Klasika a trance

Minulý týždeň ma pochytila náhla túžba vypočuť si jednu klasickú melódiu v pôvodnom a tiež inom šate.

Originál “Adagio for strings” bol napísaný skladateľom Samuelom Barberom v prvej polovici dvadsiateho storočia (1936). Je to nádherný kúsok; tu v úprave novozélandského orchestra:

Táto skladba bola v originálnej verzii použitá aj v americkom vojnovom filme z roku 1986 s názvom Platoon (ktovie, či to bolo tu, kde Charlie Sheen prišiel na chuť rôznym omamným látkam 🙂 – video tu).

Keďže však žijeme v časoch moderných, kde takéto dlhé skladby naozaj existujú, ale nie s toľkým množstvom hudobných motívov, našli sa DJ-i, ktorí sa podujali na obľúbenú činnosť takých DJ-ov: vysamplovať istú časť skladby a ozvláštniť ju elektronickými podkladmi s vkladaním nových a nových prvkov, prechodových partov, intro a outro častí.

Tento štýl sa volá trance; je vraj odvodený od relaxačnej hudby a mám podozrenie, že má tiež veľa spoločného so šamanskými praktikami bubnovania (opakovanie istej rytmickej linky sprevádzanej melodickou linkou), ktorá vás má doslovne transportovať do tranzu/inej sféry.

Upozornenie: Ak ste citliví na elektronickú hudbu, určité zvláštne kombinácie zvukov alebo všeobecne nemáte tento štýl radi, nepočúvajte ďalej. Čítať môžete. 🙂

Možno celkom prvá bola verzia DJ-a menom Tiesto.

Tiesto použil len úvodnú linku so stúpajúcou melódiou; intro piesne je celkom iné, nemelodické, rovnako ako outro. Zaujímavý je efekt, ktorý týmto dosiahol. Skladba získala na naliehavosti, akoby sa stále opakovala nezodpovedaná otázka. Tiesto nepatrí k mojim obľúbencom, to treba povedať celkom otvorene, ale keď som prvýkrát počula túto verziu, naozaj ma takmer vyšmarila do iných sfér (a to väčšinou na takéto veci citlivá vôbec nie som). Pasáž, kde je základná linka opakovaná bez ďalšieho podkladu (približne v polovici skladby) mi vyvolala mrazenie v chrbtici. Tiež kaskádovité opakovanie, ktoré nasleduje hneď potom s gradáciou elektronického podkladu je jednoducho neskutočné. Outro je už mimo základnej linky.

Moja asi naobľúbenejšia verzia (a tá, cez ktorú som sa vôbec k tejto skladbe prvotne dostala), je verzia Williama Orbita.

Orbit si vybral tak stúpajúcu, ako aj klesajúcu časť. Takto je linka ucelenejšia a po tej otázke akoby nasledovala odpoveď, ktorá potom ústi do ďalšej otázky, položenej iným spôsobom (značne to pripomína život). Intro počúvajúceho priamo vedie do skladby, v outre sa melódia stráca a nahrádza ju kvalitatívne iná. Páči sa mi aj prevedenie klipu – ten strom v rôznych podmienkach presne charakterizuje trance a možno všeobecne elektronickú hudbu; základný sample, ktorého okolie sa mení, aby ho dopĺňalo vždy iným spôsobom.

Aby to nebolo také jednoduché, tak Orbitov mix vraj nie je tak celkom len Orbitov, pretože… v tom má prsty istý ďalší DJ: Ferry Corsten.

Tu je jasne oddelené znovu odlišné intro a outro, ale centrálna časť je úplne zhodná s Orbitovým mixom. (Udáva sa, že Orbit vlastne spravil len to, že prehral pôvodnú Barberovu orchestrálnu verziu do elektronickej a Ferry Corsten bol potom ten, ktorý vybral základný motív a vystaval okolo neho tento kúsok.) Faktom je, že William Orbit vydal roku 2000 album s názvom “Pieces in a modern style”, kde sa Adagio for strings objavilo v elektronickej podobe (video tu), ale bez ďalších trance-oidných dodatkov.

Nuž a niekoľko pikošiek k tejto skladbe, pretože je aj vďaka Tiestovi alebo Orbitovi dosť často prehrávaná (každý chce mať svoju verziu 🙂 ):

“Live” tvorba trance-ovej skladby (základná idea podľa DJ Tiesta):

Ďalší “live” kúsok (základná idea podľa Orbita):

Verzia ako z vesmíru; má to značne mimozemský zvuk a v istých pasážach je to priam neskutočné (základná idea… netuším, ale má to isté charakteristiky Orbita 🙂 ):

Tento je zaujímavý kvôli tomu, že autor ho robil ako 13-ročný (základná idea Orbit):

Psychotrance:

Hard trance:

A tento kúsok možno vizuálne skôr pre matematicky založených (to kvôli krivkám 🙂 ):

(všetky použité videá sú z kanálu YouTube)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s