Zabudnuté kľúče

V stredu som si pri odchode z práce zabudla v kabinete kľúče. Iróniou je to, že som vlastne nebola na behu a ešte som sa asi hodinu ponevierala po škole, takže keby mi bolo napadlo skontrolovať, či ich naozaj mám v kabelke, tak by som sa po ne pokojne mohla vrátiť. Nestalo sa. Tohto kalendárneho roku je to už tretíkrát, čo som tie kľúče niekde nechala, ale dvakrát som sa po ne ešte stihla vrátiť. Tentokrát nie. 🙂

Keď som to zistila (pred domom, ako inak), pochytila ma panika. Vrátila som sa späť, ale v škole už nikto nebol. A tak som volala sestre, že mi bude musieť požičať svoje. Ale napriek tomuto jednoduchému riešeniu som sa vôbec necítila dobre. Zabudnúť niekde kľúče je podľa mňa vrchol strašnej pamäte; predsa každý si vždy kontroluje, či má so sebou peňaženku, doklady, mobil, kľúče… sú to základné veci, bez ktorých sa ťažko niekam pohnete. Čo teda predstavujú kľúče?

V mojom vnímaní sú kľúče symbolom zavretých dverí, ktoré sa dajú otvoriť. Sú to tiež strážcovia tajomstiev a symbol samostatnosti. Ak bývate sami, vaše kľúče sú dôkazom, že máte svoj život pod kontrolou a nemusíte sa na nikoho iného spoliehať. Kľúče slúžia na uzamknutie sa pred ostatnými, na izoláciu od spoločnosti, na vytvorenie tichého miesta, kde vás nikto nemôže vyrušiť bez toho, aby ste mu to dovolili. Ten, ktorý vlastní všetky kľúče – kľúčiar – má najväčšiu moc nad určitým miestom; len on dokáže odhaliť všetky zákutia daného miesta a len on dokáže uzamknúť zákutia, ktoré nemajú byť poznané. Kľúče môžu predstavovať väzenie, do ktorého sa uzatvárame, dobrovoľne alebo nedobrovoľne. Ak kľúče od našich dvier nemá nikto iný, potom to môže byť pre nás prospešné – v prípade, že tie kľúče máme pri sebe – alebo veľmi znevýhodňujúce (práve v tom prípade, ak ich niekde zabudneme, tak ako sa to stalo teraz mne).

V tomto ponímaní zabudnúť niekde svoje kľúče znamená nemať prístup na miesta, ktoré si človek stráži ako vlastné teritórium a zároveň vystaviť sa riziku, že niekto práve tie naše kľúče nájde a dostane k našim súkromným miestam prístup. Nemať pri sebe vlastné kľúče znamená musieť sa spoľahnúť na niekoho iného, kto má kópiu kľúčov. Nemusí ich mať všetky, ale aspoň niektoré, ktoré nám pomôžu dostať sa na miesta, na ktoré sa potrebujeme dostať. Práve udalosť zabudnutia si kľúčov a nutnosť spoľahnúť sa na iných mi v kombinácii umožnila uvedomiť si, prečo sa to vlastne udialo.

Jednoducho nemám mať svoj život tak veľmi pod kontrolou. Nemám tak veľmi vynakladať úsilie na to, aby som sa dokázala úplne izolovať od iných. A keď už hovorím o otváraní sa voči iným ľuďom, treba to naozaj aj uviesť do praxe.

V piatok som videla na Markíze jeden trojdielny film, volalo sa to Tin Man. Bola to novodobá verzia Čarodejníka z krajiny Oz; dievča, ktoré prišlo do krajiny Oz (Opačná Zóna), dostalo za spoločníkov postupne človeka, ktorému vzala zlá čarodejnica časť mozgu (v pôvodnej verzii je to strašiak, ktorý si hľadá rozum), bývalého policajta, ktorý kvôli zlej čarodejnici prišiel o rodinu (Tin Man slúžilo ako označenie policajtov v Opačnej zóne; v pôvodnej verzii je to plechový muž, ktorý si hľadá srdce) a pololevieho muža, ktorý ušiel pred zlou čarodejnicou. Tá bytosti jeho typu využívala na čítanie myšlienok zajatcov (v pôvodnej verzii je to zbabelý lev, ktorý si hľadá odvahu). Napokon každý našiel, čo potreboval; vytiahol to zo seba, pretože to v ňom vždy bolo. Ten, ktorý prišiel o mozog, sa k nemu znovu dostal, ten, ktorý sa zatvrdil, v sebe objavil srdce a odpustil vrahovi svojej manželky a ten, ktorý ušiel, sa odvážne postavil proti poskokovi zlej čarodejnice a oslobodil jedného svojho spoludruha. Hlavná hrdinka, D.G. (v origináli Dorothy – vo filme bola tá pôvodná Dorothy jej prastarou mamou) sa vrátila do Opačnej Zóny práve v čase, keď zlá čarodejnica chcela celú krajinu zahaliť temnotou. Počas svojej cesty sa dostávala k viacerým svojim spomienkam a uvedomila si, že sama umožnila zlu vstúpiť do tejto čarodejnice, ktorá bola v skutočnosti jej sestrou. Podarilo sa jej – za pomoci všetkých svojich spoločníkov – oslobodiť sestru od vplyvu zla a zachrániť tak Opačnú Zónu.

