Osobnosti

Odrezaná od informácií, keďže nepočúvam doma rádio ani nepozerám správy (ani si ich nehľadám doma na Nete), som sa o havárii lietadla, pri ktorej zahynul tohtoročný kapitán slovenského hokejového mužstva Pavol Demitra, dozvedela až dnes ráno po príchode do práce. Mnoho ľudí ho uznáva ako osobnosť jednak v športe, jednak v živote. Ale špeciálne ma zaujal jeden blogerský príspevok na portáli SME.

Jeho autor sa vyjadril (pre porovnanie s horeuvedeným hokejistom), že keby zomrel on, dotkne sa to jeho rodiny a známych, ale neovplyvní to svet.

Naozaj to neovplyvní svet?

Naozaj majú právo na hromadné smútenie (alebo radovanie sa) len tí, ktorí sú mediálne známi?

So všetkou úctou k takýmto ľuďom… prepáčte, ale NIE.

Pamätám si, ako som pri niektorom výročí pádu newyorských Dvojičiek bola oblečená v čiernom. Zomreli tam ľudia, ktorí možno dovtedy nikdy neboli prezentovaní v médiách. Ľudia, ktorí žili svoje obyčajné životy a stali sa slávnymi až po smrti. Aj to už je určité skreslenie, pretože denne zomiera na svete toľko ľudí, o ktorých nevieme a pravdepodobne ani nikdy nebudeme vedieť… Nemajú aj oni právo na naše zdieľané emócie?

A keď už o tom hovorím, ako pomôže môj zdieľaný smútok svetu?

Pamätám si, ako pred niekoľkými dňami v správach poukazovali na obrovskú silu sociálnych sietí; vtedy šlo o zvierací útulok postihnutý povodňami. Ľudia tam zapôsobili pozitívne. Pomáhali. A tým pomohli svetu.

Ale ako svetu pomôže to, že budem cítiť smútok za niekoho iného?

Pretože na tej istej sociálnej sieti nadnes vyhlásili “deň čiernych tričiek”. Na vyjadrenie smútku za človekom, ktorý zomrel.

Dôkaz, ktorý vlastne vôbec nebol potrebný; že všetko je dvojsečné.

Vždy záleží len nad tom, ako sa chceme na svet dívať… a podľa akých kritérií posudzovať udalosti, ktoré sa v ňom dejú. Veci . Náš smútok daného človeka nikdy nevráti späť.

Pokračovanie v duchu, v ktorom žil on sám, môže byť pozitívnym výsledkom. Bez smútku. Ale s úctou.

Možno na to sú dobré osobnosti.

4 thoughts on “Osobnosti

  1. Ja som toho nazoru, ze nema vyznam prejavovat smutok. Preco? Pokial citim, ze mi ten clovek chyba, tak sa s tym vzdy tazko vyrovnava, ale naskytuje sa otazka. Ozaj stracame toho cloveka, ved v nas zije stale. Smrt je sucastou zmien, ktore v zivote nastavaju. Asi je dolezite sa vediet odosobnit od emocii, ked smutok a zast je len pokryvena laska strachom. Ja som nenosila smutok ani ked spadli dvojicky. Jednoducho je to blbost a nic s tym nezmenim. Viem ze dokazem byt aj citliva ale pride mi to umele nosit smutok, ked ho nepocitujem, len aby som ukazala ze sucitim. Kazdy ma pravo na svoj nazor.

  2. Ale jedna vec ma napadla, ze tu nejde o ten smutok. Jednoducho zdielana emocia zblizuje ludi. Ci uz je to teda spolocny smutok, radost z vitastva, … ine. Je mile, ze vtedy nevidime tie rozdiely, ktore medzi nami obvykle su.

  3. hm, ja zasa toto vnímam možno podobne a možno predsa inak … odišla časť z nás, .. jeho umieračik je naším umieračikom … takto to vyzerá v živote … budme pripravený na to, že kedykolvek sa to stane nám … áno, vieme že sa to raz udeje, ale predsa dúfame, že ten čas je eešte daleko .. v skutočnosti je blízko, velmi blízko … s každým zvukom zvona, umieračika niekoho iného sme bližšie aj my sami …

    preto prejaviť úctu aj smútkom ktorý cítime, ak jeden z nás odíde je prirodzené … aj keĎ je ozaj k pováženiu, prečo ho neprejaviť každej čiastočke, ktorej zaznel umieračik … aj ked o nich nevieme, pri modlitbách by sme na ne mohli pamätať .. preto snád, .. smútim za tebou pali, rovnako ako smútim za každým kto z tohto sveta odíde .. lebo každou smrťou sa stratí jedna nota z prekrásnej harmonickej hudby … narodením inej bytosti sa tá síce doplní do melodie života iná nota, ale hudba sa zmení … už nikdy nebude rovnakou .. preto aby sme ju počuli vždy .. treba vedieť žiť, .. potom nebude ani smrť strašiakom či tragédiou …

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s