Saturn

„Ty sám si vrahom svojho otca!“ Sofokles: Antigona

Saturn býval rímskym božstvom, ktorý vládol pred Jupiterom. História, ako sa dostal na vladársky post, je pomerne krvavá; jeho otcom bol rímsky Caelus („otec nebesá“), známejší ako grécky Urán a jeho matkou bola Terra („matka zem“), nám bližšia pod menom Gaia. Gaia porodila Uránovi mnoho obrov s päťdesiatimi hlavami a sto rukami, kyklopov a Titánov; ich otec sa na päťdesiathlavých nechcel pozerať a tak ich uväznil pod zemou. To sa, pravdaže, ich matke nepáčilo, a tak sa obrátila na svoje ostatné deti; na kyklopov a Titánov. Na pomoc jej prišiel jediný z nich; Titán menom Saturn (v gréčtine Chronos/Kronos). Pomocou kosáka (pretože bol bohom poľnohospodárstva) svojho otca vykastroval, jeho genitálie odhodil do mora a z peny takto vzniknutej vystúpila Venuša, o ktorej bola reč už inde. Saturn takto nastúpil na trón svojho otca a prezieravo hltal všetky deti, ktoré mu porodila jeho sestra a žena zároveň, Rheia. Pri šiestom dieťati ju to už prestalo baviť a tak sa Jupiter, posledný Saturnov syn, zachránil a neskôr sám zosadil svojho otca z trónu. Saturn a Kronos sa mytologicky prekrývajú natoľko, že sa často zamieňajú jeden za druhého. Kým u ostatných bohov gréckeho a rímskeho panteónu pozorujeme tu či tam odchýlky od pôvodnej funkcie, Saturn a Kronos sú asi najviac si zodpovedajúci bohovia.

Astronomicky je Saturn šiestou planétou a druhou najväčšou planétou našej Slnečnej sústavy, hneď po Jupiteri. Je to plynový obor, rovnako ako jeho väčší brat (či skôr syn) Jupiter. Hoci všetky plynné planéty majú prstence, ktoré vznikajú kvôli veľkej príťažlivej sile týchto telies, tie Saturnove sú najznámejšie a tiež najvýraznejšie. Planéta je navyše sploštená v oblastiach pólov kvôli svojej rýchlej rotácii, toto sploštenie je najvýraznejšie zo všetkých planét našej sústavy. Takisto je to jediná planéta, ktorej hustota je menšia ako hustota vody. Štruktúra povrchu je podobná ako u Jupitera; takisto sa skladá z rotujúcich pásov, ktoré sú ale menej výrazné, a takisto sa v jeho atmosfére objavujú veľké biele mraky. Zaujímavé je, že mraky sa objavujú a miznú v intervale 30 rokov. Ďalší takýto pozorovateľný mrak by sa mal objaviť okolo roku 2020. Výnimočné sú tiež jeho polárne oblasti; severná polárna oblasť vykazuje šesťuholníkové obrazce, južná polárna oblasť je zvláštna tým, že je na nej teplejšie ako na ktoromkoľvek inom mieste Saturnu. Magnetické pole je porovnateľne silné ako zemské. Obeh okolo Slnka trvá asi 30 rokov (29,5 roka). Mnohé mesiace (vyše 60), ktoré okolo Saturnu krúžia, dopĺňajú obraz tohto obra. Najväčší z nich, Titán, má dokonca vlastnú atmosféru a uhľovodíkové jazerá.

Astrologicky je Saturn planétou času, karmy, zodpovednosti, postavy otca. Tam, kde je umiestnený Saturn, narážame na obmedzenia, na tiaž úloh, s ktorými sa musíme vysporiadať. Saturn človeku nič nedaruje; každá chyba je nemilosrdne zdôraznená a predstavuje celoživotnú záťaž. Jeho zvláštnosťou (to sa týka najmä vlády nad časom) je to, že vždy, keď prejde do nového znamenia počas svojej dlhej púte oblohou, staneme sa akoby niekým iným. Ak ste sa napríklad narodili v čase, kedy bol Saturn v Kozorožcovi, budete po celý čas zakúšať témy spojené s týmto znamením. Akonáhle ale Saturn prejde do vedľajšieho znamenia – Vodnára – začnú sa vám sypať pod nohy témy Vodnára. Spojenie s časom sa odzrkadľuje hlavne v gréckej forme jeho mena – Chronos, alebo Kronos, sa ľahko dá počuť v termínoch ako „chronológia“ či „chronometria“ alebo „chronokinéza“ („chrono“ má približný význam „postupnosť“). Keďže Saturn bol v prvom rade poľnohospodárskym bohom – jeho symbol tiež najviac pripomína kosák (je akoby prevrátením Jupiterovej značky; kríž nad polkruhom zatáčajúcim sa dovnútra) – predstavuje karmu v zmysle „čo zaseješ, to zožneš“. Saturn v určitom postavení nás často núti do spojení s oveľa staršími alebo skúsenejšími ľuďmi, v ktorých sa najlepšie (alebo najbolestivejšie) učíme a práve tieto lekcie nás v danej oblasti obohacujú.

Domicilom Saturnu je Kozorožec/desiaty astrologický dom a jeho kľúčovým slovom je „SKÚŠANIE“.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s