Planéty v astrológii

Dvanásť znamení zverokruhu, dvanásť astrologických domov… (astro)logicky by malo magické číslo dvanásť platiť aj pre planéty. Ale akokoľvek pozorne počítate, dostanete sa zakaždým len k desiatim. Prečo to tak je a prečo sa astrológovia rozchádzajú v samotných názoroch na význam planét a ich vládou nad jednotlivými znameniami?

Staroveké národy poznali sedem planét – telies, ktoré dokázali pozorovať voľným okom. Boli to: Slnko, Mesiac, Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn. Každý čo i len trochu dôvtipný pozorovateľ si takisto všimol, že niektoré obrazce sa pohybujú po oblohe v línii, v ktorej prúdi aj Slnko. To je tých dobre známych dvanásť znamení zverokruhu, ktoré sme už tak trochu rozobrali. Na základe pováh ľudí (a zároveň aj činností), ktorí prišli na svet v tom-ktorom čase, odvodili tieto národy nielen charakteristiky jednotlivých znamení, ale zároveň im priradili aj planetárnych vládcov:

– pre znamenie Leva, ktoré symbolizuje najväčšie horúčavy a najdlhšie dni na severnej pologuli, určili ako vládcu Slnko

– pre znamenie Raka, ktoré je jeho susedom a bolo obdobím častých zrážok, určili ako vládcu „odvrátenú stranu Slnka“ – Mesiac

Pre ostatné znamenia napravo aj naľavo od týchto dvoch určili planetárnych vládcov podľa ich vzdialenosti od Slnka tak, že každá z planét „kontrolovala“ dve znamenia:

– pre znamenia Blížencov a Panny určili komunikatívny Merkúr

– pre znamenia Býka a Váh určili krásnu Venušu

– pre znamenia Barana a Škorpióna určili ohnivý Mars

– pre znamenia Rýb a Strelca určili idealistický Jupiter

– pre znamenia Vodnára a Kozorožca určili zodpovedný Saturn

Tento systém bol prvotným systémom a niektorí astrológovia s ním doteraz pracujú, pretože sa nestotožnili s nanovo určenými planetárnymi vládcami troch z dvanástich znamení. Síce sa v horoskopoch zameriavajú na vplyv aj zvyšných planét, ale nepriraďujú k nim žiadne znamenie (v tom lepšom prípade im uznávajú spoluvlastníctvo). To sa môže zdať ako nepodstatný detail, ale nie je to celkom pravda.

V astrológii existuje pojem domicil; je to označenie stavu, pri ktorom sa tá-ktorá planéta nachádza vo svojom domácom znamení, napr. Mesiac v Rakovi. Je celkom logické predpokladať, že vplyv takto postavenej planéty na celkový obraz človeka je väčší – ak sčítate dve vlny s rovnakou amplitúdou a frekvenciou, dostanete vlnu dvakrát výraznejšiu. Ak sa takto objaví napr. Neptún v Rybách, títo tradiční astrológovia neberú do úvahy zvýšený vplyv planéty na osobnosť človeka a tým pádom ich výklad nemusí byť taký presný, ako by mal byť. (Je to relatívne; ak dokáže astrológ dobre načúvať intuícii, dokáže túto malú chybičku „vykryť“.) Okrem toho, priznaním iného planetárneho vládcu dostáva znamenie trochu inú vibráciu ako malo pôvodne. To znamená, že jeho podstata sa nemení, ale nadobudne trochu iný rozmer.

Takže keď astronómia objavila Urán – prvú z voľným okom neviditeľných planét – astrológovia ju priradili Vodnárovi, a tak zbavili toto vzdušné znamenie záťaže pochmúrneho Saturnu a nabili ho nepredvídateľnou iskrivou energiou novej planéty. Keď astronómia našla Neptún, astrológovia ho stotožnili s Rybami (kam inam by sa mal dostať vládca morí, ak nie k Rybám?) a Ryby tak získali na tajomnosti a poddajnosti. A keď sa podarilo objaviť Pluto, astrológia… zaváhala. (Tipujete Barana? Skúste tipovať znovu.)

Pluto je podivnou planétou, ktorú astronómia už ani za planétu nepovažuje. Astrologicky sa Pluto podobá Zemi najviac zo všetkých planét: jeho témy smrti a znovuzrodenia, moci a jej používania, tajomstiev a ich odhaľovania sú témami, s ktorými sme konfrontovaní denne (a nebojím sa to povedať otvorene 🙂 ). Neisté postavenie Pluta v očiach astronómie sa odrazilo na jeho neistom postavení v očiach astrológie. (Je záhadou prečo; astrológovia sú astronómom síce vďační za mnoho vecí, ale mnoho ďalších je medzi týmito dvoma skupinami príčinou rozporov.) A tak sa môžete stretnúť s astrológmi, ktorí uznávajú Pluto ako vládcu Škorpióna (nie Barana; energia Pluta je temnejšia a viac ladí s charakteristikou Škorpióna), s astrológmi, ktorí uznávajú jeho existenciu bez priradenia ku konkrétnemu znameniu, a s astrológmi, ktorí ho tolerujú, ale už mu neprikladajú takú závažnosť ako predtým. (Nikto si nedovolí ignorovať Pluto, to mi verte.)

