Astrologické domy 2: Ascendent, descendent, stred a hlbina neba

No áno, pôvodne som chcela ísť k planétam – ale potom som zistila, že je lepšie, keď sa od znamení dostanem k domom, a to hlavne preto, že nám ostáva nevyjasnený jeden základný pojem. Tým pojmom je ascendent a tie tri ostatné, ktoré sa s ním spájajú. Prečo je pokračovaním astrologických domov? Je to veľmi jednoduché: ascendent je totiž zároveň hrotom prvého domu a znamenie, v ktorom sa nachádza, je znamením, ktoré má popri vašom slnečnom znamení najväčší význam.

Plná definícia ascendentu znie asi tak, že je to bod, ktorý sa v okamihu narodenia nachádza na východe. Ascendent sa inak nazýva aj vychádzajúce znamenie a nemusí to byť rovnaké znamenie, ktorým práve prechádza Slnko. (Iste, pokiaľ ste sa narodili pri východe Slnka, tak to bude to isté znamenie.) Význam ascendentu je obrovský. Keďže je to vlastne začiatok prvého astrologického domu, ukazuje, akým spôsobom sa správate. Povahovo zodpovedáte slnečnému znameniu, ale to, ako sa prejavujete, to je tajomstvom ascendentu. Martin Schulman, súčasný astrológ, ktorý sa zaoberá hlavne karmickou astrológiou, hovorí o ascendente, že je „bránou“ do horoskopu – filtrom, ktorým prechádza všetko, s čím sa v živote stretávate. Ascendent zároveň hovorí o tom, aký prístup k životu vám najviac vyhovuje – to je práve prístup znamenia, v ktorom sa nachádza. Hovorí sa, že slnečné znamenie určuje váš charakter na 90 až 95%, zvyšné vplyvy spadajú pod iné planéty a body v horoskope. To, do akej miery sa vaša osobná charakteristika zhoduje so slnečným znamením, určuje aj ascendent – pokiaľ je znamenie, v ktorom sa nachádza, v rozpore s tým slnečným, tak vám sedí menej charakteristík uvádzaných v predošlých článkoch. (Ale mala by vám sedieť väčšina z nich bez väčších výkyvov.)

Ascendent je teda miesto/znamenie, ktorým do vás prúdi slnečná energia a tá sa potom transformuje v súlade s tým, čo vlastne v horoskope máte. Descendent je miesto naproti ascendentu a zodpovedá hrotu siedmeho domu. Je teda vyjadrením znamenia, ktoré je vaším zrkadlom a ktoré predstavuje charakteristiku alebo vlastnosti, ktoré hľadáte u svojho partnera ako doplnenia svojho Ja (pretože vieme, že protiklady sa priťahujú – ak sa dokážu vystáť 🙂 ). Ak máte ascendent napríklad v Blížencoch, potom vaše doplnkové znamenie je Strelec – a u svojho partnera budete hľadať optimizmus, odhodlanie púšťať sa aj do riskantných situácii, predstavivosť a tak podobne, pretože dobre dopĺňajú vašu komunikatívnu analytickú osobnosť. Ak máte ascendent napríklad v Býkovi, potom môžete u svojho partnera hľadať schopnosť vidieť pod povrch vecí a tajomno, pretože vy sami ste skôr osobnosť materiálne a prakticky založená.

Stred neba (Medium coeli, MC) predstavuje hrot desiateho domu a teda určité miesto oblohy, kde, obrazne povedané, Slnko svieti najsilnejšie. Čím bližšie je planéta k stredu neba, tým je jej vplyv silnejší, pretože sa dostala „na výslnie“ a odtiaľ priamo ovplyvňuje vašu osobnosť (v rámci určitých hraníc, samozrejme). Bod na opačnej strane horoskopu, hrot štvrtého domu, sa nazýva hlbina neba (Immum coeli, IC) a pri výkladoch horoskopu sa používa len veľmi zriedka; predstavuje naše korene a najmenej vedomé časti nás.

52 thoughts on “Astrologické domy 2: Ascendent, descendent, stred a hlbina neba

 1. Vies co je vtipne 😀 Ze teraz som nad tym 2 dni premyslala 😀 Ze ci niekoho takeho stretnem. A kukam ze som stretla. Virtualne.

 2. som škorpion v ascendente raka….:-)a tiež je to zaujimavé so mnou až si neviem niekedy o sebou sama rady…:-)vodne aj jedno aj druhe…:-)u mna je to asi tak…spravim vypad ako škorpion a dva kroky do zadu ako rak v zápetí….sama sebe si lezem na nervy…:-)

  • Nuž, zaujímavo. 🙂

   Býk a Rak sa dobre znášajú, dobre sa dopĺňajú, takže tam by nemal byť problém. Tvoja fyzická a emocionálna podstata spolu dobre ladia. Blíženci to asi trochu nabúravajú – pravdepodobne si jedným z najvýrečnejších Býkov vôbec :). Možno predstieraš, že pre teba emocionálna hĺbka neznamená až tak veľa ako to naozaj cítiš. (Možno nepredstieraš. 🙂 ) Každopádne, Slnko máš v dvanástom dome a to znamená veľa tajomstiev. Aj pri niekom takom tajnostkárskom, ako je všeobecne Býk. A hoci Blíženci toho vedia povedať veľa, vedia zároveň nepovedať vôbec nič podstatné.

   Náročná kombinácia. 🙂

   • Ďakujem za (rýchlu a) odpoveď (vôbec) 🙂 Určite to pomohlo. Absolútne som to nedokázala zlúčiť dokopy 😀 (Som bohužiaľ len obyčajný lajk v astrológii…)
    A to tajomstvo mam ako chápať? Nejaká introvertnosť a pod. alebo niečo, kde moja myseľ nesiaha? 😀 …Každopádne sa mi páči tvoj blog .__.
    P.S.: s tymi zatvorkami som to asi prehnala (kludne ich ignoruj ak sa nedaju vylustit) 😀
    P.S.2: asi som to prehnala sama so sebou 😀 😐

   • 🙂 svojou šikovnosťou píšem každú odpoveď na dvakrát, snáď som si zapamätala všetko, čo som napísala… 😀

    Tajomstvo môže znamenať kadečo. Napríklad, že reaguješ inak, než to cítiš. Alebo že samu seba prekvapíš nejakým svojím komentárom. Alebo že volíš slová, o ktorých by si nepovedala, že si schopná ich použiť. Tajomstvo vo všeobecnosti je nepoznané nikomu okrem majiteľa, takže ja viem ťažko odhadnúť, v čom spočíva 🙂 ale v podstate to znamená, že nie si celkom úprimná. Nie zámerne; robíš to podvedome, pretože sa chrániš. Nikto nevie, prečo a pred čím, ale je to tvoj inštinkt, tak to robíš. 🙂

    Horoskop pôsobí ako zrkadlo; stačí vedieť pár základných vecí, ktoré si všímaš, a vieš sa od nich odraziť a zmeniť svoje správanie na základe poznania. Postačuje vedieť, ako sa ovplyvňujú slnečné, mesačné znamenie a ascendent, tak, ako si to napísala. Tie majú na teba a tvoje konanie najväčší vplyv. Potom stačí už len pochopiť, prečo konáš tak, ako konáš, a prípadne to zmeniť, ak chceš.

