Čo je horoskop

Horoskop je presný obraz hviezdnej oblohy v istom okamihu. Zobrazuje sa ako kruh rozdelený na dvanásť častí, pričom to rozdelenie na dvanásť častí je vlastne dvojnásobné (podrobnejšie viď dolu). V každom horoskope sa vyskytujú nejaké tie planéty, hviezdne znamenia, astrologické domy a aspekty medzi telesami. Aby bolo v pojmoch jasno, tak si tieto základné súčasti trochu predstavíme:

1. Planéty
V prvom článku som písala o planétach, ktoré sú voľne pozorovateľné na oblohe. Tieto boli základom astrológie po dlhé tisícročia. Pôvodne ich bolo sedem, moderná veda k nim pridala ďalšie tri. Dokopy teda hovoríme o desiatich vesmírnych telesách, zjednodušene planétach, ktoré sa v horoskope objavujú, a to sú: Slnko, Mesiac, Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter, Saturn (to sú tie pôvodné), Urán, Neptún, Pluto.

Pozn.: V astrológii sa ako planéty berú aj svetelné zdroje našej sústavy, čiže Slnko a Mesiac. Niektorí astrológovia pracujú ešte aj v tejto dobe len s pôvodnými siedmimi planétami, ďalší pracujú síce aj s Uránom a Neptúnom, ale neberú do úvahy Pluto. (Pluto je taký „exot“, ktorý do pekne stanovených škatuliek rozdelenia planét na „kamenné, bližšie k Slnku“ a „plynové, ďalej od Slnka“ vôbec nezapadá a astronómovia ho kvôli tomu na svojej poslednej neslávne známej pražskej konferencii vyškrtli zo zoznamu oficiálnych planét Slnečnej sústavy.)

2. Hviezdne znamenia
Sú pomerne známe, astrológia ich pozná dvanásť (a astronómovia zakaždým škodoradostne pripomínajú, že je ešte trináste – je to jeden z ich obľúbených argumentov proti astrológii). Znamenia zverokruhu sú odvodené od zdanlivej púte Slnka reťazcom súhvezdí, ktoré sa začína 21. marca, čiže v deň jarnej rovnodennosti (pôvodne; momentálne sú všetky prechody trochu posunuté, ale charakteristika platí rovnaká, pretože sa podľa nej stále dá pracovať) v znamení Barana a prechádza cez desať ďalších znamení do Rýb.

Keby náhodou niekto nevedel, tak poradie je nasledovné: Baran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Škorpión, Strelec, Kozorožec, Vodnár, Ryby.

To trináste znamenie, ktoré spomínajú astronómovia, je Hadonos, nachádza sa medzi Váhami a Škorpiónom, ale astrológia vie uspokojivo vysvetliť aj tento prechod. Súvisí to s transformáciou, ktorá je v kompetencii Škorpióna a patrí k jednej z výziev tohto znamenia (k tomu sa snáď podrobnejšie dostaneme niekedy inokedy 🙂 ).

