Štyridsať osem mesiacov v novom svete

Skončilo utínanie dní; odteraz bude o trochu viac svetla. Sivá opona, za ktorou sa ukrýva Slnko, je pomerne vyhovujúca pre ostrý nástup zimy; aj keď aj tento rok je zima iba mierna. Všetko, čo sme čakali a tešili sa na to – tajne aj otvorene – sa završuje, ku koncu roka, s ostrým príchodom zimy. Krátke vydýchnutie na prelome kalendárnych rokov; krátke zdriemnutie si v objatí krátkych dní, kým sa znovu začnú predlžovať “o slepačí krok”.

Štvorka a osmička sú, každé v svojom vlastnom zmysle, čísla hmoty. Štvorka je fyzickosť sama osebe; osmička je činorodosť, ktorú fyzickosť prináša. Uplynulý mesiac bol intenzívne pracovný v mnohých ohľadoch. To čierno-biele/sivé usporiadanie má skôr charakter mandaly ako sivej machule, aspoň z môjho dnešného pohľadu. Časom môžem nadobudnúť iný.

Po práci obvykle nastupuje únava (často aj počas práce) a tento rok tak akosi výraznejšie cítim, že si zaslúžim oddych. (Čosi podobné si hovorím už asi dva týždne, ako si čistím postupne stôl od papierov, ktoré sa tam neustále hromadia; ale konečne sa mi podarilo oznámkovať a vybaviť všetko, čo som chcela.) Možno preto s takým napätím očakávam uvoľnenie počas nasledovných dní; viac ako inokedy sa teším na koláče, nohy vyložené na gauči, mnoho spánku a minimum času stráveného pri klávesnici.

Možno dokonca silno pouvažujem nad tým, že vôbec nezapnem mobil. 🙂 A rozhodne si okamžite vypínam budík.

Ten nasledujúci mesiac bude sčasti pokojný a sčasti hektický; nebudem chcieť skočiť do tej hektickej časti nepripravená, a tak budem naberať pozvoľna tempo už po Novom roku (budík nezapnem, ale strávim dlhší čas pri klávesnici pri čítaní študentských prác). Číselne – bude to stret hmoty a energie. Súzvuk, predpokladám. Činnosť tohto mesiaca má vyústiť do nejakej stopy, do cesty, ktorá ma má smerovať ďalej.

Viem, kam v krátkej dobe tá cesta pôjde; to je tá pozitívna správa. Neviem, čo všetko sa na nej vyskytne; to je tá trochu zneisťujúca správa. 🙂

Každopádne mi neostáva nič iné, iba sa tešiť. Aspoň nateraz.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s