    PS: Milujem komplikované zátvorkové konštrukcie 😀

  • (pre istotu) 😀
   “To” = Tajomstvo môže znamenať kadečo…. Nikto nevie, prečo a pred čím, ale je to tvoj inštinkt, tak to robíš. 🙂

   • 🙂 Bola to len strela naslepo; pýtala si sa, čo znamená tajomstvo. Ja neviem, čo znamená v tvojom prípade. To by som musela byť jasnovidka a to nie som. Len som ti chcela dať nejaké príklady. Ak si sa v niečom našla, tak výstrel naslepo možno niečo trafil 🙂

    Tie “príznaky” tajomstva vyplývajú z toho, že máš Slnko v Býkovi, ale ascendent (hrot prvého domu) v Blížencoch, čo znamená, že Slnko je tým pádom v dvanástom dome. A dvanásty dom je dom tajomstiev, “skrytý” dom. Z toho sa dá usúdiť, že tvoja podstata je “skrytá” a preto môžeš robiť niečo z tých vecí, ktoré som uviedla v predošlom komentári. Ešte raz; ja ťa nepoznám, len som dala príklady. 🙂

 3. Ahoj, neviem či to ešte funguje..som narodená v znamení rak,ascendent mám v škorpiónovi, descendent v býkovi…a priťahujú má viac zemské znamenia ako vodné..je to možné? lebo pri vodných znameniach mi to príde, že sú rovnakí ako ja…a ja viem, že potrebujem niečo iné..čo si o tom myslíš?za odpoveď ďakujem 🙂

  • nuž, všetko je možné 🙂

   to, kto ťa priťahuje (nemusí to fungovať ani presne podľa znamení, ale typ osobnosti) v značnej miere záleží na tom, čo presne vyžaduješ, vedome alebo podvedome. Rak a Škorpión sú obe vodné znamenia, v tvojom prípade to môže znamenať to, že potrebuješ práve niečo iné, pretože si príliš “utopená”, ak vieš, čo tým asi myslím.

   práve preto ťa asi priťahujú zemské znamenia – ak máš descendent v Býkovi, Býk je práve symbolom zemského znamenia. descendent – hrot siedmeho domu – vypovedá veľa o tom, aké kvality hľadáš u svojho “náprotivku”, partnera v akejkoľvek oblasti, ale najmä v citovej. takže to, že ťa viac priťahujú zemské znamenia, je celkom logické.

   podľa mojich osobných skúseností (aj priamo mojich, aj odpozorovane mojich) ľudí najčastejšie priťahuje najviac taký človek, ktorý im je do istej miery podobný, ale nie je presne taký istý. ak si s niekým v mnohých ohľadoch rozumieš, je to veľmi príjemný pocit. potom sa tam ale vyskytnú tie zaujímavé rozdiely; ten človek síce je podobný tebe, má však niekoľko odlišností, ktoré podnecujú záujem – prečo sa tak správa? čo ho vedie k tomu, že rieši veci takto a nie presne tak, ako ja?

   tento vzorec správania nás núti zamýšľať sa nad vlastnými spôsobmi riešenia vecí a je pre nás veľmi obohacujúci. najviac sa síce teoreticky naučíš od niekoho, kto ti vôbec nie je podobný, ale tam hrozí obrovské riziko, že sa na takého človeka ani poriadne nenaladíš, pretože vôbec nepochopíš, prečo robí veci tak, ako ich robí. vodné a zemské znamenia sú podobné, ale nie sú tie isté. majú toho spoločného oveľa viac ako napríklad vodné a vzdušné alebo vodné a ohnivé a preto si rozumejú, hoci sa od seba v istých ohľadoch líšia

   takže – vlastne nie je prekvapivé, že ťa priťahujú zemské znamenia 🙂 je to dokonale logicky odôvodniteľné

 4. Ahoj, ďakujem ti za odpoveď. Prosím ťa čo vplýva v partnerskom vzťahu najviac? Slnečné znamenie, mesačné znamenie alebo ascendent? 🙂

  • Pokiaľ viem, tak na partnerskom vzťahu sa treba dívať na veľa vecí; najmä súhru slnečných a mesačných znamení, ale tiež vzájomné postavenie Venuše a Marsu oboch partnerov. U partnerských horoskopov sa pracuje tak, že sa “prekryjú” horoskopy oboch ľudí takto viazaných. Čím viac prepojení, tým užšie sú tí ľudia prepojení.

   Ale ono sa to dá zistiť aj bez horoskopu 🙂 ak si dobre s niekým rozumieš aj počas dlhšieho časového obdobia, pravdepodobne aj vaše horoskopy sú veľmi dobre zladené. Ak teda berieme do úvahy, že naše správanie by malo byť ovplyvnené práve horoskopom. 🙂

 5. Ahoj, píšem opäť 🙂 Dnes som počula od iných ľudí, že kombinácia slnečného znamenia rak s ascendentom v škorpiónovi..je veľmi nepriaznivá kombinácia. Čo si o tom myslíš? Je to pravda, ak áno, prečo? len niekedy mám pocit, že sa sama deštruujem svojimi myšlienkami a pocitami, ktoré nerada hovorím iným. Za odpoveď Ďakujem 🙂

  • Nemám rada slovné spojenie “veľmi nepriaznivá kombinácia”. Zvykne to v ľuďoch vyvolávať presne také tie deštrukčné myšlienky, ktoré by im zodpovedný/ohľaduplný človek podsúvať nemal (a píšem to ako priamo dotknutá). Ja viem, tí hovoriaci to väčšinou nemyslia zle 🙂 len to môže kadejako potom pôsobiť…

   Uprednostňujem spojenie “ťažšie zvládnuteľná kombinácia”. Tiež to síce nepôsobí príliš optimisticky, ale dáva to nádej, že sa s tým dá niečo robiť. Pretože vždy sa s danou kombináciou dá niečo robiť. S rozostavením jednotlivých záležitostí v horoskope nič nespravíš, ale môžeš niečo spraviť s tým, ako si s nimi poradiť.

   Dám ti príklad: v mojom horoskope je v kríži postavený Mars a Pluto. Všeobecne sa to berie ako jedno z najhorších postavení týchto dvoch planét (ani konjunkcia nie je nič moc, opozícia sa ešte dá ako-tak). V podstate to znamená to, že ma veci ľahko vytočia, ale hnev obraciam voči sebe – deštrukčným spôsobom. Čokoľvek sa dá vztiahnuť na “moju vinu”, vztiahne sa to tak. Robím to podvedome, pretože tak to mám kdesi nastavené. Ale môžem následne spraviť to, že sa na vec pozriem z odstupu a uvedomím si (sekundárne), že to tak nemusí byť. Že sa nemusím týrať za všetko, čo vnímam ako zlé.

   Už som ti písala ako odpoveď na prvý komentár, že spojenie dvoch vodných znamení v pozícii Slnka a ascendentu (v tvojom prípade Rak a Škorpión) môže spôsobovať to, že sa niekedy príliš “topíš”. V tomto prípade je to celkom presný termín, pretože keď sa človek reálne topí, nachádza sa v bezvýchodiskovej situácii – nedokáže dostúpiť na dno, nedokáže ostať nad hladinou. Je to veľmi ťažká kombinácia. Ale nie je nezvládnuteľná; to by si si mala opakovať a nájsť to dno pod svojimi nohami.

   Nebi sa zbytočne za niečo, za čo sama nemôžeš. Dostala si to do vienka len preto, lebo to sama dokážeš zvládnuť. Človek so sebou nikdy nenesie niečo, čo by nedokázal zvládnuť. Takáto kombinácia je známkou sily, nie slabosti; len to chce trochu uvažovania a viery. 🙂

   • Ahoj, ďakujem za odpoveď. Vieš mi prosím ťa odpovedať na nasledujúce otázky? Aký vplyv má mesačné znamenie v partnerskom vzťahu? Poprípade je dôležitý aj ascendent u partnerov? Máš nejaké skúsenosti so vzťahom, kde máte slnečné znamenia v opozícii? Ak by som rada chcela analyzovať vzťah, aké aspekty by som mala brať do úvahy? Viem, že najdôležitejšie je či si dvaja rozumejú, bez ohľadu na to, aké sú znamenia, len pozorujem okolie a už som sa stretla s rozchodom po 6-tich rokoch, aj keď obaja boli vodné znamenia, vzdušné,….
    Prajem krásne VIanoce 🙂

   • Píšem ako komentár na svoj komentár, ale vzťahuje sa k tvojmu. To len pre upresnenie na začiatok. 🙂 A teraz otázky zaradom:

    1. Mesačné znamenie vyjadruje u ľudí ich emocionálnu podstatu; to, akým spôsobom prejavujú emócie, či ich vôbec otvorene prejavujú, po čom skryte túžia. Mesiac je zrkadlom našej duše, oknom do nášho vnútra. Pri partneroch sa väčšinou prizerá na súlad slnečných znamení a mesačných znamení, navzájom aj krížom (tzn. Slnko1-Slnko2, Mesiac1-Mesiac2, Slnko1-Mesiac2 a Mesiac1-Slnko2).

    2. Ascendent pomáha hlavne pochopiť osobnosť ako takú. Isteže sa dá použiť aj v partnerských horoskopoch, pretože ovplyvňuje naše chápanie nás samých, ale aj naše chápanie iných ľudí. Takže dôležitý je.