3. Astrologické domy
Astrologické domy sú asi najťažšie pochopiteľnou zložkou celej vedy a horoskopu, a bola by chyba takto spliesť človeka hneď na začiatku. Takže len toľko, že každý z domov predstavuje určitú sféru v živote človeka, napr. vlastné Ja, vzťah k majetku, k rodine, k duchovnu, spôsob komunikácie, kariéru, tajomstvá, zdravie a podobne. Pôsobenie v týchto jednotlivých oblastiach určuje jednak znamenie, cez ktoré dom prechádza, a jednak planéty, ktoré sa v ňom objavia. Domov, rovnako ako znamení, je dvanásť, a ich pozície sa počítajú na základe čo najpresnejšieho času narodenia. (Tu je to dvojnásobné rozdelenie; dvanásť častí zverokruhu, ktoré majú rovnaké rozmery, čiže po 30°, a dvanásť domov, ktoré nemusia mať rovnaké rozmery. V niektorých astrologických systémoch sa domy pre zjednodušenie identifikujú so znamením, v ktorom sa určí ich hrot – takže napr. ak máte hrot prvého domu, ktorý zodpovedá vlastnému Ja, v znamení Blížencov na hociktorom stupni tohto znamenia, bude prvý dom vymedzený hranicami znamenia Blížencov, druhý potom bude patriť Rakovi, tretí Levovi, štvrtý Panne atď.) Keďže rozmiestnenie domov v rámci znamení sa mení oveľa rýchlejšie ako postavenie planét (pretože rozpätie tu je jeden deň na 360° kruhu – rozostavenie domov v určitom momente je vždy rovnaké deň čo deň, mesiac čo mesiac, rok čo rok, pričom planéty svoje postavenie menia v rámci dní, mesiacov a rokov), je v tomto prípade presný čas kľúčový. Rozmiestnenie domov v rámci horoskopu tiež úzko súvisí so zemepisnou šírkou miesta, na ktoré sa daný horoskop vzťahuje. Vlastne všetky tie presné údaje týkajúce sa miesta a času určitej udalosti sa vzťahujú výlučne na domy – čo naznačuje, aké sú v rámci celkového obrazu dôležité.

4. Aspekty medzi telesami
Zjednodušene povedané sú to vzťahy medzi planétami v horoskope. Určujú sa na základe uhlového odstupu medzi nimi. Keďže obraz horoskopu je kruh, uhly sa dajú určiť veľmi jednoducho odčítaním dielikov medzi pozíciami jednotlivých planét. Astrológia rozoznáva pozitívne a negatívne aspekty, pričom hlavné z nich sú: konjunkcia – keď sa dve planéty nachádzajú vedľa seba, tzn. uhol medzi nimi je 0°, sextil – uhol 60°, kvadratúra – uhol 90°, trigón – uhol 120°, opozícia – uhol 180°. V podstate sa dá povedať, že každé vzdialenie o 30° sa chápe ako aspekt, ale uhly 30° a 150° (nazývané polosextil a kvinkunx) nie sú používané až tak často – aj keď v určitých súvislostiach môže práve kvinkunx znamenať pomerne zaujímavé pnutie medzi dvoma planétami. Čo sa týka „kladov“ a „záporov“, tak sextil, trigón sa berú ako pozitívne aspekty (čiže dve dané planéty sa navzájom podporujú a znásobujú svoje energie), zatiaľčo kvadratúra, opozícia sa berú ako negatívne aspekty (čiže dve dané planéty pôsobia akoby proti sebe a nastáva medzi nimi „trenie“, ktoré môže pôsobiť deštruktívne vnútri daného jedinca, ale aj navonok). Konjunkcia môže byť aj pozitívnym, aj negatívnym aspektom – záleží na tom, ktoré dve planéty stoja vedľa seba a nakoľko sa zhodujú ich energie alebo posolstvá.
Astrológovia dávajú aj týmto uhlovým vzťahom určitú voľnosť. Napríklad konjunkcia Slnka a Mesiaca neznamená, že sa obe tieto planéty nachádzajú v rovnakom znamení a na rovnakom stupni. Rozpätie, ktoré sa ešte dá tolerovať, je 2-3 stupne mimo stanovenej hodnoty, ale nemalo by presiahnuť 5 stupňov. Pri väčších odchýlkach už nie je správne hovoriť o tom, že dve dané planéty sú v nejakom z aspektov.

Astrológia sa v súčasnosti nedefinuje ako veda, ale skôr ako umenie. Iste, aj v tejto oblasti potrebujeme mať určité základy, z ktorých môžeme vychádzať – ale samotná interpretácia sa môže mierne líšiť vzhľadom na to, že každý človek je jedinečný a má svoj vlastný pohľad na svet.

1 thought on “Čo je horoskop

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s