Dych

Heslo už skončených tohtoročných letných olympijských hier bolo “Inspire a generation”. Bolo to práve slovo “inspire”, ktoré mi pripomenulo čosi, čo som si pred časom našla a v podstate sa s tým stretávam aj v pracovnom živote.

“Inspire”, v slovenčine inšpirovať, je zaujímavé slovo. Jeho pôvod sa odvádza od latinského “spirare”, dýchať. “In-spire” teda znamená vdýchnuť. V analýzach dychovej kapacity sa doteraz používa pojem “rezervný inspiračný objem” charakterizujúci maximálne množstvo vzduchu, ktoré ešte do seba dokážeme poňať po bežnom nádychu. Je to veľká položka; pri bežnom dychu sa v pľúcach vymení asi pol litra vzduchu. Rezervný inspiračný objem sa pohybuje okolo troch litrov. Pri inšpirácii – pri tom, ako nás kopne múza – sa podvedome hlbšie nadychujeme. Je to symbol naberania nového dychu, alebo možno nového života. Napokon, človek mal byť stvorený tak, že mu bol vdýchnutý život. Bolo by možné povedať, že pri každej novej inšpirácii začíname akoby nový život?

Na druhej strane tohto pojmu stojí slovo “expire”. Pôvodne asi v tvare “ex-spire” znamená vydýchnuť. Znovu pojem z analýzy dychovej kapacity; “rezervný expiračný objem” charakterizuje množstvo vzduchu, ktoré ešte dokážeme zo seba vytisnúť po bežnom výdychu. Hodnota rezervného expiračného objemu sa pohybuje okolo jedného litra. Aj po tomto nútenom výdychu ale nedostaneme z pľúc všetok vzduch, minimálne pol litra tam ostáva od prvého nádychu až po úplne posledný výdych. Expiračná doba je zasa pojem známy každému, kto kedy užíval lieky, pretože práve toto je označenie doby trvanlivosti daného lieku. Po uplynutí tejto doby sa už liek nesmie použiť. Stratil totiž svoj životodarný dych a pre nás by ostalo už iba to, čo sa uvoľňuje pri smrteľnom výdychu. Aj potraviny majú svoju dobu expirácie, tiež rôzne technické pomôcky a elektrické spotrebiče. Keď stratíme inšpiráciu – keď expirujeme – hlbšie vydychujeme a vlastne sa končí jeden z našich životov v živote.

Tak ako sa nadychujeme a vydychujeme celý náš biologicky ohraničený život, tak dostávame rôzne podnety a tie časom strácajú na účinnosti. V rámci jedného života tak žijeme mnoho životov. Jedna rovina môjho vnímania minulých životov je práve táto; už uplynulé silné podnety, ktoré charakterizovali určité fázy môjho terajšieho života, pričom samotné podrobnosti daného charakteru (napríklad pohlavie, povolanie, typické vlastnosti) určuje to, čo práve vtedy v mojom živote prevládalo.

Aj keď tento náhľad nemusí vysvetľovať všetky aspekty minulých životov. 🙂

1 thought on “Dych

  1. 🙂 Dae,

    krásne naservírované súvislosti – priam sa tají dych 🙂

    🙂 niekedy sme v situácii, ktorú nazývame PREdýchanie alebo ROZdýchanie a možno práve preto, že sa spája s našou snahou o rovnováhu nielen dychu, ktorý sa nám PRE niečo ROZhodil 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s