Štyridsať tri mesiacov v novom svete

Dni sú všelijaké. Raz je zamračené, raz prší, raz svieti slnko. Akoby sa tie stovky, tisícky myslí želajúce si konkrétne počasie nevedeli dohodnúť a tak sa postupne dialo všetko. Akoby v svete netolerancie chcelo počasie vyhovieť všetkým a tak, ako to obvykle býva, nevyhovie celkom nikomu. Robí to ale s plným nasadením; ak svieti slnko, potom svieti naplno, ak prší, potom dlho a vytrvalo. Vraví sa, že snaha sa cení. Obvykle ale, žiaľ, nezaberá.

Skončil sa školský rok a posledný mesiac je stále mesiacom zabúdania, čistenia. Možno tak trochu ako to počasie, aj ja sa snažím vyhovieť všetkým a napokon si aj tak musím jasne povedať, čo chcem a o čo mi ide. Výhovorky nikdy nepomôžu nadlho a robia veci iba horšími. Priveľa úprimnosti škodí. Nájsť rovnováhu medzi dvoma extrémami je, najmä v dnešnom svete netolerancie, veľmi ťažké. Napriek tomu sa netreba prestať pokúšať. Nie snažiť, ale pokúšať sa. Povedať veci tak, ako sa majú, tak, aby to nikomu neublížilo, tak, aby bolo všetko jasné. Zároveň si nájsť čas na to, čo treba urobiť a odložiť to, čo môže počkať. (A, parafrázovane, mať dosť intuície a vedieť odlíšiť jedno od druhého.)

A tak zabúdam; možno by sa to dalo pomenovať lepšie – triedením. Hľadaním rovnováhy. Tvorením v hmote, tak, ako to sľubovalo číslo 43. Tvoriaci proces je zvláštnym procesom; niekedy prebieha nevedome a až potom, ako sa dokončí, si náhle uvedomíme, že prebehol. Že osoby, veci, deje nie sú také isté, ako boli. Každá zmena pohľadu je vyvrcholením tvoriaceho procesu. Možno bol ten proces vynútený a možno chcený, možno vedomý a zámerný alebo nevedomý a zámerný. Možno bol plánovaný, ale nevyšiel celkom tak, ako mal, a možno bol úplne náhodný, ale prišiel vtedy, keď bol potrebný. Možno bol zničujúci; tvoriaci proces býva najmä taký, ničiac naše dovtedajšie ja a náš dovtedajší pohľad na svet. Starí Chaldejci údajne považovali číslo 43 za nešťastné, katastrofické; najhoršie zo všetkých možných. Tvorenie v hmote je mutácia, ktorá je náhodná, neusmernená, nepredvídateľná a môže byť fatálna. Bez mutácií by sa ale život nikam neposúval a organizmy by sa nemohli adaptovať.

Nasledujúci mesiac bude niesť dve štvorky; dvojitú záťaž hmoty. Snáď to bude stavanie na nových, pevných základoch.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s