E = m.c.c

Vedci údajne majú dôkaz o existencii duše.

Dvaja Američania, ktorí sa opierajú o kvantovú teóriu vedomia, tvrdia, že duša sa nachádza v mikrotubuloch neurónov. Po smrti sa kvantová informácia v nich uložená uvoľní a stane sa súčasťou vesmíru; čo znamená, že my sme súčasťou vesmíru.

Kvantová teória vedomia nie je ničím novým; začala sa formovať už v 30-tych rokoch minulého storočia. Hovorí o tom, že kvantové procesy a myšlienkové procesy majú mnoho spoločných charakteristík a pokiaľ by bolo dokázané prepojenie mozgu do takej miery, že všetky neuróny sa správajú ako jeden, bola by takisto dokázaná táto teória. Kvantový rozmer by sa mohol prejavovať v osciláciách mozgu na frekvencii 40 Hz – ak je táto oscilácia kvantového charakteru, potom je celá kvantová teória dokázaná. Vedci dlho hľadali štruktúru na úrovni neurónu, nervovej bunky, ktorá by bola zdrojom či nositeľom tejto charakteristiky.

Mali by to teda byť mikrotubuly.

Mikrotubuly sú tenké rúrky, ktoré vystužujú bunky; nielen nervové, ale všetky bunky v tele. Pokiaľ by to mala byť práve táto štruktúra, vysvetľovalo by to, prečo sa vedomie nachádza v celom tele, prečo má duša telo. Sú to tiež jedinečné štruktúry z toho dôvodu, že sa ťahajú naprieč bunkami; dokážu byť tak v kontakte medzi sebou. Duša by sa vo forme kvantovej informácie uvoľňovať práve z mikrotubulov a v prípade, že sa človek “vráti z polcesty”, kvantová informácia sa vráti späť. Vraj práve toto by vysvetľovalo zážitky blízke smrti; tunely so svetlom na konci. Napokon, keby šlo iba o to, tubuly sú naozaj duté, vo forme tunelov.

Pred niekoľkými rokmi vznikol film s názvom 21 gramov. Vychádzal z premisy, že ľudské telo je po smrti ľahšie v priemere o 21 gramov a že práve ten hmotnostný rozdiel tvorí duša, ktorá po smrti telo opúšťa. Moja mama (matfyz) včera našla vysvetlenie, prečo to tak je.

Einsteinova teória relativity hovorí o tom, že energia a hmota je zameniteľná; inými slovami, energia sa môže meniť na hmotu a naopak. To hovorí známa rovnica, é rovná sa em cé na druhú. Energia v tomto vyjadrení je urýchlená hmota – natoľko urýchlená, že jej rýchlosť je svetelne väčšia ako rýchlosť svetla. Telo po smrti chladne – a to teplo, ktoré uniká, je duša, ktorá opúšťa telo. Tým pádom je telo ľahšie. Bez potreby predpokladu duše.

Toľko vysvetlenie mojej mamy. Ale na záver povedala jednu peknú vec.

“Kto chce, nech si ďalej verí na dušu. Veď každý si môže veriť, čomu chce. Ale nech nás ostatných nestrašia, že po smrti tu budeme kdesi poletovať.” 🙂

2 thoughts on “E = m.c.c

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s