Pluto

„Môj svet je svetom temnoty…“ Neznámy autor

Pluto bol bohom podsvetia a bohatstva. Zaujímavé je, že jeho rímske meno je vlastne len upravenou podobou gréckeho. Hoci v starom Grécku bol známejší ako Hádes, v skutočnosti je Hádes práve meno jeho ríše. Na druhej strane tu platí, že vládca je ríšou a ríša je vládcom. Hádes je podsvetie a Hádes je bohom podsvetia. Bol bratom Jupitera a Neptúna; oni dvaja si rozdelili vládu nad oblohou, zemou a jemu prenechali podsvetie. Hovorí sa, že Pluto s tým nebol príliš spokojný, pretože jeho ríša bola „mimo dohľadu“ a okrem toho sa s ňou spájal strach zo smrti. Niet divu, že je to pomerne pochmúrne božstvo; obraz Háda sediaceho na tróne s trojhlavým psom Cerberom a Erínyami po boku nie je príliš vábivý. Jeho začiatky ale boli pomerne pozitívne. Je to boh bohatstva, pretože v zemi sa nachádza minerálne bohatstvo, a tiež preto, lebo zo zeme klíčia semená, bez ktorých by nebol možný život. Práve v tomto kontexte sa spája s Persefonou, dcérou poľnohospodárskej bohyne Demeter, ako jej manžel.

Astronomicky Pluto už vlastne nie je planétou; nepodobá sa na vnútorné planéty a už vonkoncom nie na plynných či ľadových obrov a za dráhou Neptúna sa našlo priveľa objektov, ktoré sú mu podobné (porovnateľné zložením a aj veľkosťou). Keď ale ešte bol, bol deviatou v poradí a niekedy ôsmou, pretože v určitých fázach svojej cesty okolo Slnka vstupuje dovnútra obežnej dráhy Neptúna a je tak k stredu sústavy bližšie. V súčasnosti sa označuje ako trpasličia planéta a má vlastné číslo – 134340 Pluto; to je jeho oficiálny názov. Má veľmi excentrickú obežnú dráhu, tá je najmenej kruhová zo všetkých obežníc a okrem toho je naklonená v uhle blízkom 20° na všetky ostatné obežné dráhy. Zaujímavé je tiež to, že jeho dráha, veľmi eliptická, nemá Slnko v jednom zo stredov elipsy (pretože elipsa má tuším dva stredy, od ktorých sú potom rovnomerne vzdialené jej oblé časti), ale stred našej Slnečnej sústavy sa nachádza kdesi pri jeho vyrovnanejšom okraji. Práve kdesi „blízko“ tohto bodu Pluto vchádza do dráhy Neptúna. Jeden obeh tomuto trpaslíkovi trvá 248 rokov. Dlhodobo je jeho dráha ale chaotická (tzn. nevieme presne predpovedať, kde sa v určitom momente v ďalekej budúcnosti bude Pluto nachádzať), pretože je to veľmi malé teleso a tým pádom oveľa náchylnejšie na rôzne vplyvy iných vesmírnych obyvateľov. Pluto sa okolo vlastnej osi otáča v podobnej pozícii ako Urán; sklon jeho osi oproti obežnej dráhe je asi 120°, takže podobné svetlo-temné extrémy ako na Uráne sa vyskytujú aj na Plute. Je to napriek všetkému farebná planéta – tmavé časti sa striedajú s oranžovo sfarbenými miestami (sfarbenie je menej intenzívne ako sfarbenie Marsu) a bielymi miestami. Pluto má štyri mesiace, najznámejší a najväčší z nich, Cháron, tvorí s Plutom nerozlučnú dvojicu, pretože v podstate sú dvojplanétou (rotujú okolo spoločného bodu, ktorý sa nachádza medzi nimi). Cháron je ale klasifikovaný ako mesiac a jediný stacionárny mesiac (nachádza sa vždy nad rovnakým miestom planéty), pretože jeho obežná doba je zhodná s časom, ktorý Pluto potrebuje na otočenie sa okolo vlastnej osi. Pluto nemá magnetické pole.

Astrologicky je Pluto planétou moci, deštrukcie, davu, pudov, ale aj obnovy a do určitej miery poznania. Existuje výrok, že Pluto sa astrologicky najviac podobá Zemi; ovláda rovnaké témy, s akými sa potýkame každý deň. Tak, ako Neptún bol „závojom“, Pluto je „amuletom“; predstavuje sily koncentrované do určitého miesta a má výrazné transformačné charakteristiky. Astrológovia preň zvolili rovnaký symbol ako pre alchýmiu; kríž s korunkou polmesiaca, nad ktorým je umiestnený kruh ako v mištičke. Pluto väčšinou reprezentuje temné stránky (kvôli svojmu spojeniu s podsvetím) a dostáva sa do výrazného nesúladu s Marsom, s ktorým zdieľa určité agresívne znaky. Moc totiž korumpuje. Osobná sila sa môže stať najväčšou slabinou. Pluto varuje pred ľahkovážnosťou a pripomína nám, že všetko má svoju cenu. Vzhľadom na svoju nezvyčajnú dráhu trávi v každom znamení v priemere asi 20,5 roka, ale tento údaj sa môže značne líšiť podľa toho, ktorá časť dráhy sa práve nachádza v prechode určitým znamením (hodnotovo to môže byť 25 aj 12 rokov; to sú zatiaľ najväčšie namerané extrémy).

Domicilom Pluta je Škorpión/ôsmy astrologický dom (ak sa mu vôbec nejaký domicil pripisuje) a jeho kľúčovým slovom je „POSILŇOVANIE“.

4 thoughts on “Pluto

  1. Pekne píšeš. Tento článok sa dobre, plynule číta, ale chýba mi tu hlavné vyjadrenie Pluta. – To, skryté v tej značke. Dokážeh ho vyjadriť, ak ti poviem, že kríž predstavuje hmotu, polmesiac dušu a kruh ducha?

    • je to trochu naznacene v tej znacke 🙂

      hlavnym vyjadrenim Pluta by mala byt alchymisticka transformacia; transmutacia kovu na zlato. v duchovnom zmysle ocistenie materialu na najvyssiu moznu uroven, prerod na svoju skutocnu podstatu, stelesnenie najvyssich idealov. zosobnenie Kamena mudrcov, latky, ktora dokaze premenit cokolvek nizke alebo neuslachtile na to najuslachtilejsie

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s