Štyridsať päť mesiacov v novom svete

Rovnodennosť konečne zmieruje dva protiklady; deň a noc sú rovnako dlhé, aby čoskoro prevážila noc nad dňom, ktorý vládol doteraz. Slnko je ešte stále silné, ale studený vzduch mu trochu protirečí; skončila vláda leta, nastupuje jeseň a už si nedá vziať svoje žezlo, aj keď sa o to posledné zvyšky leta možno ešte pokúsia. Darmo sa lúče opierajú do skiel a odovzdávajú im teplo – noc to isté teplo nemilosrdne odoberie a zastaví sa iba niekoľko stupňov nad bodom mrazu.

Stalo sa to, čoho som sa obávala; zabudla som na predošlý mesiac. 🙂 Keby to bolo len také to obvyklé zabudnutie, mávla by som nad tým rukou. V tomto prípade som na zápis myslela, ale napokon sa tá myšlienka stratila rovnako ako teplo počas noci (a to mesiac pred vyššie opísanými udalosťami. Veštica, iba v nesprávnom nastavení 🙂 ). Konštatujem ale, že sa mi podarilo zabudnúť, ako som si to určila; či sa postavili aj solídne základy na ďalšiu stavbu, to budem postupne preverovať.

Nastal opäť školský rok a pomaly sa končí jeho prvý mesiac. Zdá sa to možno predčasné, ale nebude to trvať dlho a prvý polrok bude na konci; to, čo sa nerozbehne teraz, sa už nedobehne. Skočili sme do tohto školského roka rovnými nohami a s poriadnym dupnutím; zotrvačnosť nás iba chvíľu držala v ešte dovolenkovom režime, no viac nie je čas ohliadať sa cez plece a smutne vzdychať za chvíľkou odpočinku. Minulosť je preto, aby sme ju nechali na pokoji a dívali sa vpred s jej obrazom kdesi vzadu v mozgu. Nemá nás kontrolovať, to my by sme mali kontrolovať ju a neprepadnúť pritom ľútosti, že všetko bolo kedysi lepšie. Pretože nebolo; myseľ je príliš selektívna na to, aby sme si čokoľvek pamätali objektívne.

Štyridsať päťka je číslom hmoty oživenej človekom či myšlienkou; je to hmota tvarovaná do formy, v ktorej vytuhne čosi nové. To nasledujúce číslo je hmotou, ktorá našla svoju dušu; dôvod, prečo existuje a tým pádom nový impulz k životu.

Bodaj by ten ďalší mesiac bol pre nás všetkých presne týmto. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s