Konečne som učiteľka :)

Áno. Konečne som učiteľka. Nie, toto nie je kríza osobnosti. Konečne som “učiteľka z povedomia verejnosti”. Aspoň teda väčšiny verejnosti. Teda vlastne – ani neviem, či je to väčšina verejnosti. Ale určitá časť verejnosti má na učiteľov tento názor. Takže práve tá učiteľka dnes som.

Podarilo sa mi totiž prísť domov pred druhou hodinou poobede. 🙂

Na budúci týždeň čakajú našu školu maturity kombinované s prijímačkami a tak som si úplne istá, že celý budúci týždeň zasa tou učiteľkou nebudem môcť byť. Myslím tou, ktorú som opísala v prvom odstavci. Tou, ktorá sa nemusí na nič pripravovať, pretože všetko, čo učí, je to isté a tak má vlastne všetky prípravy dávno hotové. Tou, ktorá má každý deň oveľa kratší pracovný čas ako ostatní pracujúci, lebo veď je to iba pár vyučovacích hodín, ktoré sú ešte k tomu len 45-minútové a – predstavte si – prerušované prestávkami, ktoré majú celých desať minút. (Niekedy dokonca celých pätnásť.) Tou, ktorá sa môže tešiť na letné, zimné, jarné a jesenné a ešte ktovieaké prázdniny a navyše má toľko dní dovolenky, o ktorej bežný človek nemôže ani len snívať. Tou, ktorá sa sťažuje na plat, hoci je veľa ľudí, ktorí robia za podstatne nižšiu odmenu a oveľa dlhšie.

Áno, všetky tieto výhody toto povolanie má. V dnešný deň obzvlášť, keďže som naozaj mala málo vyučovacích hodín, naozaj trvali iba 45 minút, naozaj som mala prestávky (dnes sa tie prázdniny zarátať nedali 🙂 ) a nejaké tie prípravy na maturity – to je predsa tá výnimka z pravidla, bez ktorej by pravidlo ani nebolo samo sebou.

Ja viem, znie to ako sťažovanie sa. Ale práve dnes sa naozaj nemám na čo. Je to súčasť skreslenia tých, čo nazerajú zvonku a vidia iba časť toho, čo ja a moji kolegovia vnímame zvnútra. Tak ako ja a moji kolegovia máme skreslené videnie iných povolaní, napríklad právnikov, politikov alebo policajtov (hm, prečo mi napadli len povolania začínajúce na “P”?… 😛 ) a tak ako každý vníma skreslene všetko, čo nie je priamou súčasťou jeho poznania skutočnosti.

Nuž, vlastne sa iba chválim tým, že sa mi dnes podarilo splniť tú predstavu iných ľudí – neučiteľov – o učiteľoch. 🙂

1 thought on “Konečne som učiteľka :)

  1. Viem, že príjem vôbec nesúvisí s povolaním. Poznám učiteľov, ktorí pracujú iba 3 hodiny počas týždňa, pretože ich tá práca baví a dostávajú viacnásobne vyšší príjem cca. niekoľko tisíc eur. Dokonca aj murár môže získať vyšší príjem ako má samotný politik alebo právnik. Príjem je výsledkom finančnej gramotnosti jednotlivca, a tá sa nedá naučiť z poučiek. Nie je to vycucaná múdrosť, ale holý fakt.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s