Deti zo skúmavky

Dostala som to ako podnet a naozaj som si nevedela spomenúť, že by sa o tom niekde hovorilo. Veľa sa rozoberajú potraty ako zásah do práv nenarodeného dieťaťa a z pohľadu katolíckej cirkvi je to vražda. Čo sa týka asistovanej reprodukcie (niekedy označované ako umelé oplodnenie, niekedy ako vznik skúmavkových detí), postoj katolíckej cirkvi je rovnaký; vražda (pretože nie všetky oplodnené vajíčka sa vyvinú ďalej a niektoré sa vôbec neimplantujú do tela ženy). Okrem toho vznik nového života neprirodzeným spôsobom. No a tak… čo by sa dalo ešte k tomu povedať, pýtam sa?

Asrael, 11.4.2012

Dostala som zaujímavý tip; skúmavkové deti. Ako spojitosť ku krištáľovým/kryštálovým. Totiž, mne jedno spojenie hneď napadlo, a to, že skúmavka (rozumej sklo) je tvorená prevažne krištáľom (rozumej oxidom kremičitým). Toľko k tomu ja.
Je to téma, ktorá je kontroverzná. Nie je to prirodzené počatie. Neprebieha pri ňom žiadny prirodzený výber, pretože sa nevyberie najvhodnejší kandidát
Ale oni predsa nevezmú jednu spermiu a neoplodnia ňou jedno vajíčko.
Ale nie každé vajíčko je vhodné na počatie dieťaťa. Na to si nepomyslela?
Priznávam, že som brala do úvahy tie spermie; tam mi ten výber prišiel vhodnejší.
Zreteľnejší 🙂
Znovu priznávam. 🙂 Ale vidíš, ono sa to stáva; vždy sa oplodní niekoľko vajíčok, ale všetky neprežijú.
Umelé oplodnenie je len pomôcka. Nie je to nič strašné, proti čomu by sa malo brojiť. Sú tam etické otázniky, to áno, ale nie je to nič hrozivé a hriešne. Princíp je rovnaký ako v prírode. Splynie vajíčko a spermia. Vzniká nová, jedinečná bytosť. Prečo by niečo také nemohlo existovať ako protiváha k potratom?
Mám to chápať tak, že ak budú vykonávané potraty, tak umelé oplodnenie – skúmavkové deti – sú vlastne náhradné životy tých detí, ktoré nemohli prísť na svet?
🙂 Neviem, či to máš chápať až takto strašne 🙂 náhradný život, kde na toto chodíš?
Neviem. 🙂 Niekedy sa podarí. 🙂 Dobre, nie náhradný život… druhá šanca? Alebo to nie je ten istý človek?
Isteže to nie je ten istý človek. Vieš, aj potraty majú svoj význam. Rovnako ako skúmavkové oplodnenia majú svoj význam. Je to rozhodne iné ako klonovanie. Klonovanie je kopírovanie už existujúceho organizmu, vývoj je v plienkach a treba tam vyriešiť veľa morálnych dilem, kým sa to bude môcť dotiahnuť skutočne do rozumných záverov. Ale deti zo skúmavky nikomu neubližujú. Ani morálne, ani fyzicky. Je to naplnenie túžby po dieťati, keď všetky ostatné cesty zlyhajú. A okrem toho… tie skúmavkové deti majú predsa tiež na výber. Nemusia sa následne vyvíjať
O tom som ešte chcela; možnosť výberu. Pre to dieťa. Lebo stále mi tam musia vchádzať tie potraty.
Premýšľala si niekedy nad tým, že potrat nie je len rozhodnutím matky? Premýšľala si niekedy nad tým, že ten plod – dieťa – akokoľvek sa to nazve – je jedným z iniciátorov matkinho rozhodnutia nevynosiť ho a nedať ho na adopciu?
Takto som na to nemyslela. Ale dokonale to pasuje k teórii systémov a k synergii.
Rovnako ako sa deti niekedy nechcú narodiť, niekedy sa narodiť chcú. A potom budú skúšať všetky cesty. Niektoré zavrhnú… niektoré posilnia. Ale bude to ich rozhodnutie. Rodičia si môžu želať dvadsať detí, ale ak sa ani jedno z nich nerozhodne narodiť, tak žiadne mať nebudú. So skúmavkou alebo bez nej. A naopak, ak si niekto dieťa neželá, môže sa práve pomocou nechceného dieťaťa o niečom poučiť. Možno len naozaj si znemožniť mať dieťa. Vieš, že potrat je častokrát prekážkou v ďalšom otehotnení
Viem. Ale zasa nehovoríme o tých skúmavkových deťoch. 🙂
🙂 Mne sa tak nepáči, keď sa vytŕhaš z kontextu… všetko so všetkým súvisí 🙂
Tieto triky poznám. 🙂 Neviem dostať cez ústa to spojenie “umelé oplodnenie”. Pripadá mi to také… neosobné. Nazvala by som to “asistovaným oplodnením”. Ak to nejde v prirodzených podmienkach, tak to pôjde v laboratórnych, totiž možno. Ale stále je to len asistencia. Predsa bunky pochádzajú z budúcich rodičov, nie sú umelo vyrobené. A tiež to nie je umelá metóda; je len trochu pozmenená prírodná. Ale to skúmavkové dieťa… to sa mi páči. Je to také krištáľové. 🙂 Ozaj, krištáľové boli vyrovnávače; len teraz mi to docvaklo.
🙂 Nikdy nie je neskoro 🙂 pekné prirovnanie, nie?
Hej, pekné. 🙂 Chceš k tomu ešte niečo dodať?
Myslím, že bolo povedané všetko 🙂
Tak ďakujem za rozhovor. 🙂

