Jupiter

„Sloboda, rovnosť, bratstvo… prvý medzi rovnými.“ Heslo francúzskej revolúcie… názov knihy Jeffreyho Archera

Jupiter bol kedysi najvyšším božstvom poslednej božskej generácie; jeho otec aj praotec boli zvrchovanými vladármi bohov pred ním. Mal dvoch bratov a na trón sa dostal vďaka svojej matke, ktorá odmietla jeho otcovi predhodiť novonarodené (a tiež posledne narodené) dieťa ako poživeň. V Ríme bol bohom blesku a hromu, ochranca štátu, rodiny, domu. Jeho grécky analóg bol Zeus, od neho mu pribudli funkcie vládcu bohov aj ľudí, ochrancu poriadku a zákonov, darcu života a ľudských osudov. K moci sa dostal po vojne Titanov a Gigantov; Titáni sú staršia generácia bohov. Na ich čele vtedy stál jeho otec, Kronos/Saturn. Jupiter vyhral a stal sa tak naozaj „prvým medzi rovnými“.

Astronomicky je Jupiter piatou planétou Slnečnej sústavy a zároveň jej najväčšou planétou. Je tiež prvou z tzv. vonkajších alebo plynných planét, ktorých povrch nie je tvorený pevnou hmotou ako je to na Zemi a ostatných predošlých planétach. Jupiter je v podstate nezapálená hviezda; za istých podmienok by mohol byť hnedým trpaslíkom (typ hviezdy, ktorá má príliš malú hmotnosť na to, aby v jej vnútri začali termojadrové reakcie, vďaka ktorým svieti naše Slnko). Astronómovia napríklad vypozorovali, že Jupiter vydáva viac svetla, ako by vzhľadom na svoje charakteristiky mal; čo znamená, že si produkuje vlastné svetlo. Známa je štruktúra povrchu Jupitera; na pohľad pozostáva z rôznofarebných pásov, ktoré rotujú okolo jadra. Okolo svojej osi sa otočí najrýchlejšie zo všetkých planét (trvá mu to len asi desať hodín) a v jeho atmosfére sa vyskytujú dlhodobé búrkové javy (Veľká červená škvrna). Jupiter má veľmi silné magnetické pole; je desaťkrát silnejšie ako naše a na planéte sa často objavuje polárna žiara v miestach, kde slnečný vietor naráža do tohto poľa. Obeh okolo Slnka planéte trvá približne 12 pozemských rokov. Má najväčší počet doteraz objavených mesiacov; je ich vyše 60. Jupiter má tiež niekoľko nevýrazných prstencov; tieto sú však zo Zeme veľmi ťažko pozorovateľné.

Astrologicky je Jupiter planétou spravodlivosti, poriadku, ale tiež radosti a šťastia. Jeho symbol sa pri troche fantázie podobá blesku; skôr pripomína štvorku so zaobleným horným koncom. Je to symbol zasiahnutia šťastenou, práve preto sa Jupiter najčastejšie spája so šťastím. Jeho postavenie v horoskope určuje miesto, kde k nám/z nás prúdi radosť, čo sa nám bude dariť najľahšie. Spravodlivosť má Jupiter pod palcom možno práve kvôli tomu, aby sa za všetky príkoria, ktoré nám spôsobia ostatné planéty 🙂 dostalo aj nejakého toho vyrovnania v podobe niečoho, čo plynie hladko a prirodzene. Jupiter nás tiež ale varuje, aby sme nezaspali na vavrínoch; kedysi to bol práve on, ktorý dával ocenenie po vyhratom boji v podobe vavrínového venca. Bez práce nie sú koláče, hrozí nám trochu hravo prstom a pobáda nás, aby sme pracovali aj v tej oblasti, ktorá nám ide dobre. Asi preto, že práve od nej sa najlepšie odrážame. 🙂

Domicilom Jupitera je Strelec/deviaty astrologický dom a jeho kľúčovým slovom je „RAST“.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s