Prečo o tom píšem? Pretože práve v tom filme sa predostiera hneď niekoľko príkladov toho, čo dokážu spraviť stratené kľúče. Môžeme stratiť prístup k svojmu kedysi brilantnému rozumu, ktorý vymyslel mnoho prospešných zariadení. Môžeme stratiť prístup k svojmu kedysi láskavému srdcu, ktoré milovalo svoju rodinu a ochraňovalo obyvateľov celej krajiny. Môžeme stratiť prístup k svojej kedysi výnimočnej odvahe, ktorá nám umožňovala vstup do myšlienok iných ľudí a tak pomáhala odhaľovať veci, čo ostávali dlho skryté. Môžeme sa stať väzňami temnoty a strachu, ktoré nás utláčajú a bránia nám prejaviť sa. Môžeme stratiť prístup k tomu, čím sme a tak napĺňať svoje poslanie. Ale ak máme to šťastie, že sú okolo nás iní ľudia, ktorí nám dokážu pomôcť, možno upozorniť nás na nevedomosť alebo povzbudiť nás vlastným príkladom, potom naše vlastné zabudnuté kľúče strácajú význam. Dostávame totiž dar vyrobiť si náhradné a žiť svoj život ďalej tak, akoby sme ich nikdy nepustili z rúk. Len vtedy sa naučíme vážiť si vlastné kľúče. Len vtedy sa naučíme uvedomovať si, že všetko nedokážeme kontrolovať sami.

Žiadny človek nie je ostrovom sám pre seba. Sme súostrovia spojené navzájom mostami, o ktoré sa treba starať a udržiavať ich v dobrom stave. A tiež, ak sa rúcajú z jednej strany, treba vynaložiť naše sily na to, aby sa mosty obnovili.

Ak ostaneme izolovaní, nebude viac nikto, kto by nám mohol požičať záložné kľúče, ak tie svoje raz súhrou okolností niekde zabudneme.

6 thoughts on “Zabudnuté kľúče

 1. ja mam komment mimo temu, ale nenasla som nikde nieco ako mail, ci sposob akym sa da odtialto napisat sprava. ide o to ze prex X rokmi som si zvolila nejake pekne meno. podla konstrukcie anielske, nepremyslala som o nom. v podstate stale ho pouzivam Asimiel. zistila som o nom, ze je to nejaka druhorada prirodna energia (earial spirits), cize polodemon, poloaniel. uvazujem ci si racsej nezmenit meno :)) aky to moze mat vplyv na mna? akym sposobom si sa dostala ty k daeduwen?

  • zacnem od seba 🙂

   ja som si daeduwen vymyslela, pretoze som chcela elfske meno, ktore by vystihovalo podstatu bytosti, ktora splyva s nocou a hlada svoje vlastne svetlo, nevediac o tom, ze ho nosi vnutri. tiez v podstate polodemon, poloanjel 🙂

   charakteristika mena sa da pomerne jednoducho urcit tak, ze sa pozries na samohlasky v mene. “asimiel” je velmi lahko znejuce meno, vsetky samohlasky v nom su vlastne nad stredovou (to je “a”). “i” a “e” su samohlasky s vysokymi vibraciami, co znamena, ze sa priblizuju nebeskemu, kdezto “o” a “u” sa skor tahaju do hmotnych sfer.

   ak ti to meno nezacne vyslovene prekazat, nemyslim, ze by malo nejaky vyrazny vplyv na teba. zistis, ked ti uz nebude vyhovovat, myslim 🙂 ale nemen si ho len preto, ze sa tak vola nejaka bytost pol na pol. kazdy clovek je v podstate bytost pol na pol, lebo mame moznost volby, akymi budeme. je to pravdaze na tebe, ako to meno citis 🙂 ak sa budes citit lepsie s inym, tak to stoji za zmenu 🙂

 2. Ahoj! Dnes som “kde si” aj ked vobec nemam reálnu predstavu a podla uvazenia ani nie je miesto kde by to bolo tentokrat mozne ale 2.krat v priebehu dvoch mesiacov som stratila kluce od prenajmu v Bratislave. Nechodim ani nepricetna,ani opitá a pred tym co mi pamat siaha som stratila kluce jediny krat asi ako 10 rocne dieta. Byvala somv rôznych prenajmoch,mala som kluce odviscerych robot a nikdy,az na tu vynimkuz detstva este doma,som ziadne nestratila. Jednoducho citim,ze to nie je nahoda. Hladam vysvetlenie preco,pricinu… Velmi sa neviem dockat zmeny. Zmeny prave,mesta byvania… Zda sa,ze by mohla byt na dosah,no este akoby nebola realnou… Jedine toto mna napadlo ako dovod- chcem uz z toho miesta prec… Ale mozno je to inak?… Ak by mi nahodou niekto mohol odpovedat aj na darina.turzikova@gmail.com.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s