Štyridsať sedem mesiacov v novom svete

Dni sa skracujú. Slnko je čoraz unavenejšie, zapadá skôr a vychádza neskôr; nadlho nepomohla ani zmena času. Dokonca aj Slnko sa ukladá na zimný spánok; zima, ktorá sa začala pomaly blížiť už v tom predošlom mesiaci, ustanovuje svoju vládu a nič na tom nemení ani momentálny krátky výkyv teplôt nad bod mrazu. To je iba ilúzia, krátky moment, ktorý nám podsúva ako ospravedlnenie, že ešte netreba, ešte je čas, ešte sa dá čo-to stihnúť… Nie, nedá. Práve teraz treba rázne dokončiť všetky prípravy.

Nevedela som, čo mi tento mesiac prinesie. Teraz, keď sa skončil, stále si nie som istá, čo mi vlastne priniesol. Posun v súkromnej alebo pracovnej oblasti? Posun v oboch? Stagnáciu v oboch? Nie, určité zmeny sa udiali. Dejú sa postupne, ale evidentne, pozvoľna, ale definitívne. V parafráze sa dá povedať, že by bola hlúposť očakávať iný výsledok, ak nezmeníte prístup. Na druhej strane by sa dalo povedať, že vybočiť z už tak dlho zabehávaných koľají je nemožné. Oba výroky sú pravdivé; ani jeden nie je úplný.

Premýšľala som nad tým uplynulú sobotu, obloha bola sivá a ja som myslela na to, ako sivá ovplyvňuje moje vnímanie. Je prienikom čiernej a bielej, dvoch extrémov, ktoré definujú ľudskú spoločnosť. Dobré a zlé, prijateľné a neprijateľné, dva jasné póly, ku ktorým sa dá ľahko prihlásiť a veľmi ťažko hľadať medzi nimi strednú cestu. Ak ste v jednom z tých dvoch pólov, ten druhý sa zdá nezrozumiteľný a neprijateľný. Ak stojíte medzi nimi, nemáte názor. Nemať názor je čosi, čo je dnes skôr luxusom ako bežnou komoditou. Ak máte názor, ste ten správny človek; ste v prúde, ste “in”. Ak si dovolíte nemať názor, ste “out”. Ako si môžete dovoliť nemať názor?

Číslo 47 je spojením dvoch čísel, ktoré sú čiernou a bielou – štvorka patrí hmote, sedmička duchovnu. Možno preto tá úvaha o sivej – o zlievaní jasných pólov, o posune smerom k sebe. Nemám názor, hoci mám isté presvedčenie. Som v sivej zóne, v zóne, ktorá nie je prílivová ani odlivová, v zóne, kde jedno slovo môže mať tisícky významov a všetky z nich sú v danej chvíli správne. Pravdupovediac, možno som v tejto zóne vždy prirodzene a iba niekedy z nej vybočím na jednu či druhú stranu (možno z nej ani nikdy nevybočujem, len sa to subjektívne tak zdá).

Mesiac, ktorý nadchádza, bude niesť číslo 48, hmotu v prítomnosti, pôsobiacu v hmotnom svete, hmotu činností. Kam sa posuniem zo sivej zóny? Znamená to reálne ustanovenie sivej a mazanie čiernej a bielej? Znamená to vytvoriť mandalu čiernej a bielej, takže sa z diaľky zdá sivá?

Uvidíme.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s