    3. Mám s tým praktické skúsenosti, ale nie ľúbostného charakteru 🙂 takže neviem, ako to funguje vo vzťahu. Viem, že sa tieto znamenia navzájom stimulujú; sú v opozícii, takže si hádžu pomerne podnetné veci medzi sebou ako loptičky. Keď hráš tenis alebo inú hru, pri ktorej potrebuješ súpera a je to hra jedného na jedného, potrebuješ súpera, pretože je zároveň tvojím partnerom. Ak si to odvodím do vzťahu, potom to možno niekedy vyzerá ako nekonečné naťahovanie sa, ale myslím, že tým ľuďom je tak v podstate dobre, pretože tak medzi nimi komunikácia nikdy neutícha.

    4. Analyzovať vzťah sa dá buď jednoducho alebo sa veľmi prplať v hĺbke, čo nie je príliš šťastné riešenie. Aspekty, ktoré by si mala brať do úvahy, sú vzťah oboch Sĺnk, oboch Mesiacov, Sĺnk a Mesiacov navzájom (viď odpoveď jedna) a pri ľúbostných vzťahoch je dôležité ešte vzájomné postavenie Marsu a Venuše oboch ľudí. Pokiaľ sú tieto záležitosti v harmónii, potom sa tento vzťah dá chápať ako všeobecne dobrý. Ak nie sú, treba na tom pracovať. 🙂
    Pri rozsiahlejšom hodnotení vzťahu sa berú do úvahy všetky aspektované planéty, takže to môže byť nadlho; berie sa napríklad doplnkovo Venuša na Slnko alebo Mesiac, Mars na Slnko alebo Mesiac, Saturn na Slnko alebo Venušu alebo Mars alebo Mesiac a tak ďalej. Základné informácie ti dajú aspekty, ktoré som vypísala vyššie; tie ostatné sú potom už len na bližšie dokreslenie vzťahu dvoch ľudí.

    Ak sa ľudia rozídu, väčšinou sa to deje len preto, že si jednoducho prestali rozumieť. Žiadne dva horoskopy nie sú dokonale harmonické; práve tie malé alebo väčšie rozpory robia vzťahy zaujímavými. Ide len o to, do akej miery sú obaja zúčastnení tolerantní k tým rozporom, k iným videniam sveta ako je ich vlastný. Pokiaľ to nefunguje – tá ochota tolerovať iné videnie sveta a nemeniť ho nutne na svoj obraz – tak nebude fungovať ani vzťah a astrológia s tým nič nenarobí. Osud máme vždy vo vlastných rukách.

    Pekný zvyšok sviatkov 🙂

 6. ahoj som narodená v znamení škorpión a akcendent mám tiež v škorpiónovi, sama sa bojím tejto kombinácie 🙂 v živote stretávam vodnárov, ktorí na mňa veľmi silne vplývajú. Muž vodnár prvá láska, dlho som sa z toho nevedela spamätať, psychicky som ho oslobodila od seba a o niekoľko rokov som dostala do svojho života šéfku v znamení vodnára, hotová katastrofa v komunikácii a teraz ma opantal opäť vodnár, každú minútu naňho myslím a chcem sa toho zbaviť, lebo viem, že to prinesie len samé problémy, ale myslím, že aj ja sa mu páčim. Aký to má hlbší zmysel v mojom živote, že stretávam práve toto znamenie vo svojom živote?

  • Kombinácia zdvojeného znamenia vie byť obtiažna, ale báť sa jej netreba 🙂 napríklad jedna dievčina, ktorú poznám, je kombinácia Býka s Býkom (“superbýk”) a je skvelá. To len na úvod. 🙂

   Vodnár je v horoskope na znamenie Škorpióna v kríži; je medzi nimi pravý uhol. Pravý uhol, čiže 90° uhol, vyvoláva najväčšie napätie a konflikty, pretože sú to dve znamenia, ktoré majú celkom nesúladiace živly, ale patria k rovnakej podstate. Škorpión, Vodnár a s nimi Býk a Lev patria k tzv. pevnému krížu horoskopu – sú to znamenia, ktoré potrebujú určitý pevný rámec svojho života, majú svoje rituály, ktoré neradi narúšajú a nemajú radi nepredvídateľno. To sú ich základné prejavy vo vzťahu k okoliu. Každé z týchto znamení má ale iný živel – iné charakteristiky ich povahy. Vodnár je vzdušným znamením a Škorpión vodným, čo sa dá trochu nadnesene charakterizovať ako hlava v oblakoch (Vodnár) a duša v temnotách (Škorpión).

   Čo sú dva veľmi, veľmi vzdialené svety.

   Ak sa vo svojom živote stretávaš osudovo s jediným znamením, tak sa ti práve to znamenie pokúša niečo ukázať v tvojom vlastnom živote. Aby sme sa chápali; každý z nás sa v živote stretáva s ľuďmi zo všetkých znamení zverokruhu – štatisticky to jednoducho vychádza tak, že okolo nás budú približne rovnako zastúpené všetky znamenia. Ale niektoré vnímame oveľa intenzívnejšie ako iné. Pre mňa sú to napríklad Váhy a Vodnár, oboje vzdušné. Ťahajú ma zo zeme, obrazne 🙂 a teba možno práve ťahajú z tých hlbín, kam sa Škorpióni radi uchyľujú.

   Nepoviem dramaticky, že Vodnári sú tvojím osudom, ale poviem ti toľko, že Vodnári pre teba budú predstavovať osudovosť, kým sa nenaučíš lekciu, ktorú sa ti snažia ukázať. Problémy v komunikácii? Pochopiteľne, pochádzate z dvoch rôznych svetov. Neprekonateľná príťažlivosť alebo nenávisť? Pochopiteľne, pochádzate z dvoch rôznych svetov. Škorpión nevie veci vnímať povrchovo, vždy ich vníma do hĺbky. A Vodnár je na tom podobne, ale neberie si veci ani zďaleka k srdcu tak veľmi ako Škorpión. Vodnári vidia svet v širšej perspektíve; možno ani tak nehľadia do hĺbky ako do výšky a šírky. Takže možno tej Škorpiónej hĺbke dodávajú ďalšie rozmery.

   Toľko môj pohľad; ak máš na srdci ešte niečo, pokojne napíš znovu. 🙂

 7. Ahoj, prosím ťa dá sa na zákalde osobného horoskopu (presné zistenia: domy, planéty a ich jednotlivé znamenia,atď.) zistiť aký bude mať žena pôrod, tehotenstvo, rodinný život a či vôbec bude mať dieťa, manžela?
  Za odpoveď vopred ďakujem 🙂

  • Ospravedlňujem sa za neskorú odpoveď; som trochu mimo všetkého diania 🙂

   Väčšina z týchto vecí sa zistiť dá; existujú domy zodpovedné za rodinný život (prakticky štvrtý a ôsmy) a na základe ich postavenia v znameniach alebo obsadenia planétami a aspektovaním daných planét sa dá veľa vecí určiť. Nie som si istá, či sa to týka aj toho, aký bude pôrod a/alebo tehotenstvo, myslím, že sa dá určiť, aký má človek vzťah ku vzťahom 🙂 – či sa bude snažiť o partnera alebo nie.

   Ak sa pýtaš napríklad na neplodnosť, aj to sa dá tuším z horoskopu určiť; ale na to sú už potom špecialisti, ktorí sa tým zaoberajú hlbšie. Ja som len amatér. 🙂

 8. Zdravím, som narodená 23.9.1995, čiže slnečné znamenie mám pannu aj váhy, pasujú na mňa obe charakteristiky….Lunu mám v Panne a ascendent v škorpiónovi. Viete mi o to niečo povedať? Ďakujem krásne 🙂

  • “Niečo” je dosť široký pojem, ale pokúsim sa. 🙂

   23. september by mali byť už Váhy, ak si to dobre pamätám. Je častým javom, že ľudia na prelome oboch znamení majú charakteristiky oboch znamení (aj keď si súkromne myslím, že predsa len jedného je tam trochu viac). Je to logické preto, lebo nič v živote neprichádza v skokoch, veci sa menia plynule. Sú ľudia v astrológii, ktorí zastávajú práve to, že ak spadáš do jedného znamenia, nemôžeš vykazovať charakteristiky iného – čo potom zamotá hlavu, ak si kombinácia prelomových znamení a jedno z nich je podporené buď Mesiacom alebo ascendentom.

