Päťdesiat mesiacov v novom svete

Zima pomaly ustupuje čomusi, čo kedysi bývalo jarou. Sneh, ktorý sa dlho držal na hrudi zeme, sa takmer všetok stratil. Slnko sa pomaly zdržiava čoraz dlhšie a dlhšie; dni sa predĺžili, noci skrátili. Pochopiteľne, tak je to v prírode; ľudské cykly sú málokedy plne v súlade s prírodnými.

Uplynulý mesiac bol časom mnohých nových výziev. V práci sa finišovali oslavy výročia založenia školy a všetci boli nejakým spôsobom zaangažovaní; všetkých to stálo veľa času, veľa premýšľania a istého podielu zdravia (čo čiastočne súviselo s počasím). Ku koncu tohto mesiaca sa dotočili koliečka aj naprázdno, ak bolo treba, a potrebovali trochu odpočinku; ohlásili sa vopred, aby to nebolo nečakané.

Aj tak to prišlo trochu nečakane.

Ale v strete človek verzus okolnosti opäť raz vyhral človek; človek je na začiatku aj konci každého ľudského snaženia. Po všetkom tom snažení treba chvíľku na regeneráciu; niekedy stačí chvíľka, niekedy nie. Číslo päťdesiat je číslom človeka; päť – nula, stav človek verzus okolnosti. Začiatočný bod pre každého z nás, pol storočia (a polovica “optimálneho” ľudského života), vrcholový bod, odkiaľ máme najlepší výhľad. Odtiaľto to ide už len z kopca; rýchlo, zbesilo a s vyhliadkou koncovej (zaslúženej) demolácie.

Nasledujúci mesiac sa začne jazda dolu kopcom. Najprv pomaly, opatrne. To, že máme ten najlepší výhľad, neznamená, že sa musíme ponáhľať v ústrety cieľu. Ale už je príliš zreteľný na to, aby sme ho mohli opustiť. Päť a jeden sa stretnú, aby si jasne povedali, že cieľ sa neopúšťa.

Bol totiž stanovený na to, aby sme ho dosiahli.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s