Mars

„Mor ho, hoj mor ho, detvo môjho rodu!“ Samo Chalupka: Mor ho

Mars bol rímskym bohom vojny. To podedil po svojom gréckom náprotivku, Areovi (Ares), ktorý sa vyžíval v krvavých konfliktoch a násilí a bol za to statočne nenávidený. Mars bol ale pôvodne nie krvilačným bojovníkom, ale bohom poľnohospodárstva (!) a tak mu nemožno pripisovať iba deštruktívne charakteristiky, ako sa to často robí. Mars je dokonca dôležitou hnacou silou horoskopu; jeho prudkosť a nadšené vrhanie sa do uskutočňovania plánov nás veľmi významnou mierou posúva vpred (aj keď je pravda, že jeho hnev dokáže vzplanúť rýchlo a treba mu preto sekať po prstoch).

Astronomicky je Mars štvrtou planétou v Slnečnej sústave a nasleduje tak hneď po Zemi. (Tá sa z pochopiteľných dôvodov zo zoznamu astrologických planét vynecháva.) Je oveľa menší ako Zem; je to druhá najmenšia planéta súčasnej Slnečnej sústavy (čiže bez Pluta), kde najmenším telesom je Merkúr. Mars je len o niečo väčší ako náš Mesiac. Typické je jeho červené sfarbenie, kvôli ktorému je časté jeho pomenovanie „červená planéta“. (Našla som, že niekedy sa nazýval aj „Hviezda smrti“; konečne viem, čím sa inšpiroval George Lucas pri tvorbe svojich „Hviezdnych vojen“. 🙂 ) Dĺžka jeho dňa sa najviac podobá Zemi; je to asi 24 a pol hodiny. Jeho rok je dlhší, má skoro 700 dní (čo je pochopiteľné, keďže je od Slnka ďalej ako Zem). Takisto sa podobá Zemi sklonom svojej osi a striedaním ročných období. Mars má slabé magnetické pole a oveľa tenšiu atmosféru ako Zem; je tiež chladnejší. V jeho atmosfére sa udržuje vodná para, ktorá tam vstupuje sublimáciou ľadu z jeho polárnych čiapočiek. (Tie sú zmesou suchého ľadu – tuhého oxidu uhličitého – a vodného ľadu.) Najväčší podiel v atmosfére má ale, podobne ako pri Venuši, oxid uhličitý. Mars z času na čas zachvátia obrovské piesočné búrky, pri ktorých sa menšia alebo väčšia časť jeho povrchu stratí pod zvírenými mrakmi červeného prachu. Mars má dva mesiace; Phobos a Deimos.

Astrologicky je Mars planétou sily. Životnej, fyzickej, duševnej… sily. Symbolizuje tiež mužský princíp, keďže jeho astronomická/astrologická značka sa používa na vyjadrenie mužského pohlavia. Mars je podobne ako Slnko hnací motor; ale je tiež obrazom agresivity, priebojnosti, prchkosti, útočnosti, hnevu. Je tiež planétou sebavedomia, ambícií a sexuality. (Pri telesne veľmi príťažlivých ľuďoch býva často Venuša a Mars v harmonickom postavení; vysvetľuje sa to tak, že súlad týchto dvoch planét naštartuje sexuálnu energiu, ktorá potom z daného jedinca vyžaruje.) Mars dokáže v horoskope narobiť poriadnu šarapatu, najmä pri jeho nepriaznivom postavení na niektorú z vonkajších planét (Urán, Neptún, Pluto). Tá posledná kombinácia sa považuje za najhoršiu zo všetkých; Mars a Pluto v disharmonickom aspekte sú pre daného „šťastlivca“ katastrofou. Spôsobujú obrovské trenie v oblastiach, ktorých sa týkajú (podľa znamení a domov), zničujúce výbuchy hnevu, stratu energie. Býva to veľmi zničujúci aspekt a stojí veľa síl prekonať ho. Mars sa ale dá využiť na mnoho pozitívnych vecí; dokáže vám dodať silu, keď potrebujete načas fungovať na stodvadsať percent, a pomáha zamerať sa na cieľ.

Domicilom Marsu je Baran (niekedy aj Škorpión)/prvý (niekedy aj ôsmy) astrologický dom a jeho kľúčovým slovom je „ZÍSKAVANIE“.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s