7 thoughts on “Deti zo skúmavky

 1. Ďakujem Dae. Hm, dokola nám pripomínajú slobodnú vôľu a my stále dokola zabúdame, že slobodná vôľa sa prejavuje aj v situáciách, ktoré sa zdajú byť pod totálnou kontrolou. Len treba trocha odstúpiť a hneď to vyzerá inak. Ak si počula večer dáke chrastenie, to mne docvakávalo. 🙂 Ja sa teda týmto poučujem, že slobodná vôľa sa nerovná kontrola, ale dôvera v Cestu. Ešte raz vďaka.

  • Pytala som sa spickovych lekarov v Cesku na uspesnost asistovanej reprodukcie a odpoved na otazku, preco ak je vsetko pripravene, embrya dokonale, technika nezchybna, nieco zlyha a dieta sa nezrodi. Profesor, ktory kedysi rozbehol asistovanu reprodukciu v Ceskoslovensku mi odpovedal s usmevom – “Je to o stasti a sile mimo nas. My ludia nemame predstavu preco” 🙂 Netreba sa teda bat, ze je to zasah mimo system 🙂

 2. Takže ak dieťatko chce prísť k svojej mamičke, ale tá si ho nemôže ponechať (nech sú dôvody akékoľvek), schváli jej myšlienku o potrate, pretože nechce byť adobtované?

  • Podla mna nie. Je to skor karma toho dietata, ze chce prist na svet, ale matka ho odmietne. To je potom nasledne aj jej karma, pretoze neumoznila inkarnaciu duse.

  • podla mna by to bolo na dlhsiu debatu. nakolko vedome je to dieta, ak by naozaj “schvalovalo” potrat? nakolko vedome kona matka zvazujuc, ci si dieta necha alebo nie? nakolko zasahovali ine sily, aby dostali dieta do matky a zvalili tak na jej plecia nutnost rozhodnut sa?

   kdesi som citala o tom, kolko oplodnenych vajicok sa nikdy nevyvinie na dieta, ci uz zelane alebo nezelane. bez zasahu interrupcie. jednoducho sa spravne neuhniezdia v maternici. myslim, ze iba tri percenta oplodnenych vajicok sa skutocne uhniezdia a mozu sa potom vyvijat dalej. a to este nehovorime o tom, ze nastavaju spontanne potraty aj po vhodnom zahniezdeni. ked sa to tak vsetko vezme dokopy, tak je vlastne zazrak, ze sa dieta vobec dokaze udrzat v maternici tak dlho, aby sa napokon uspesne narodilo 🙂

   rozhodovania o potratoch alebo asistovanej reprodukcii su okrem toho velmi silne poznacene nabozenskym vyznanim matky. som presvedcena o tom, ze hlboko veriaca zena nebude nikdy uvazovat o potrate. takisto som presvedcena o tom, ze zena, ktora si neveri, by deti nemala mat, pretoze nie je zrela na ich vychovu. takze… vsetko je individualne. a urcovat vhodnost ci nevhodnost nejakeho riesenia by podla mna nemal nikto iny ako prave ten, koho sa to bezprostredne tyka

   neviem z toho vyvodit nejaky kratky a elegantny zaver, ale toto mi pritom napada 🙂

   • Myslela som samozrejme potrat ako interupciu, nie spontánny. Teda s vedomím a úmyslom matky. A nie som určite fanatik, ktorý by to zakazoval alebo hodnotil. Slobodná voľba alebo pro choice 🙂 Len hovorím o následnom preberaní zodpovednosti v rámci karmy.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s