   V tvojom prípade je to tá Panna podporená Mesiacom. Aj keď si technicky Váha a máš vzťah ku všetkému krásnemu a iracionálnemu, myslím si, že v sebe cítiš veľa poriadkumilovnosti a túžby po dokonalom (lepšie povedané neustáleho usilovania sa o dokonalosť) a to sú charakteristiky Panny. Ak ťa rozčuľuje neporiadok a lepšie sa cítiš v izolácii ako v bujarej spoločnosti, potom budeš skôr Panna. Ak preferuješ bujaré večierky (a potom nejaký ten oddychový čas, ale predsa len zábava má prvé miesto), potom budeš skôr Váha. Ak lepšie riešiš veci hlavou ako intuitívne, to sú znaky oboch týchto znamení; Panna je racionálna a Váhy takisto. Niekedy sa v spojitosti s nimi (hlavne s Pannou) používa priam výraz “chladne kalkulujúca”, ale na tom v konečnom dôsledku nie je nič zlé. Plánovať niečo s chladnou hlavou je veľmi užitočná vlastnosť, ak to práve jeden nepoužíva na zámerné zničenie nepriateľa.

   Ten ascendent v Škorpiónovi môže spôsobiť práve to zámerné zničenie nepriateľa. 🙂 Škorpióni sú očarujúci, pretože chcú byť očarujúci. A dokážu byť strašne nepríjemní, pretože chcú byť strašne nepríjemní. Ľudia sa vo všeobecnosti cítia byť priťahovaní Škorpiónmi, pretože tieto bytosti dokážu veľmi dobre pôsobiť na ľudí; vytvárať dojem. Môžu dokonca žartovať, smiať sa, byť veľmi príjemnými spoločníkmi a robiť si so seba žarty, ale ak sa im ublíži, neodpúšťajú to. Lebo nechcú. Škorpióni sú veľmi emocionálni, ale vedia to dobre skrývať. A tiež vedia racionálne premýšľať.

   Škorpión a Panna sú znamenia, ktoré sú navzájom harmonické a veľmi dobre sa dopĺňajú, Váhy sú potom znamenie, ktoré ich vyrovnáva, pretože sa nachádza medzi nimi. Váhy sú prechodom medzi Pannou a Škorpiónom, ale ich vzdušná podstata nie je celkom vhodná ako doplnková k Panninej zemi a Škorpiónovej vode. Takže ak sa niekedy v nejakej situácii prejaví vlastnosť, ktorú normálne nevykazujú ani zemské, ani vodné znamenia, tak to bude asi v stresovej situácii a preblesli Váhy.

   Neviem, či stačí, ale niečo to bolo. 🙂

 9. Dobry den, mozem sa spytat, som panna s ascendentom v strelcovi, descendent blizenci, chcem sa spytat, ake su tie vlastnosti ktore hladam u partnera(ak teda to znamena descendent )?A este otazocka, manzel je kozorozec s ascendentom v skorpionovi, a syncek skorpion s ascendentom v skorpionovi.Vedeli by ste trochu napisat o tom nieco:)Co nas caka napr. v jeho vychove?Dakujem.

  • Descendent v Blížencoch znamená komunikáciu – čiže niekto, s kým sa dá dobre pozhovárať o čomkoľvek. Pritom to neznamená, že by ste sa museli na veciach nutne zhodnúť, pretože Blíženci častokrát preskúmavajú situácie a ľudí z rôznych uhlov pohľadu a môžu sa jednoducho dohodnúť na tom, že sa nedohodnú. Potom časom prerušenú konverzáciu zasa obnovia a pohádajú (to znamená podiskutujú) sa o tom istom s novými argumentmi. Blíženci jednoducho milujú komunikáciu so svetom aj so sebou samými; sú centrom javiska, na ktorom sa odohráva všetko svetské divadlo. Nemusia byť citovo bohatí, ale na druhej strane ani Kozorožec nie je navonok nejako extra vrúcny. 🙂

   Čo sa týka kombinácie Kozorožca a Škorpióna, tak to môže byť pestré. Kozorožci sú tvrdohlaví a vytrvalí a Škorpióni takisto. Ako som písala už vo vyšších komentároch, Škorpióni dokážu byť naozaj očarujúci. Synček to najprv bude robiť podvedome, ale bude vedieť veľmi dobre manipulovať okolie a naučí sa to naozaj rýchlo. Nemyslím, že bude nejako extra hnevať, ale pôjde si za svojím a ak sa mu nevyhovie, môže sa vážne naštvať a Škorpióni neodpúšťajú ľahko.

   Syn je navyše “dvojitý” Škorpión, takže povahové vlastnosti tohto znamenia by mali byť naozaj výrazné. Bude dôležité príliš mu neustupovať, pretože to by ste s výchovou veľmi skoro došli do slepej uličky :), ale netreba naňho ani príliš tlačiť v kritických chvíľach. Škorpióni na tlak reagujú ľadovým mlčaním a ignoráciou a v tomto stave sa s nimi nedá pohnúť. A prelomiť ľady bude musieť ten druhý (pravdepodobne mamina, Panna vie Škorpióna pomerne účinne obmäkčiť a okrem toho Škorpióni chovajú naozaj hlboké citové puto k matkám ako všetky vodné znamenia).

   Teoreticky by medzi manželom a synom mohlo dôjsť ku konfliktom, ak by mali výrazne odlišné predstavy od veciach. Nemuseli by mať, pretože tieto dve znamenia si celkom rozumejú. Ak ale každý bude trvať na svojom (a ani jeden z nich neuhne, to je prakticky úplne vylúčené), tak bude musieť zasiahnuť mama a oboch ich pohladkať po hlavičkách, snažiac sa dosiahnuť kompromis. 🙂 V tejto dvojici treba pozbierať všetky diplomatické schopnosti, ktoré Panna nepochybne má, a strážiť si jazyk kvôli aj trochu uštipačným poznámkam (lebo bude dlho tichá domácnosť 🙂 ).

   Tak možno toľkoto ako náčrt (reálne to tak vôbec byť nemusí, toto je len hrubý odhad).

   • Krasne ste to napisali:)Sedi to velmi.Dakujem velmi pekne za Vas cas a ochotu pomahat.

 10. Zdravím vedeli by ste mi povedať o mne samej trochu viac, nehovorím, že sa nepoznam, ale sama v sebe som dakedy zmätená, z myšlienok, zo spravania, všetkeho, povedala by som, že som trošku psychouš ale baví ma to 😀 som strelec 17.12, ascendent mam v škorpionovi čiže descendent v býkovi..pokial som si to nezistila, nechápala som, ako to, že na mna sedí aj charakteristika zo škorpiona a vo všeobecnosti ma škorpioni velmi priťahuju svojou energiou (teraz to pripisujem tomu, že sama som z časti škorpion), ale koho naozaj neviem vystáť, sú ryby (vačšinou ženy, ale mam asi 5 vynimiek kamarátok) a sem tak aj nejaký rak 😀 potom hned si sadnem pochopitelne s baranmi a levmi

   • Ja sa veľmi ospravedlňujem; plánovala som odpovedať, ale potom som zabudla. Stáva sa mi to, nebolo to zámerné. 🙂

    Strelec je ohnivé znamenie, ktoré rado smeruje niekam. Hocikam. Strelec je synonymom akcie, podobne ako ostatné ohnivé znamenia. Je špecifickejší tým, že je podstatne duchovnejšie založený ako ostatné ohnivé znamenia. Jeho doménou je preskúmavanie presvedčení (svojich aj iných ľudí), hľadanie “sveta za svetom”, poukazovanie na nespravodlivosť a “čosi zhnité v štáte dánskom”. Jeho planétou je Jupiter, hlavný z bohov rímskeho panteónu, vševidiaca a bleskom trestajúca postava, ktorá garantuje nastolenie spravodlivosti v prípade, že sa deje krivda. (Ono kompetencie trestov mali v podstate všetci bohovia hlavného panteónu, ale Jupiter dohliadal na to, aby to bolo naozaj zaslúžené.)

