Mesiac

„Rozbil som zrkadlo… Už sa nevidím.“ Neznámy autor

Iste ste mnohokrát počuli a možno aj použili tú známu vetu o očiach, ktoré sú zrkadlom duše, či v inej verzii oknami alebo bránou duše. Ak chcete cez oči dovidieť do duše, pozrite sa do nich počas noci, kedy Mesiac jasne žiari ako úplný biely kotúč priamo nad vašou hlavou a svetlo hviezd okolo neho je stlmené. Mesiac je takisto zrkadlom, v ktorom vidíme vlastný obraz, zrkadlom, ktoré ten obraz uchováva len počas doby, kým sa doň dívate. Ak pred to zrkadlo príde niekto iný, už tam nebude vidieť vás – jedine že by ste sa postavili vedľa neho a tak mu dovolili ten obraz vidieť. Astrologicky je Mesiac obrazom nevedomia, emócií, reakcií na okolitý svet, ktoré vychádzajú z vašej podstaty. Je zdrojom inštinktov a subjektívneho prežívania objektívnych skutočností. Niektorí astrológovia tvrdia, že ak ste sa narodili v noci, mali by ste do úvahy brať skôr svoje mesačné ako slnečné znamenie – jednoducho preto, že žiarenie prichádza od Mesiaca a nie od Slnka.

Astronomicky ani Mesiac nie je planéta, ale prirodzený satelit Zeme. (Celkom presne ani to nie je pravda: Zem a Mesiac obiehajú okolo bodu, ktorý sa síce nachádza pod povrchom Zeme, ale nie v jej strede; Zem a Mesiac sú preto skôr dvojplanétou ako planétou a jej satelitom.) Jeho svetlo nie je jeho vlastným svetlom; povrch Mesiaca odráža slnečné svetlo a podľa toho, na akú veľkú viditeľnú plochu práve svetlo dopadá, rozoznávame jednotlivé mesačné fázy. Doba jedného obehu Mesiaca okolo Zeme je približne 29 dní; doba jedného obehu Mesiaca okolo vlastnej osi je približne 29 dní. Tieto dve hodnoty sú si také blízke, že z Mesiaca vidíme vždy len jednu stranu. Tá druhá je odvrátená (temná). Ak svetlo dopadá na túto odvrátenú stranu, z nášho pohľadu Mesiac nevidíme – nastáva fáza novu. Ako sa Mesiac pohybuje okolo Zeme, postupne „dorastá“, až sa dostane na miesto, kde je viditeľná celá privrátená strana – vtedy hovoríme o splne. Ďalším pohybom okolo Zeme sa plocha osvetlenia znovu zmenšuje a Mesiac „cúva“.

Mesiac v astrológii predstavuje ženskú podstatu, kým Slnko mužskú. Polarita pohlaví Slnka a Mesiaca je zreteľná aj v rôznych náboženstvách. Tam, kde má Mesiac na starosti bohyňa, patrí Slnko bohovi a naopak. Mesiac úzko súvisí s menštruačným cyklom žien a mnohými inými cyklami v prírode (napr. odporúča sa zbierať bylinky vtedy, keď je Mesiac v splne, pretože vtedy majú najväčšiu silu). Zobrazuje sa ako dorastajúci polmesiačik (ten klasický islamský polmesiac, ktorý je vlastne štvrťmesiacom – ten je ale vždy cúvajúci). Na svojej ceste okolo Zeme vždy počas jedného obehu dvakrát pretne rovinu ekliptiky (to je rovina, v ktorej sa Zem otáča okolo svojej osi) a v týchto miestach hovoríme o tzv. mesačných uzloch, ktoré sú takisto súčasťou horoskopu a úzko súvisia s karmou. Severný mesačný uzol (nazývaný aj „dračia hlava“) sa nachádza v mieste, kde sa Mesiac „presúva“ nad severnú pologuľu; južný mesačný uzol (nazývaný aj „dračí chvost“) sa nachádza v mieste, kde sa Mesiac „presúva“ nad južnú pologuľu. Mesiac je najrýchlejšie sa pohybujúcou astrologickou planétou – za deň prejde asi 12° zverokruhu. Preto ak chcete zistiť jeho čo najpresnejšiu pozíciu v horoskope, za každú dovŕšenú hodinu od polnoci by ste k údaju v efemeridách pre daný deň mali pripočítať 0,5°.

Domicilom Mesiaca je Rak/štvrtý astrologický dom a jeho kľúčovým slovom je „BEZPEČIE“.

5 thoughts on “Mesiac

 1. Ja som zistila v storočnom kalendári, že počas môjho narodenia bol spln. Narodila som sa o 21 ,00 večer, tak aké som potom mesačné znamenie? Slnečné som panna a všetko mi na mňa sedí. Ďakujem Dae za nový pohľad na mesiac, mňa vždy fascinuje. :wink.
  Pekný víkend ti prajem.

  • na spln je vraj vela porodov. aj moj syn na spln. som tam dosla vecer, bolo prazdno a do rana plna porodnica, ani nas nemali kam davat a sestricka ze no sak je spln, to je normalne.

   • nielen porodov. tiez je vtedy statisticky viac samovrazd, viac pocati (lebo vsak romantika 🙂 ) a vacsina zien ma vtedy ovulaciu, kdezto okolo novu nadchadza menstruacia

    kdesi som na to citala vysvetlenie, ze dovodom je pritazlivost Mesiaca voci vode. Mesiac vyvolava priliv a odliv, takze voda v nasich telach reaguje prave na jeho pritazlivost

  • anitram,

   vyhodou Mesiaca v splne je to, ze nemusis zistovat v tabulkach, co je to za znamenie. myslim to tak, ze ak sa Slnko nachadza v nejakom znameni (v tvojom pripade Panna), tak v splne je Mesiac v protistojnom znameni (v tvojom pripade Ryby). to je kvoli tomu, ze vtedy stoja tieto dve telesa na oblohe presne oproti sebe

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s