Astronómovia stále hľadajú ďalšie planéty z dôvodu, že nepresnosti v pohybe Neptúna musia byť zapríčinené nejakým ďalším telesom, oveľa väčším ako je Pluto alebo objekty, ktoré sa našli ešte za obežnou dráhou tejto malej planéty. Existenciu takejto veľkej planéty s veľmi dlhou dobou obehu okolo Slnka a veľmi excentrickou obežnou dráhou potvrdzujú aj mnohé ezoterické texty a nazývajú ju mnohými menami (Nibiru, Tiamat, Faethon a iné) – astronómovia jej dávajú pracovný názov „planéta X“, pričom X predstavuje jednak symbol neznáma, jednak poradové číslo desať v Slnečnej sústave (to označenie pochádza ešte z čias uznávania Pluta ako deviatej planéty). Astrológovia predpokladajú nájdenie ešte dvoch ďalších planét: jedna z nich by mala byť novým vládcom Panny a druhá novým vládcom Býka. Podľa niektorých zdrojov sa už Pannina planéta našla – ide o bod, ktorý sa v horoskope označuje ako Chirón a pomenúva asteroid nájdený medzi Saturnom a Uránom roku 1977 – a čaká sa na Býka (ale nie je vylúčené, že už aj tá je objavená a len čaká na priradenie).

4 thoughts on “Planéty v astrológii

 1. Ahoj…ja som ti už dávnejšie písala ohľadom dračej hlavy. Teraz mám otázku ohľadom cheirónu v desiatom dome a v panne. Prosím ťa aký to môže mať na mňa vplyv? Okrem toho mám Venušu a Lunu v panne. Na internete som čítala a môžem povedať, že tá charakteristika na mňa sedí. Len mám obavy ohľadom zdravia. Vraj tí čo majú Lunu alebo Venušu v panne zomierajú na brušné nádory. Je to pravda? Na sebe som akurát zbadala, že keď mám stres, tak sa mi to prejavuje na trávení.
  Ďakujem za odpovede 🙂

  • Cheirón (alebo Chirón, niekde sa uvádza tak) je bodom liečenia. V desiatom dome lieči alebo vplýva na oblasti, ktoré sa týkajú otcovského vzoru a kariéry. Ľudia s touto kombináciou oplývajú mocou (v duchovnom zmysle slova, ako sila osobnosti) a ich kariéra sa často uberá duchovnými cestami (môžu zasvätiť svoj život buď dobročinnej práci alebo priamo liečeniu alebo nejakému spirituálnemu učeniu). V spojení s Pannou – ak predpokladáme, že Panna je domicilom Chirónu, tak jeho pôsobenie je ešte zvýraznené.

   Podľa jednej dámy zaoberajúcej sa najmä pôsobením a symbolikou Chirónu, Barbary Hand Clow, je Chirón vždy spojený so Saturnom a Uránom (symbolicky, pochopiteľne); Saturn predstavuje témy zodpovednosti, ale aj rigidnosti, tradícií a Urán témy zmeny, nečakaných prevratov, nových myšlienok. Chirón pôsobí ako katalyzátor v prerode medzi Saturnom a Uránom; neostávať v starých koľajach a nebáť sa pustiť do nových.

   Osobne s Chirónom príliš nepracujem; možno by som mala začať, pretože je to zaujímavý bod horoskopu. Len by to chcelo viac času na štúdium. 🙂

   Čo sa týka ostatných planét v Panne, nemusí byť pravdou, že ľudia s takýmto postavením zomierajú na brušné nádory. Je pravdou, že tráviaca sústava u Panien je mimoriadne citlivá; to sa prejavuje v tých stresových situáciách. 🙂 Planéty v určitom postavení sú vždy len varovnými signálmi, ale nehovoria o tom, čo sa nevyhnutne musí stať. Pri správnom životnom štýle sa riziko nádoru môže výrazne znížiť. Panny sú veľmi citlivé na stres, ľahko ich vyhadzuje z rovnováhy a padne im zaťažko odpočívať; Venuša v Panne nie je zasa taká drastická kombinácia, ale pokiaľ sa v Panne ocitne Luna (Mesiac), môže to vyvolávať väčšie problémy. Precitlivelosť práve na oblasť brucha a veľmi zlé znášanie akýchkoľvek záťažových situácií dokáže človeka doslova znefunkčniť.

   Podľa mojej mienky je tam ale na vyrovnanie práve ten Chirón v desiatom dome v Panne; ľudia ako ty by mali oplývať liečivými schopnosťami vzhľadom na iných a aj vzhľadom na seba. Psychika dokáže divy 🙂 pozitívne myslenie podľa mňa výrazne pomôže tiež. Pokiaľ sa k tomu pridá ešte tá šťastná kombinácia liečenia, tak sú všetky vážnejšie krízy takmer vopred zažehnané. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s