    Na chvíľu obídem Škorpióna a dramaticky v tejto chvíli podotknem, že Jupiter bol pôvodne tiež planétou Rýb. Predtým, než vplávali pod kontrolu Neptúna, ktorý viac vyhovuje ich vodnej podstate.

    Neviem, prečo máš problém práve s Rybami (okrem tých asi 5 kamarátok 🙂 ). Ale Neptún, Jupiter a Pluto majú medzi sebou také trochu trenice kvôli tomu, že sú všetci traja bratia, ale iba jeden z nich mohol byť zvrchovaný nad ostatnými. Mýty hovoria o tom, že Jupiter, aby si naklonil svojich bratov, jednému z nich prisúdil vládu nad moriami (vodami – Neptún) a jednému nad zemou (podzemím – Pluto), zatiaľčo sám si nechal nebesia, kde sídlia všetci ostatní bohovia. Späť k Strelcovi a Rybám – tieto dve znamenia sú si vlastne dosť podobné. Ryby sú takisto duchovným znamením. Tiež preskúmavajú presvedčenia (svoje aj iných ľudí) a hľadajú “svet za svetom”. Sú opatrnejšie, čo sa týka poukazovania na nespravodlivosť, ale neznášajú ju rovnako ako Strelec. A čo sa týka trestov, Neptún je v trestaní nespravodlivosti rovnako pohotový ako jeho brat Jupiter.

    Strelec a Ryby sú si podobné aj preto, že obe tieto znamenia patria do tzv. premenlivého kríža spolu s Pannou a Blížencami. Premenlivé znamenia sú vždy “podvojné” – sú tam dve Dvojčatá, dve Ryby, Strelec so svojou ľudskou a konskou polovicou (jeho obrazom je kentaur) a potom Panna, na jednej strane prudko racionálna (otvorene), na druhej prudko sentimentálna (skryte). (Panna trpí protikladmi, pretože zdanlivo je veľmi celistvá. Tým trpí ešte viac – že sa zdá celistvá a pritom vôbec nie je.) Na druhej strane sú Strelec a Ryby úplnými protikladmi – pretože jeden z nich má ohnivú podstatu (Strelec) a druhý vodnú (Ryby). Vtip je ale v tom, že sú si “príliš podobní na to, aby si mohli naozaj rozumieť”. (Neviem, či je to citát, parafráza, alebo som si to práve len vymyslela, ale takto to naozaj je.)

    Teraz späť k Škorpiónovi; o Škorpiónoch som tu už v komentároch asi písala veľa. Ale v skratke – Škorpióni sú očarujúci, pretože chcú byť. Škorpióni radi ovplyvňujú ľudí (to je Pluto, do ktorého ríše tak či tak všetci raz vojdeme; on spravuje podzemie a záhrobný svet, bez ohľadu na to, či si zaslúžime “raj” alebo “peklo”) a robia to so zámerom dosiahnuť na poznanie. Škorpióni radi skúmajú. Ďalšia vec, ktorá je na nich krásna (z istého uhla pohľadu) je, že ostávajú “duchovne čistí” aj v prípade, že ich konanie nie je navonok posudzované priaznivo. Škorpión je vodné znamenie, rovnako ako Ryby, ale so Strelcom nie je v kríži; je z inej “sady” (pevné znamenia).

    Strelec a Škorpión sú teda znamenia, ktoré k sebe pomerne dobre pasujú (ak na chvíľu ignorujeme tie zásadné rozdiely v povahe živlu, ktorý im vládne). Strelec smeruje niekam; Škorpión mu dáva konkrétny cieľ. Strelec neznáša nespravodlivosť; Škorpión mu dáva prostriedky na to, ako konkrétne dosiahnuť nápravu. Strelec skúma “svet za svetom”; Škorpión má na tomto skúmaní rovnaký, ak nie väčší, záujem ako samotný Strelec. Okrem toho, Škorpión je znamenie, ktoré predchádza v zverokruhu Strelca; Strelec je výsledkom toho, čo dosiahlo predtým znamenie Škorpióna. Zaujímavý fakt – si skôr Škorpión, ak ti ide o moc. Strelca mocenské pozície príliš nezaujímajú, neprestavujú preňho také lákadlo ako pre Škorpióna. Škorpión je citlivý na to, ak niekto ohrozuje jeho pozíciu (v spoločnosti, rodine, partnerskom vzťahu, majetkovo, pracovne…)

    Neviem, či to tak môže tak fungovať, ale ohnivá podstata Strelca je veľmi kombinovateľná s Baranmi a Levmi; fungujú na rovnakých frekvenciách. Na druhej strane, oheň a voda sú nie príliš kompatibilné živly – ale ako som už písala, Strelec a Škorpión si v podstate vyhovujú. Prečo nie Ryby alebo Raky… nuž, lebo. 🙂

 11. Ahoj, skúsim sa opýtať aj ja….narodila som sa v znamení býka s ascendentom v rybách. Lenže akosi mi to ku sebe nepasuje… býk je skôr vytrvalý materialista a ryby sú podľa mňa jeho intuitívnym opakom. Akoby sa tu totálne protichodne snúbila stabilita a vytrvalosť s premenlivosťou a kreativitou.
  Strašne rada by som si prečítala tvoj názor o takejto kombinácii.
  Vďaka 🙂

  • + vo svojom živote zatiaľ stretávam prevažne mužov vodnárov neviem či to nie je podvedome tým že otec bol vodnár, mamin terajší priateľ je tiež vodnár ale ak sa dá tak sa mu vyhýbam- nemám ho moc rada. Môj 2. priateľ bol zhodou okolností tiež vodnár s krásnymi očami, iskry len tak šlahali- cítila som sa pri ňom jemne a žensky ale to bolo asi tak všetko. Nemali sme si čo povedať..Bol to ťažký vzťah. Ak sa mám priznať, cítila som sa pri ňom trochu menejcenná a škaredá. Akoby mal vo všetkom navrch.
   Z hľadiska astrológie je to znamenie pre býka totálne pásé…well, súhlasím.

   • Kombinácia Býka s Rybami tak, ako si to vyjadrila (materialista verzus idealista) sa nezdá príliš vhodná, to je pravda. 🙂 Býk ale nie je iba materialista, ale tiež romantik (veľmi praktický romantik) a Ryby nie sú iba idealisti, ale aj romantici (trochu menej praktickí romantici). A nie je to jediné miesto, kde sa vedia stretnúť; Ryby napríklad majú cit pre financie, podobne ako Býk, ktorý na financiách stavia celý svoj život. Ryby sú síce trochu viac náchylné riskovať, ale aj Býk vie, že risk (správne vykalkulovaný) sa niekedy vypláca.

    Býk je zemské znamenie, kým Ryby sú znamením vodným. Voda je beztvarý element; vlastne všetky živly okrem zeme sú beztvarými živlami. Zem im dáva tvar, formuje ich do určitej podoby, pričom im ponecháva ich podstatu. Tak zem “drží tvar” riek, jazier, vo väčšom meradle morí aj svetových oceánov. Bez toho, aby existovala zem, by vo svojej podobe neexistovala ani voda. A na druhej strane, zem by nebola životodarná bez vody. Zo suchej zeme nič nevyrastie, nech by bola akokoľvek bohatá na všetky potrebné živiny. Bez vody niet života, bez zeme niet prostredia, v ktorom sa život môže rozvíjať. Zem aj voda sú stabilnými, ženskými živlami a obe tvoje znamenia sú tým pádom trpezlivé a veľa toho vydržia (aj keď by som rada konfrontovala túto predstavu s obrazom tsunami po podmorskom zemetrasení 🙂 – čo je ďalšia vec, ktorú majú Býk a Ryby spoločnú; náhle, obrovské výbuchy hnevu. Ale len keď je skutočne opodstatnený).

    Takže, stabilita, z ktorej vychádza premenlivosť (pretože len zo stabilného bodu sa môžeme skutočne meniť) a vytrvalosť, ktorá je nevyhnutnou podmienkou kreativity (pretože ak nevytrváme v kreativite, tak je nám tak na štyri veci).

