Radixový horoskop

Astrológia berie ako okamih vzniku človeka jeho prvý nádych. (Už počujem aktivistov, ktorí ochraňujú život nenarodeného človiečika, lebo aj potrat je vražda. Nuž, v astrologickom zmysle nie. 🙂 ) Je to kvôli tomu, že určiť okamih počatia je takmer nemožné, a ak by sa to aj podarilo, môžeme oplodnenú bunku už pokladať za človeka? Iste, má všetky genetické predpoklady, dvadsaťtri párov chromozómov, v ktorých je zabudovaná každá podrobnosť nového jedinca, ale oplodnená bunka ešte nie je plne vyvinutý mnohobunkový organizmus. Ak by sme chceli ako hranicu stanoviť koniec tretieho mesiaca tehotenstva, kedy sa to malé čosi už začína nazývať plodom a nie embryom, stále máme pred sebou organizmus, ktorý meria len asi dva centimetre a na človeka sa zďaleka nepodobá. Jednoducho najlepšie definovateľná hranica, kedy ľudská bytosť začína byť ľudskou bytosťou, je príchod na svet – presnejšie chvíľa prvého nádychu, kedy sa malý človiečik vynorí z ochraňujúceho tela matky a prvýkrát sa stretáva so svetom „tam vonku“. Preto práve túto chvíľu astrológovia využívajú na tvorbu radixového horoskopu.

Radixový horoskop je základom pre všetky ostatné, či už sa týkajú jednotlivca, národa, miesta, krajiny, veci alebo čohokoľvek iného. Horoskopy sa dajú zostavovať pre čokoľvek. Ale radixový horoskop – horoskop vzniku – je z nich najdôležitejší práve preto, že je prvý a ostatné sú vlastne len posunom oproti nemu.

Filozofi v minulosti (a aj súčasnosti) dumali nad tým, či sa človek rodí ako tzv. nepopísaná tabuľa (tabula rasa, ak je niekomu toto pomenovanie bližšie), a tým pádom ho formuje len okolie, alebo či si so sebou do života už prináša nejaké skúsenosti z bližšie neurčeného zdroja (buď predošlé životy alebo to, čomu sa hovorí kolektívne nevedomie), a teda jeho povaha a reakcie na to, čo sa deje, majú v sebe niečo, čo sa nedá zmeniť. Astrológia na to odpovedá šalamúnsky: áno, pri narodení vám bolo dané niečo, čo určuje vopred, ako sa budete správať a ako sa budete stavať k tomu, čo sa deje. Ale to neznamená, že jednoducho môžete založiť ruky a odbiť akokoľvek jemnú výčitku vyhlásením „som proste taký a už sa nezmením“.

Radix je základ, na ktorom sa dá budovať – ale vlastným úsilím sa dá docieliť to, že si uvedomíte sily, ktoré vami predtým zmietali a nerozumeli ste im, a budete im čeliť. Život je neustály boj, a nejde tak ani o to, že bojujeme so svojím okolím (aj keď to je to, čo si uvedomujeme asi najviac), ale skôr o to, že bojujeme sami so sebou, s vlastnými nedostatkami, s tým, čo nás hnevá a chceli by sme to zmeniť. Zmeniť sa to dá. Treba na to síce more trpezlivosti a nadhľad, ale dá sa to. Tento život – každý zo životov – nám bol daný preto, aby sme počas neho niečo dokázali. A to najlepšie, čo s ním môžeme spraviť, je, že zo seba spravíme presne to, čo chceme, aby z nás bolo.

Jedna malá motivácia na záver: osvietení ľudia sa od svojho radixového horoskopu úplne oslobodia. To znamená, že prekonajú všetky tie negatíva, ktoré im hviezdy dožičili, a rozvinú v sebe tie kvality, ktoré sa rozhodli rozvinúť. A ak by ste im chceli z radixového horoskopu vyčítať nejaký ten nedostatok, pravdepodobne sa len mierne usmejú a povedia vám, že to tak kedysi bolo. A to stojí za námahu.

A odľahčenie na záver: lebo keď už nefunguje nič iné, treba sa zasmiať. „Kedysi som mal jednu veľkú chybu, bol som príliš namyslený. Ale teraz som už úplne dokonalý.“ 🙂

2 thoughts on “Radixový horoskop

  1. A kto pozeral serial Dr.Huse, tak jedna epizoda /a to dakujem Bohu že mi ju umožnil neprepásť ju/,
    bola o tehotnej mladej žene, ktorá váhala, či si dá odobrať, alebo ho nakoniec porodí. Samozrejme tam vznikla v rámci scenára polemika Dr.House so sestrami a nábožens.fanatikmi, /s humorom jemu vlastným/ a jedno si teda z toho zapamätám do smrti! Dr.House nazýva nenarodené dieťa stále ako = PLOD . Logika témy: Plod je plod! Dieťa je dieťa! PLOD NIE JE DIEŤA!
    DIEŤA NIE JE PLOD! Takže ked som v bruchu matky, som iba plod, teda len organický materiál,
    a vôbec by som neľutoval že matka som mnou ako s materialom naloží podľa svojho svedomia a vedomia. Lebo Genezis: “boh stvoril Adama a Evu a dal im SLOBODNÚ VôĽU.

  2. radix vam zadarmo spravy ceska stranka – najdise.cz… .ako jedna z mala ktoru poznam ! odporucam ale treba vedet presny cas narodenia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s