Synchronicita

Tento pojem zaviedol Carl Jung a znamená “zmysluplná náhoda”. My tomu bežne hovoríme “znamenie” alebo “udička”. Podľa úplne presnej definície je to “nekauzálny princíp, ktorý spája udalosti majúce podobný význam svojou vlastnou zhodou náhod v čase namiesto ich sekvenciou”.

Teda nie “príčina – následok”. Skôr “obraz – obraz” alebo “zážitok – zážitok” alebo “obraz – zážitok” alebo “zážitok – obraz” s významom, ktorý interpretujeme ako podobný. Napríklad sen a udalosť, ktorá sa odohrá podobne ako daný sen; možno situácia obsahujúca prvok, ktorý nám pripomenie sen. Synchronicita je určitá podmienenosť, ktorá ale funguje na princípe intuície namiesto racionálnej následnosti.

Synchronicita je aj zdieľanie určitých vedomostí bez toho, aby boli priamym spôsobom odovzdané; napríklad určovanie znaku na karte niekým, kto danú kartu nevidí. Ak sa vykáže vyššie percento správnych odpovedí ako je štatisticky možné, potom hovoríme o nadprirodzených schopnostiach; tiež sa to dá zhrnúť pod pojem synchronicita. Môj obľúbený príklad je o opiciach, ktoré si umývali ovocie; vedci to naučili jednu opicu z určitej izolovanej populácie a od nej sa to naučili ostatné z populácie. Ale čo je naozaj zaujímavé je to, že keď to už vedeli všetky opice zo skupiny, zrazu si začali umývať ovocie opice na úplne inom mieste bez toho, aby sa nejakým spôsobom kontaktovali na tie predošlé… 🙂

Synchronicita úraduje vtedy, keď sa v rovnaký deň ukáže niekoľko ľudí oblečených v podobnej farbe (hovoríme o malej skupine ľudí, pretože tam je to štatisticky menej pravdepodobné, ako keď hovoríme o veľkej skupine). Napríklad dnes sme nejakým spôsobom všetky tri chemičky boli v čiernom. Včera som videla dvoch kolegov, ktorí mali vrchnú časť odevu v úplne rovnakom odtieni žltej; kráčali vedľa seba, pretože prišli v približne rovnakom čase. Synchronicita je to, keď niekoľko dní po sebe myslíte na istú tému (alebo človeka) a potom sa o danej téme (alebo človeku) zrazu niečo dozviete. Na druhej strane, synchronicita je aj to, keď si ráno po dlhých dňoch bezoblačnosti vyberiete z tašky dáždnik a potom zmoknete.

Pamätám si na jednu vetu, ktorú mi raz povedal akýsi vnútorný hlas: ľuďom sa dejú každý deň rovnaké veci, ale každý deň sa stanú niekomu inému. Synchronicita pretkáva naše životy; je to spojenie medzi tým, na čo už určite neveríme (náhoda) a v čo chceme veriť (predurčenosť). Synchronicita je príčinou, prečo určití anjeli vždy znejú “rovnako” a tiež prečo v určitom časovom období vyskakujú niektoré témy, zatiaľčo iné sú v úzadí.

Celý vesmír je založený na synchronicite. Pretože “náhodou” má tie správne podmienky pre existenciu. Holt sa tak stretli; a môžeme sa donekonečna doťahovať (vedci a nevedci), či v tom bol nejaký vyšší princíp alebo len fyzikálne zákony. Veď, napokon – aj tie fyzikálne zákony v konečnom dôsledku platia synchronicitne. 🙂

1 thought on “Synchronicita

  1. Spätné upozornenie: Ži | Eprakone

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s