    S tým Vodnárom je to tak; Býk a Vodnár sú oproti sebe vzdialení na 90°, čo predstavuje pravý uhol a veľmi náročný aspekt. Obaja patria k rovnakému krížu pevných znamení – obaja majú svoj stabilný svet, ale celkom inú podstatu. Býk zemskú, fyzickú, konkrétnu a materiálnu, Vodnár vzdušnú, psychickú, abstraktnú a energetickú. Pravdepodobne preto si nerozumejú; sú pre seba navzájom vynikajúcim študijným materiálom, ale rozumieť si nebudú. Pozerajú sa na svet síce rovnakým spôsobom, ale každý z nich sa díva na niečo iné. A z toho môže prameniť aj pocit, že jeden pre toho druhého nie je dostatočne dobrý a naopak (pretože navzájom nechápu to, čo ten druhý vidí).

    Toľko odo mňa. 🙂

 12. Ahoj, narodila som sa 15.4. o 19:40 nie som si ista ascendentom ci su to vahy alebo skorpion. Slnko mam v baranovi a mesiac v strelcovi. Partner ma ascendent v bykovi, slnko v kozorozcovi a mesiac v skorpionovi. Obaja mame 4 planety v rovnakych znameniach – Pluto vo vahach, Neptun v strelcovi, Uran v skorpionovi a Saturn v panne. Co to pre nas vztah znamena? Vdaka

  • Začnem tým spoločným: to, že máte s partnerom štyri planéty v rovnakých znameniach, ešte nemusí znamenať nič; Pluto, Neptún, Urán a Saturn sú pomaly “chodiace” planéty, čiže v niektorom znamení zotrvávajú mnoho rokov. Niekedy sa nazývajú “generačné” planéty, pretože pre ľudí narodených približne v rovnakom období býva ich postavenie spoločné.

   Čo sa týka osobitnej charakteristiky – ty si Baran s ascendentom asi skôr v Škorpiónovi (hovoria moje tabuľky). Obe tieto znamenia silne ovplyvňuje Mars (Baran je akoby jeho “svetlá” a Škorpión jeho “temná” stránka) a tým pádom budeš značne akčná. Barany majú všeobecne tendenciu vrhať sa do vecí hlavou napred bez prvotnej kontroly, čo tá vec vlastne je; radi preskúmavajú nové situácie, nových ľudí, sú veľmi priateľskí a nebudú sa len tak ošívať v kúte a mentálne vyhodnocovať potenciálne klady a zápory toho, do čoho sa práve chcú vrhnúť. Škorpión je v tomto značne rezervovanejší – keďže to je tvoj ascendent, si asi na povrchu menej akčná ako bežný Baran. Mesiac v Strelcovi znamená, že tvoje cítenie rozhodne nie je limitované bežnou gravitáciou, ak sa tak môžem vyjadriť; Strelec môže zápasiť s rozporom fyzického a duchovného, ale jeho ohnivá podstata dobre zodpovedá Baranovej ohnivej podstate, takže minimálne tieto dva vplyvy sú v zhode. Škorpión je vodné znamenie, čo znamená, že citom dodáva hĺbku, ale zároveň sa brzdí a stráži tam, kde by sa ohnivé znamenia nebrzdili a nestrážili; môže sa to prejavovať impulzívnym správaním alebo naopak vyčkávaním v konkrétnych situáciách.

   Tvoj partner je Kozorožec s ascendentom v Býkovi – tak ako ty si vzhľadom na svoje Slnko a ascendent “ohnivo-vodná”, on je “zemsko-zemský”. Povedala by som, že vo vašom vzťahu ten, ktorý drží v rukách kontrolné lístky, financie a plánovanie, bude on a nie ty; jeho povahe to lepšie vyhovuje. Kozorožec je veľmi dobrý plánovač na sto rokov dopredu, Býk je veľmi dobrý zhodnocovač majetku, pretože vie, kedy čo môže pustiť a kedy treba naopak šetriť. Pri kombinácii oboch týchto znamení nedochádza k vnútorným rozporom. Mesiac v Škorpiónovi hovorí o hlbokých, ale často jasne nevyslovených citoch; Škorpióni cítia – a milujú – celou svojou podstatou a môže im pripadať zbytočné hovoriť to nahlas. Býk, Kozorožec a Škorpión sú navzájom harmonické znamenia, dodávajú osobnosti stálosť a rozmery, ktoré sa navzájom “nekrížia”.

   Schválne spomínam kríže… vaše slnečné znamenia, Baran a Kozorožec, sú oba súčasťou tzv. pevného kríža zverokruhu. Tieto znamenia sú podstatou rovnaké, ale prejavom značne odlišné, preto medzi nimi môže dochádzať k častým treniciam. (Dajú sa vyriešiť; možno sa riešia automaticky. 🙂 ) Vzhľadom na to, že Baran je impulzívny a Kozorožec rozvážny, lebo to považujú za správnu cestu, sa môžu pochytiť o “správnosti cesty”, ktorou kráčajú. Obaja majú pravdu; obe ich cesty sú správne pre nich samých a vo vzťahu sa to musí jednoducho nejako utriasť.

   Čo sa týka súladu slnečných a mesačných znamení, tvoj slnečný Baran a jeho mesačný Škorpión sú na tom rovnako ako tvoj slnečný Baran a tvoj škorpiónsky ascendent. Jeden sa rúti dopredu a druhý neveriacky krúti hlavou a snaží sa ho chytiť za nohy či chvost (podľa toho, čo chytí). Na druhej strane, jeho slnečný Kozorožec a tvoj mesačný Strelec sú znamenia, ktoré sa v zverokruhu nachádzajú hneď vedľa seba a preto by si mohli na určitej úrovni rozumieť. Nie okamžite – jeden je zemské a druhý ohnivé znamenie – ale isté spoločné črty si celkom iste nájdu, ak budú chcieť.

   Vaše mesačné znamenia, tvoj Strelec a jeho Škorpión, sú takisto susediace znamenia a preto niečo spoločné majú; obe sa ale znovu líšia svojou podstatou – Strelec je ohnivý a Škorpión je vodný. Môže dochádzať k tomu, že vaše cítenie je odlišné. Dôležité je ale vedieť, že cítite obaja to isté, len inak – ak Strelec cíti, cíti to celou svojou ohnivou dušou a najradšej by to vykričal do sveta, hoci sa možno trochu bojí. Ak cíti Škorpión, najradšej by si to nechal pre seba a bojí sa hlavne toho, že sa to vykričí do sveta. 🙂

   A napokon, ak by predsa len veci zdanlivo skôr nefungovali, stále je tu tvoj ascendent a jeho Mesiac v Škorpiónovi. Niečo spoločné si vždy nájdete, len treba dostatočne dlho – a dostatočne často – hľadať.

 13. Ahoj, neviem či to tu ešte funguje, ale skúsim napísať, možno sa dočkám odpovede. 🙂
  Som Býk s Mesiacom v Škorpiónovi a Ascendentom v Rakovi. Vedela by si to, prosím, trošku objasniť, ako by to malo ovplyvňovať moju povahu a či to k sebe “pasuje”?

  A druhá otázka, ja mám Venušu v Baranovi a Mars v Býkovi. Priateľ je slnečné znamenie Škorpión (teda opačné znamenie ako ja), Mesiac má v Kozorožcovi a Ascendent asi v Levovi, (možno Rak,ale asi skôr ten Lev). Venušu má v Škorpiónovi a Mars v Panne. Čo to znamená pre vzťah, keďže sme opačné znamenia a moja Venuša v Baranovi moc nejde dokopy ani s mojím slnečným znamením Býkom ani s jeho Škorpiónom.

  Ďakujem za odpoveď.

