Pozor… Akcia!

Nie, toto nebude blog o výpredaji v obchodnom dome. Ani o natáčaní filmu či reklamy. Hoci aj jedno aj druhé má s touto témou veľa spoločného.

Tento blog bude o skutočnom žití.

My ľudia máme niekedy problém púšťať sa do vecí, v ktorých sa necítime sebaistí. Zažívajú to najmä mladí ľudia, chránení prostredím rodiny a školy, keď sa majú vydať napospas tým hladným živlom striehnucim tam vonku; možno práve preto je pre nich taký príťažlivý virtuálny svet. Napokon, tam sa viete chrániť efektívnejšie ako v skutočnosti, hoci je pravdou, že rovnako dobre môžete byť oveľa zraniteľnejší, pretože virtuálny svet je svetom ilúzií ešte väčšmi, ako ten skutočný.

Je to mimochodom naozaj irónia; reálny svet je ilúziou. Častokrát si vizualizujeme situácie, ktoré môžu nasledovať po určitom okamihu. Častokrát dúfame, že tie vizualizácie budú stačiť na to, aby sme danú situáciu vyriešili. Faktom ale je, že kým neprestaneme vizualizovať a nezačneme konať, situácie sa jednoducho nevyriešia.

Je to preto, lebo máme moc meniť svet okolo seba? Je to preto, lebo je našou zodpovednosťou tvarovať si ho podľa svojich potrieb, predstáv a presvedčení?

Reálny svet vyžaduje akčný prístup k životu. Kedysi sme mali štátne zriadenie, ktoré vyvolávalo dojem, že to nie je potrebné, pretože štát sa o všetko postará. Pre nás ľudí je totiž oveľa jednoduchšie odovdzať zodpovednosť za svoj život do iných rúk. Iste, strácame tým slobodu, ale niekedy to nie je taká veľká obeť. Je jednoduchšie veriť tomu, že na svojom osude nemôžete nič zmeniť; to je postoj, ktorý je pohodlný a nevyžaduje žiadne naše vnútorné odhodlanie. Rezignovať je to najľahšie, čo sa dá spraviť.

Sú ľudia, ktorí odmietajú rezignovať. Sú ľudia, ktorí bez ohľadu na nepriazeň osudu bojujú za svoju slobodu a za právo riadiť svoj život. Títo ľudia nám majú byť príkladom, pretože sa nevzdávajú. Niekedy ich boj pripomína boj s veternými mlynmi, pretože častokrát stoja práve voči takémuto protivníkovi; proti ilúzii, ktorej nie a nie zoťať hlavu natrvalo.

Nedá sa čakať, kým sa veci vyriešia samy. Veci sa totiž samy neriešia. Ak ich nevyriešite vy, vyrieši ich niekto iný. Ak to nebude z vašej iniciatívy, ak vás zablokuje strach z nevítanej situácie…

Stane sa len to, že váš život ovládne niekto iný.

A to by sme ako tvorcovia svojho sveta nikdy nemali dopustiť.

3 thoughts on “Pozor… Akcia!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s