dá sa zvládnuť aj toto náročné číslo.

2 thoughts on “Osemnástka

    • myslis vyklad od niekoho ineho ako cisla? ono je to celkom pochopitelne, pretoze sice cisla maju svoje stale vyznamy, ale kazdy clovek ich vnima z urcitej vrstvy a z urciteho pohladu. takze sa lahko moze stat, ze sa vyznamy celkom nekryju

      vyber si to, co sa ti k tomu najviac hodi; neviaz sa na rozne interpretacie. mozno sa ti casom otvoria ine sposoby chapania, ale pre zaciatok je najlepsie drzat sa toho, co je ti najblizsie

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s