“Beautiful lie”

Na túto pesničku som natrafila pred istým časom celkom náhodou a pred troma dňami som sa k nej cielene vrátila. Nevedela som ju dostať z hlavy, niečo ma na nej priťahovalo. Možno ten názov. Krásna lož.

Tak, ako je všetko pravda, tak je všetko lož. Alebo opačne; všetko je lož a všetko je zároveň pravda. “Krásna lož” by sa dala nami označiť ako milosrdná. To sú tie, ktoré hovoríme iným ľuďom, aby sme ich neranili. Alebo tie, ktoré si obliekame a prijímame sami, aby sme oddialili moment šoku a sklamania. Tie, ktoré používame ako ružové okuliare predtým, než sa odhodláme ich zložiť.

Krásne lži sú, myslím, celkom bežné. Všetko je lož, kým sa sami nepresvedčíte o tom, že je to pravda. Ako lživé sa dajú brať všetky presvedčenia. Dajú sa analyzovať a opätovne dokazovať, potvrdzovať a udržiavať v stave “toto je skutočná pravda”. Častokrát je jednoducho príliš bolestivé otvoriť oči a čeliť tomu, čoho sa bojíte najviac; že to pravda nie je. S tou možnosťou treba rátať. Ale nič vás nepripraví na šok z toho, keď sa tá možnosť pre vás stane príliš reálnou.

Pravda je lož. Realita je ilúzia. A záleží vždy len na nás, čo si vyberieme.

Sú krásne lži; milosrdné lži, ktoré nám umožňujú prečkať ďalší deň, uskutočniť ďalší plán, dotvoriť si ďalší sen, dosiahnuť ďalší cieľ. A keď ich potom pustíme z rúk, je nám za nimi smutno. Pretože ten svet bol s nimi tak akosi… plnší. Krajší. Zmysluplnejší.

Lži napokon nie sú chybné presvedčenia. Je to kupovanie času. Kým budeme silnejší, aby sme čelili možnosti, že nie sú skutočné. A žili s nimi ďalej, uvedomujúc si to, čím skutočne podľa nášho presvedčenia sú.

3 thoughts on ““Beautiful lie”

 1. 🙂 Počas potuliek bazárom kníh, dostala sa mi do rúk aj kniha z nakladateľstva ČAS s názvom ČIERNA NEMEZIS, ktorú napísal Alexander Vaško. Bez váhania som ju kúpila a googlila niečo o autorovi, ktorý bol pre mňa neznámy pojem :

  http://www.pitaval.cz/autor/3062-alexander-vasko

  🙂 To nakladateľstvo mi pripomenulo tvoj článok a hlavne to kupovanie času 🙂 Knižka začína konštatovaním autora, že jeho životné príhody s časovým odstupom sa zdajú príliš podivné a možno až neuveriteľne zázračné … Žeby kategória beautiful lie ? 🙂

  🙂 Dae,

  knižku ti nafotím alebo požičiam ? 🙂

  • 😀 necham na tvoje uvazenie 😀

   mozno by bolo lepsie prefotit, lebo ktoviekedy sa my dve stretneme… vies ako to je v poslednom case so stretkami; zosuladujeme datumy, casy, miesta, potom zrazu jeden nemoze, druhy nemoze a potom to nakoniec padne… 😛 vesmir nam nepraje v osobnych stretnutiach 😀 😀 😀

   a vopred dakujem! 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s