   • áno, čakám na odpoveď, som veľmi rada, že odpoveď dostanem tak skoro, to som vôbec nečakala 🙂 veľmi pekne ďakujem

   • Napokon to je ešte o deň neskôr; vlastné vyjadrenia človeka vedia rýchlo dobehnúť. 🙂

    Každopádne: z toho, čo si napísala o sebe, Býk, Škorpión a Rak k sebe pasujú veľmi dobre. Býk a Škorpión sú v horoskope oproti sebe, čo by na prvý pohľad mohlo vyzerať ako problém, ale v skutočnosti jedno znamenie veľmi dobre dopĺňa druhé. Slnko v Býkovi a Mesiac v Škorpiónovi dobre vystihujú základné povahy týchto znamení; Býk je skôr “slnečné” znamenie v zmysle otvorenejšie a racionálnejšie a Škorpión je skôr “mesačné” znamenie v zmysle uzavretejšie a emočnejšie. Obe tieto znamenia majú spoločnú výraznú vlastníckosť. Býk rád vlastní majetok, pretože je viazaný na fyzický svet a predmety preňho veľa znamenajú (predstavujú niečo ako jeho status v spoločnosti). Škorpión zasa rád vlastní ľudí, pretože fyzický svet je preňho dôležitý, ale vlastníctvo emócií a vzťahov je preňho oveľa podstatnejšie (a vzťahy sa veľakrát prejavujú vo fyzickom svete). Rak ako ascendent bude skôr zvýrazňovať Škorpiónovú emočnosť. Raci sú všeobecne o trochu výbušnejší ako Škorpióni a takisto náladovejší; Škorpióni sa viac vedome kontrolujú. Všetky tri znamenia sú veľmi lojálne, ale vedia odvrhnúť človeka, ak zradí ich dôveru. A budú ho ignorovať až do konca života (ich alebo toho druhého). 🙂

    Čo sa týka teba a tvojho priateľa, máte veľa harmonických vzťahov medzi planétami. Vaše Slnká sú proti sebe, ale ako som písala vyššie, nemusí to nutne byť prekážkou. Opačné znamenia v horoskope sú si navzájom zrkadlom a sú si skôr podobné ako odlišné. Možno detaily niekedy nesedia, ale podstata veci bude blízka; takže aj keď sa niekedy zdá, že sa v názoroch líšite, stačí chvíľa diskusie a zistíte, že vám ide o to isté, len to prejavujete inak. Vaše Mesiace sú harmonické k Slnku partnera; tvoj Mesiac je to isté znamenie ako jeho Slnko, takže mu emočne rozumieš, jeho Mesiac je tá istá skupina znamení ako tvoje Slnko (Býk aj Kozorožec sú znamenia Zeme), takže ani tu nie je problém. Vaše ascendenty sa trochu bijú (ak je to Lev), ale Rak vie Levovi dať podporu a obdiv, ktorý Lev prirodzene potrebuje. Raci sú veľmi starostliví a záleží im na potrebách iných; toto znamenie sa často interpretuje ako Matka a tiež nesie veľa charakteristík materstva. A všetci vieme, že matky pre svoje deti (alebo partnerov, ktorí môžu tak trochu byť v pozícii detí) urobia všetko, čo je v ich silách. Plus ešte niečo navyše. 🙂

    Mars a Venuša sa takisto skôr dopĺňajú krížom, takže sa dívame na tvoj Mars a jeho Venušu a opačne. Tvoj Mars je v Býkovi (takže podporuje tvoje Slnko) a jeho Venuša je v Škorpiónovi (takže podporuje jeho Slnko). O vzťahu Býka a Škorpióna som takisto už písala, takže sa nebudem príliš opakovať, ale každopádne hlavná pointa je, že tieto dve znamenia spolu vedia vychádzať a vedia si rozumieť v mnohých oblastiach. Tvoja Venuša v Baranovi a jeho Mars v Panne je vzťah, ktorý bude chcieť trochu práce, ale dá sa relatívne dobre zvládnuť. Panna je trpezlivá a tlmí marsovskú agresiu väčšinu času veľmi dobre (niekedy sa môže prejaviť výraznejšie, ale pri Slnku v Škorpiónovi to asi nikoho výrazne neprekvapí; Škorpióni majú predsa len ten hrot na chvoste). Venuša v Baranovi znamená aktivitu a radosť v oblasti lásky a pozornosti. Baran je vždy nadšený novými vecami a Panna má pre niečo takéto pochopenie (v obmedzenej miere, iste, pretože všetko má svoje limity). Ale aj Panna sa rada nadchne pre niečo, čo nadchne Barana, len sa toho bude chcieť dlhšie držať. 🙂

    Takže celkovo by váš vzťah mohol fungovať dobre; viete si navzájom porozumieť, podporiť sa a tiež vyriešiť drobnejšie alebo vážnejšie problémy, ktoré sa vo vzťahu skôr či neskôr objavia. Vaše Slnká možno stoja proti sebe, ale vaše Mesiace sa dokážu doslovne držať za ruky a spoločne kývať hlavami do rovnakého rytmu. 🙂

 14. Ďakujem ti veľmi za tú obsiahlu odpoveď 🙂

  Mám ešte otázočku – má to nejaký význam, že moja Venuša je teda v Baranovi a jeho Ascendent v Levovi, čo sú obe ohnivé znamenia. Či toto nemá žiadny vplyv na nás?

  A ďalšia otázka, ktorú som zabudla položiť, sa týka našich Descendentov. Ja, keďže mám Ascendent v Rakovi, mám Descendent v Kozorožcovi – on má teda Mesiac v Kozorožcovi, čo by teda mohlo byť v mojom prípade asi v poriadku(?). Opačne to už je asi horšie, keďže priateľ má Ascendent v Levovi (už je to isté, zisťovala som presný čas narodenia), má teda Descendent vo Vodnárovi. Keďže ja mám zemské znamenie, doplnené vodnými znameniami, nemohlo by byť práve toto problém? Mám síce Urán a Neptún vo Vodnárovi, ale to asi nie je podstatné pre vzťah. 😀

  Vopred ti ďakujem za odpoveď aj za tvoj čas 🙂

  • Venuša priamo k ascendentovi nemá nejaký silný vzťah, ale tá súhra rovnakého živlu určite môže hrať nejakú úlohu. A čo sa týka descendentov, znamenie v descendentovi je skôr obrazom vlastností, ktoré hľadáš u partnera, nemusí to nutne byť samotné znamenie partnera. Takže u teba descendent v Kozorožcovi znamená, že hľadáš spoľahlivosť a cieľavedomosť, možno aj určité uzemnenie (čo je vlastne v súhre s tvojím vlastným slnečným znamením Býka). Jeho descendent vo Vodnárovi znamená, že v partnerke hľadá určitú slobodu myslenia, tvorivosť a nezvyčajné nápady, ale zároveň stabilitu vo zvykoch. Sčasti by to mohla spĺňať tvoja Venuša v Baranovi (tá tvorivosť a sloboda) a sčasti to spĺňajú tvoje ostatné charakteristiky v Býkovi a Škorpiónovi (stabilita vo zvykoch).

   Ak ste si vekovo blízki, tak pravdepodobne aj on má Urán a Neptún vo Vodnárovi; to sú planéty, ktoré zotrvávajú v určitom znamení dlho rokov (generačné planéty). 🙂

 15. Dobrý deň, ja mám slnečné znamenie Lev, ascendent mám v Kozorožcovi a descendent v Rakovi, Lunu mám v Baranovi. Vedeli by ste mi niečo o tejto kombinácií povedať? 🙂

  • Slnečné znamenie je v tvojom prípade doslovne slnečným; vládnuca planéta Leva je totiž Slnko. Čo sa týka kombinácie s ostatnými charakteristikami, ktoré si uviedla, veľmi harmonická bude hlavne jedna – mesačné znamenie je Baran. Tvoj osobný temperament je ohnivý; rýchlo vzbĺkne, rýchlo zhorí; rýchlo sa pre niečo nadchne a potom rýchlo zhasne bez trvalejšej zmeny. 🙂 Ono to samozrejme nie je vždy také jednoduché, ale čo sa týka základných charakteristík osobnosti a tiež tvojho osobného citového prežívania, ohnivé znamenia (Lev a Baran) to majú tak – čo príde, to odíde a nebudeme sa tým príliš trápiť.
   To, čo pravdepodobne zasahuje do tejto akčnej kombinácie, je ten ascendent v Kozorožcovi. Pravdepodobne ťa bude držať viac vzadu ako by bolo Levovi príjemné, aj keď Kozorožcom sa pozornosť páči rovnako ako Levom, ak nie viac. Predsa len ale, Kozorožec je podstatne lepší plánovač ako Lev a tiež rozmýšľa podstatne chladnejšou hlavou. Niežeby spolu vôbec neladili; Kozorožec je predsa len zemské znamenie a to je v podstate iba palivo pre tie ohnivé tendencie. Napodiv majú tieto znamenia dosť veľa spoločné – ako som už písala, sú radi stredobodom pozornosti (aj keď Kozorožec niekedy radšej ťahá nitky z pozadia), dajú si záležať na svojom výzore (aj keď Lev sa bude viac riadiť modnými trendami, kým Kozorožec bude reálne uvažovať nad tým, v čom najlepšie zapôsobí), vo vzťahoch vedia byť dosť materialistickí (Levy potrebujú naozaj hmotné dôkazy lásky a Kozorožci nimi takisto nebudú pohŕdať – a takisto si budú podstatne viac ceniť tie drahšie dôkazy 🙂 ) a čo sa týka omylov, tie sa ich netýkajú (Levy si veľmi neradi priznávajú chyby a Kozorožci ich proste a jednoducho nerobia – aj keby to v skutočnosti bola ich chyba).
   Takže celkovo budeš pravdepodobne otvorená povaha, ktorá sa na nič netvári; to, čo máš na srdci, budeš mať aj na jazyku a väčšinu vecí, ktorá by sa ťa mohla nepríjemne dotknúť, budeš vedieť prejsť tým rýchlym vzplanutím a potom zhasnutím. Citovo určite nie si plytká a myslím si, že tiež rada dávaš najavo svoje city iným (to určite nie je charakteristika Kozorožca, ale Leva a Barana áno). Keďže tvoj descendent je vodné znamenie, u partnera hľadáš stabilitu a hlbokú citovosť; vyžaduješ, aby ti ten, koho si vyberieš, bol naozaj oddaný. (Dostane sa mu napokon to isté zaobchádzanie, takže by to pre toho daného človeka nemal byť taký veľký problém).

