Neptún

„O morských hĺbkach sa toho vie ešte menej ako o kozme.“ Frank Schätzing: Pomsta oceána

Neptún bol rímskym bohom mora a vôd, v tom je analogický gréckemu Poseidonovi. Pôvodne vlastne zodpovedal len za sladké vody, postupne však prišiel aj k tým slaným. Takisto ako Poseidon bol aj bohom koní. Zatiaľčo Poseidon bol najpravdepodobnejšie najprv patrónom koní a až následne sa akýmsi podivným riadením osudu stal bohom morí (a v nich preukazoval svoju až násilnícku povahu vďaka rôznym pohromám), Neptún bol od svojich začiatkov spojený najmä s vodou. Niektoré pramene hovoria o tom, že býval dažďom ako protiklad k Jupiterovi, ktorý predstavoval jasnú oblohu. Dokonca sa spája s Caelusom ako nositeľ životodárneho (rozumej oplodňujúceho) dažďa. V širšom zmysle teda Neptún nie je len bohom vôd ako takých, ale celej zeme, kým jeho bratovi Jupiterovi patrí obloha.

Astronomicky je Neptún planéta až zarážajúco podobná Uránu. Je ôsma v poradí, štvrtá najväčšia, ale tretia najťažšia (Urán je o niečo ľahší). Patrí medzi plynových obrov, ale zaraďuje sa aj do kategórie „ľadových obrov“ spolu s Uránom. Má modrú farbu, ktorá evokuje farbu oceánov, a na jeho povrchu sa nachádzajú znaky ako Veľká tmavá škvrna, ktorá je analogická Veľkej červenej škvrne u Jupitera, a biele pásy oblakov. Taktiež má prstence, ale veľmi málo zreteľné, takže ich existencia bola definitívne potvrdená až počas preletu sondy Voyager 2 v roku 1989. Magnetické pole sa veľmi podobá Uránovmu; takisto je naklonené takmer o 50° oproti osi rotácie a takisto neprebieha geometrickým stredom planéty. Podobne ako Urán má aj Neptún svoje obdobia; jedno trvá približne 40 rokov a pri ich zmene dochádza k zmenám v atmosferických javoch na planéte (počet a svietivosť mrakov). Jeden obeh Neptúna okolo Slnka trvá približne 165 rokov; vykazuje mierne časové odchýlky, pretože obieha stred Slnečnej sústavy omnoho pomalšie ako Zem a preto sa nedá dostatočne presne zmerať jeho pozícia oproti východiskovému bodu. Neptún má 13 mesiacov; najväčší z nich, Tritón, má retrográdnu rotáciu, čo znamená, že bol zachytený planétou a nie je pre Neptún pôvodný.

Astrologicky Neptún predstavuje idealizmus, súcit, ale tiež ilúzie a sklamania. Neptúnovské témy sa popisujú ako „závoj“; je to zakrývanie niečoho, čo nechce byť videné alebo poznané. Neptún je tiež planétou snov a nevedomia; tie zodpovedajú morským hĺbkam. Znamená potlačené udalosti alebo poznanie, tajomstvá uchovávané v temnote, skrývanie toho, za čo sa hanbíme. V jednom znamení strávi asi 14 rokov, čo sa kryje so 7-ročným cyklom Uránu. Symbolom Neptúna je trojzubec; ten istý symbol sa niekedy používa na označenie diabolských vidiel. Sny, rovnako ako môžu rozvíriť stojaté vody fantázie a dodať jej správny pohon, dokážu tiež stiahnuť človeka do hlbín a zahrabať ho do toho, čo na sebe považuje za najmenej správne. Neptún je veľkým darom a tiež veľkým varovaním; ak niekto chce byť pánom zeme a všetkých vôd na nej, musí ich dobre poznať a vedieť, že aj to, čo je skryté v hĺbkach, má svoj význam.

Domicilom Neptúna sú Ryby/dvanásty astrologický dom a jeho kľúčovým slovom je „ZJEDNOCOVANIE“.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s