Únava, entropia a systémy

Tento týždeň som unavená. Možno za to môže náhly príchod jari a možno letný čas, možno zmenený školský režim na tento týždeň a možno aj ďalšie veci, ktoré som nestihla alebo nedokázala započítať do všeobecne pôsobiacich procesov. 🙂 Ale je to viac než dobrá téma pre vysvetlenie, na čo vlastne únava slúži.

Vždy, keď som unavená, vidím to ako dôsledok vykonanej práce. Čím väčšia únava, tým vyšší pôvodný výkon; čo je logické. Je to názorné zobrazenie prvého termodynamického zákona; reakcia priama a spätná majú rovnakú hodnotu energie, ale líšia sa znamienkom. Na jednej strane činnosť vyžaduje spotrebu energie, na strane druhej treba potom tú energiu odniekiaľ dočerpať. To nám oznamuje únava. Zákon zachovania energie sa nedá oklamať; energia sa vždy môže iba premieňať, ale nemôže vznikať ani zanikať. A to sa týka aj našej vnútornej energie.

V termodynamike existuje ale aj druhý termodynamický zákon, ktorý nastoľuje pojem entropia; tá sa označuje písmenom S a znamená neusporiadanosť systému. Všetky samovoľné deje prebiehajú na základe spádu k stavu s väčšou neusporiadanosťou. Inými slovami povedané, všetko samovoľne speje k chaosu; poriadok je protichodným procesom a tým pádom predstavuje čosi, čo ide proti prirodzenému spádu vecí.

Isteže, poriadok nie je neprirodzený; existuje predsa všade vo svete. Naša Zem je zviazaná určitým poriadkom. Každý jeden atóm, ktorý ju tvorí, každá molekula v kameňoch, rastlinách, živočíchoch, je symbolom poriadku ako sile pôsobiacej proti chaosu a teda proti entropii. Systémy sú zaujímavá vec; predstavujú poriadok, ale navzájom dokážu pôsobiť značne “entropy-friendly”. Systémy dokážu navzájom vytvárať chaos, pomocou rôznych interakcií. Čím sa zabezpečuje vyrovnanosť síl vo svete. Existuje poriadok, existuje chaos, procesy prebiehajú v súlade s druhým termodynamickým zákonom a všetko je tým pádom v poriadku. 🙂

Nemôže existovať iba poriadok, pretože keby bolo všetko usporiadané a nič by nebolo chaotické, náš svet by prestal dávať zmysel. V každom systéme, väčšom či menšom, musí existovať aspoň jeden náhodilý prvok, buď vnútri systému, alebo ako vonkajší vplyv. Na druhej strane, nemôže existovať iba chaos, pretože to by zasa odporovalo tretiemu termodynamickému zákonu 🙂 o tom, že sa nedá dosiahnuť absolútna nula. (Pri absolútnej nule je zmena entropie nulová, čo znamená, že systém dosiahol maximálnu neusporiadanosť.) Únava sa skladá z dvoch misiek váh, ktoré vyvažujú poriadok a chaos. Keď je čas, prevládne poriadok a my pracujeme… keď ten čas prejde, prevládne chaos a my oddychujeme. (Alebo je to možno naopak; v čase práce dochádza k procesom smerujúcim k chaosu a počas oddychu sa dávame zasa do poriadku… 😛 )

A takto, na miskách váh, môže náš svet existovať vždy o jeden deň naviac. Kým nepríde čas na nový deň. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s