 16. Zdravim.
  A co taky ascendent v strelcovi a descendent v blizencoch prosim?
  Normal znamenie som vahy.
  Je pravda, ze v zivote odbieham z jednej veci k druhej (vzdy ked zacnem pocitovat tlak a vidim tie obrovske moznosti v inej) som velmi slobodomyselna a bojim sa, ze sa vzdalujem cim viac od nejakej podstaty a neviem ako to zmenit alebo akym smerom ist, aby som sa uspokojila kedze mne to pride ako 2 rozlicne veci
  Dakujem

  • Táto kombinácia môže byť problematická (teda ako sa na to pozrieme). Všetky tie znamenia – Váhy, Strelec a Blíženci – sú slobodomyseľné. Strelci sa neradi viažu, chcú toho veľa zažiť, pretože iba to je pre nich reálne, čo sami uvidia, ohmatajú, oňuchajú, zjedia… Takže logicky budú chcieť poňať všetko čo najširšie, aby im nič neuniklo; sú spontánni a ohniví – pretože Strelec je ohnivé znamenie. Nepremýšľajú svoje reakcie do detailov, plátajú ich za chodu a zanechávajú za sebou niekedy mnoho zlomených sŕdc a uplakaných očí. 🙂
   Váhy sú racionálne, ale tiež trochu odtrhnuté – pretože Váhy sú vzdušné znamenie. Pri kombinácii Váhy a Strelec je to práve Strelec, ktorý zvýrazňuje impulzívnosť; Váhy normálne až také impulzívne nie sú, hoci sú nadšencami nových výziev. Strelec posilňuje práve to zameranie sa na “nové” (preto tá tendencia unikať stále k niečomu novému a neprebádanému, pretože tam je potenciál, ako píšeš aj sama) a na druhej strane potláča normálne prejavy Váh, ktoré potrebujú všetky rozhodnutia preskúmať zo všetkých strán, obzvlášť ak sú pre ne dôležité.
   Je možné, že si ešte nenašla to, čo hľadáš a preto odbiehaš od jedného k druhému. Je ale tiež možné, že takýmto spôsobom odbehneš aj od toho, čo by pre teba mohlo dlhodobejšie byť dobré. Strelci s tým bojujú; ale tam by mali nastúpiť Váhy, aby zistili, či je dobrý nápad odbiehať od všetkého.
   Nemala by si sa obávať toho, že sa vzďaľuješ od podstaty. Ale ak sa to bude dať, pokús sa pred ďalším odbehnutím inam zamyslieť nad tým, či je to v tom momente dobrý nápad. Na začiatku to nebude ľahké; ak budeš príliš netrpezlivá, bude sa ten tlak vnútri stupňovať, pretože je to tvoj bežný spôsob fungovania; mozog sa tak naučil riešiť problémy. Na utlmenie ohnivej prevahy Strelca by mohlo stačiť vybehať to alebo absolvovať nejakú inú formu aeróbneho cvičenia; hlava sa prečistí a budeš sa vedieť aj sústrediť. Ak to budeš vedieť spraviť, sprav si zoznam “pre” a “proti”. Strelci zoznamy neznášajú, ale Váhy ich samy pre seba zostavujú – nie vždy papierovo, ale potrebujú ich pre správne rozhodovanie.
   Nútiť sa do niečoho, čo necítiš ako správne, je, pochopiteľne, blbosť. Ale myslím si, že časom si budeš vedieť nájsť svoj spôsob; Blíženci – tvoj descendent a tým pádom to, čo hľadáš v iných – sú znamením komunikácie a kľučkovania medzi prekážkami tak, aby našli tú najlepšiu cestu. A to v konečnom dôsledku ide aj Strelcovi, aj Váham.

  • Toto sú tri znamenia s troma rozličnými živlami. Lev je ohnivé znamenie, jeho vlastná planéta je Slnko, takže bude výraznejší (posilnený) tým, že sa nachádza v pôsobení svojej domovskej planéty. O Levoch som tu už písala; je to znamenie jasné ako slnko a tiež neprehliadnuteľné, ale vnútorne často neisté. To by mohol vyvážiť Škorpión; jeho živlom je voda a pravdepodobne spôsobuje to, že si si sama sebou istejšia ako bežné Levy. Voda symbolizuje aj emócie a Škorpión ich vie dobre ustrážiť. Iní ľudia ťa môžu vnímať ako niekoho, kto je bežne milý a ochotný, spoločenský (čo vyhovuje aj Levovi), ale tiež ako niekoho, kto vystrčí pazúry (respektíve chvost s jedovatým žihadlom), keď zájdu priďaleko.
   Vzhľadom na to, že tvoje slnečné znamenie je ohnivé a nepáči sa mu, keď doňho niekto ďobe, pravdepodobne vraciaš úder častejšie ako by to bežne Škorpióny robili. Obe tieto znamenia majú vo svojom arzenále silnú zbraň voči nepriateľom; ignoranciu. Počas tejto doby to bude Škorpión, ktorý bude plánovať pomstu, a Lev sa na nej potom bude baviť, pretože to bolo zaslúžené – z pohľadu ich oboch. Kombinácia Lev a Škorpión môže byť veľmi nebezpečná, pokiaľ ide o spätné údery niekomu, kto tejto kombinácii ublíži; niežeby šlo o úplné zničenie nepriateľa, ale zasa prečo sa zastavovať na polceste, keď sa dá ísť naplno? 🙂
   Tak ako Lev predstavuje tvoju základnú povahu (stredobod sveta, ktorému patrí všetko a všetci) a Škorpión tvoj bežný prejav (stredobod sveta, ktorý si nárokuje na všetko a všetkých), tvoj descendent ako zemské znamenie predstavuje to, čo hľadáš v iných ľuďoch, respektíve v svojom partnerovi. Podobne ako tvoje slnečné a vychádzajúce znamenie, Býk je zameraný na vlastníctvo – majetku, ľudí, emócií. Zo všetkých troch Býk bude najstabilnejší – u druhých hľadáš a oceňuješ stabilitu, pretože na tomto základe môžeš najlepšie rozkvitať. Levovi aj Škorpiónovi sa najlepšie darí v stabilnom prostredí; všetky tri znamenia pri tebe spadajú do pevného kríža, ktoré je synonymom stability – v zvykoch, názoroch, činnostiach, prostredí…
   Posledná poznámka na záver: aj keď všetky tri znamenia sú svojou podstatou podobné, stále platí, že Lev a Škorpión sú od seba vzdialené na 90°, takže medzi nimi vznikajú kolízie. Oheň a voda nie sú kompatibilné znamenia; tam, kde by voda mlčala, bude oheň kričať, tam, kde by voda stála, bude oheň bežať. Ak niekedy zažívaš príliš prudké reakcie alebo bojuješ sama so sebou, bude to týmto.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s