Inovácie sú skvelé

Alebo prečo je nanajvýš prospešné uchovávať nože v chladničke.

Povedzme si to otvorene: zaužívané postupy sú niekedy príliš komplikované na to, aby sme ich vedeli vykonávať rovnako dobre každým razom. Preto často nastupujú inovácie – spôsob, ako zaužívané postupy vylepšiť, zjednodušiť a tým skrátiť čas ich vykonávania.

Kto využíva inovácie? Nuž, my leniví ľudia vieme. 🙂 Dôležitejšia je otázka, kto s nimi prichádza. A to sú priekopníci.

Priekopníctvo nie je jednoduchý spôsob fungovania. Potrebujete prekopať (doslovne, nie v prenesenom zmysle tohto slova) základy, v ktorých sa točí určitý dej a prísť na spôsob, ako sa to dá robiť inak s rovnakým alebo lepším výsledkom. Priekopníctvo vyžaduje veľké zanietenie pre vec, veľmi tvrdú hlavu a húževnatosť, ktorá vám nedovolí poľaviť vo svojom úsilí.

Z tohto všetkého vyplýva, že my leniví ľudia nemôžeme byť priekopníkmi v pravom slova zmysle. Čo je tak trochu škoda; ale načo sa tým zbytočne dlho zapodievať. Veci sú také, aké sú. Keby sme neboli my leniví, načo by boli priekopníci?

Priekopníctvo spočíva aj v drobnostiach. Napríklad mnoho (najmä mladých, čo nie je prekvapivé, keďže oni sú priam predurčení búrať zažité konvencie) ľudí úplne prekopalo systém gramatických pravidiel a voľne, bez obmedzení, len tak podľa pocitu, používajú nielen I a Y, V a W, ale súčastne (copyright patrí mladým priekopníkom) dokážu niako (viď predošlú zátvorku) pretlmočiť svoj odkaz tak, aby mu porozumela aj široká verejnosť.

S nadšením sa pripájam k tomuto hnutiu svojím vlastným spôsobom. Začínam bojkotovať určité písmená v slovách (hlavne tých dlhých) alebo ich zamieňať za iné písmená (pritom vôbec nemusia byť podobné, ani náznakovo). Moje slovné vyjadrovanie už dosiahlo určitý pokrok, niekedy sa mi podarí zložiť vety, ktorých začiatok a koniec nemajú zdanlivo žiadnu súvislosť, prípadne sa začnú v inej osobe a čase ako sa skončia. (V tomto prípade copyright patrí istému momentálne pomerne vysoko postavenému politikovi; tuším, že je dvojka v štáte. Menovať nebudem. Len tak pre istotu; to vám len tak medzi rečou, ako človek človeku.)

Mimochodom – ak ste zvedaví, prečo je vlastne prospešné uchovávať nože v chladničke, môže to mať dva dôvody. Prvý je inovatívny; vezmete si nôž spoločne s potravinou, ktorú potrebujete nakrájať; šetrí to čas a v chlade predsa všetko vydrží dlhšie (tým pádom aj nabrúsená čepeľ noža. To, že v chlade sa spomaľujú iba biologické procesy, pretože sú závislé na enzýmoch v živých organizmoch, necháme teraz bokom ako nepodstatnú informáciu).

Ten druhý dôvod súvisí s prepracovanosťou a tým pádom krátkodobým zlyhávaním logického uvažovania. Ale to samozrejme nemôže byť ten skutočný dôvod. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s