Mozog, v deň venovaný láske :)

Náš mozog je úžasný systém. Funguje vždy optimálne vzhľadom na dané podmienky (tzn. vypína alebo tlmí všetky funkcie, ktoré v danom okamihu nedokáže zabezpečiť) a udržiava tak hladký chod celého nášho organizmu. Tri pikošky, ktoré sa s výkonom a stavbou mozgu spájajú a možno ste o nich nevedeli:

  1. Ukazovateľ jeho schopností môže výrazne kolísať.

IQ, inteligenčný kvocient, bol kedysi používaný ako číslo vyjadrujúce inteligenciu a schopnosti určitého človeka. Dnes ho psychológovia berú len ako jeden z faktorov určovania schopností človeka. Pretože každý sme nadaný inak (máme rozdielne vyvinuté rôzne typy inteligencie), IQ ako také nie je jediný relevantný ukazovateľ schopností nášho mozgu. Kedysi sa tiež predpokladalo, že jeho hodnota je konštantná počas celého života, čiže je úplne geneticky podmienená. Novšie výskumy ale zistili, že IQ môže stúpať alebo klesať, nielen vzhľadom na vek (vedecky overené), ale aj vzhľadom na časť dňa, prípadne na únavu (overené vlastnou skúsenosťou). Samotná hodnota IQ je teda ovplyvňované nielen geneticky, ale aj prostredím (do toho sa zahŕňa tiež používanie mozgu na určité aktivity, ktoré, ak sa opakujú, zvyšujú jeho schopnosti vďaka vytváraniu nových spojení medzi neurónmi). Jednoducho povedané – používanejší mozog je schopnejší mozog. V akejkoľvek oblasti.

  1. Hudba môže výrazne zlepšiť pamäť.

Vedci skúmali mozgy a pamäť troch skupín ľudí; mladých nehudobníkov, starších nehudobníkov a starších hudobníkov. Pritom bola objavená korelácia medzi počúvaním (a aktívnym používaním) hudby a schopnosťou zapamätania si. Dlhoroční hudobníci mali pamäť rovnako dobrú ako mladí nehudobníci. Mozog je dynamický systém; dokáže sa prebudúvať. Aktívnym používaním určitých jeho centier je preto podporovaný jeho výkon a tým pádom sa udržuje “mladým”.

Hudba vplýva na náš mozog zvláštnym spôsobom; v istých znakoch je výrečnejšia a vhodnejšia ako reč, nielen čo sa týka porozumenia, ale aj sprostredkovania vizuálnych dojmov. Obraz podfarbený vhodnou hudbou dokáže na našu citlivú strunu udrieť oveľa výraznejšie ako samotný obraz. Ale zvuková stopa v nás dokáže vyvolať takmer rovnako výraznú reakciu ako obraz spojený so zvukom (opäť overené vlastnou skúsenosťou). Niekedy ľudia „vidia“ pri počúvaní rovnakej hudby rovnaké obrazové vnemy. Výrazné pamäťové stopy tiež vytvárajú vône, ale tie sú skôr špecifické, kdežto hudba je univerzálnejšia. (Alebo možno nie. Všetko v tejto druhej časti je viac-menej môj výmysel a môže to byť len moja individuálna skúsenosť. 🙂 )

  1. Mozgové bunky sa dajú nahradiť pokožkovými bunkami.

Toto je môj najnovší objav (samotný článok k nej je v tejto chvíli starý asi len dva dni). Vedcom sa podarilo modifikáciou buniek kože vytvoriť nové neuróny (doteraz sa to robilo s použitím kmeňových buniek mozgu, no to je pomerne riskantná záležitosť a naráža tiež na etický problém klonovania ľudských zárodočných buniek). Nie je to až také scestné, ako to vyzerá; náš mozog a naša pokožka sa pri embryogenéze (to je rané štádium nášho vývinu) tvoria z rovnakej vrstvy. Človek ako „trojlistovec“ má tri zárodočné vrstvy. Najvnútornejšia sa volá endoderma a tvorí sa z nej tráviaca sústava s priľahlými žľazami, stredná sa volá mezoderma a tvoria sa z nej kosti, svaly a vnútorné orgány, jednoducho takmer všetky sústavy tela. Vonkajšia sa volá ektoderma a z nej sa tvorí pokožka a nervová sústava so zmyslovými orgánmi. Možno práve preto taký úspech práve s kožou; jej bunky si môžu na určitej úrovni „pamätať“, že sa mohli vyvinúť na nervové.

Zdroje:

http://news.sciencemag.org/sciencenow/2011/10/iq-is-not-fixed-in-the-teenage-b.html?ref=hp

http://veda.sme.sk/c/6254702/mozog-je-hladna-bytost-ktora-moze-rast.html

http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/9076852/Human-brain-cells-created-from-skin.html

2 thoughts on “Mozog, v deň venovaný láske :)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s