Urán

„Prišlo to ako blesk z jasného neba.“ Ľudové príslovie

Urán bol gréckym bohom; ako jediná z planét Slnečnej sústavy nenesie meno rímskeho boha. Spolu s Neptúnom a Plutom patrí medzi „nové“ planéty, pretože staré systémy s nimi vôbec nepracovali (hoci je potvrdené, že viaceré staroveké národy vedeli o tom, že za Saturnom ešte sú planéty a dokonca poznali ich poradie a presný počet). Urán predstavoval Nebo a bol vôbec prvým vládcom sveta. Meno „Uranus“, tak ako „Caelus“, jeho rímsky ekvivalent, znamenajú „nebo“. Spojil sa s Gaiou a splodil s ňou mnoho detí, medzi nimi storukých obrov, kyklopov s jedným okom uprostred čela a Titánov, o ktorých bola reč už v predošlých častiach. Po vykastrovaní svojím synom Saturnom z krvi Urána vzišli ešte ďalší obri a Erínye, bohyne pomsty. Hoci všetci obri, ktorí kedy chodili po Zemi, sú preč, bohýň s krídlami a hlasmi harpyí sme sa stále nezbavili; tie budú vraj strašiť na Zemi tak dlho, kým svet nebude očistený od hriechu.

Astronomicky je Urán siedmou planétou Slnečnej sústavy a ďalším plynovým obrom (hoci niektorí astronómovia ho skôr nazývajú „ľadovým obrom“, podobne ako Neptún, pretože zložením sa líšia od Jupitera a Saturnu). Má nádhernú modrozelenú farbu (krajší je už len Neptún) a jeho rotácia je zvláštna v tom, že jeho os leží takmer v pravom uhle na dráhu rotácie okolo Slnka. Urán sa takto akoby kotúľa na boku; tento jav spôsobuje veľmi dlhé „letá“ a „zimy“ na jeho póloch. Urán má prstence, síce nevýrazné, pretože pozostávajú z tmavého materiálu, ale pozorovateľné práve kvôli podivnému nakloneniu planéty. Uránu trvá 84 rokov, kým obíde celou svojou dráhou a dostane sa na pôvodné miesto; takže jeho svetlé „letá“ a temné „zimy“ na póloch trvajú zakaždým 42 rokov. Jeho magnetické pole je popisované ako zvláštne; nevychádza z geometrického stredu planéty a oproti osi rotácie je odchýlené takmer o 60°. Jeho sila je v priemere rovnaká ako sila zemských pólov; dipólový moment je ale 50-krát väčší ako u Zeme. Nielen magnetické pole je zvláštne; Urán vykazuje niečo ako sezónne zmeny – zjavenia a miznutia oblakov, svetlých kruhov a temných škvŕn (častejšie u Neptúna, analogické Jupiterovej červenej škvrne). Má takmer 30 mesiacov.

Astrologicky je Urán planétou zmeny a elektriny. Jeho „výstrednosti“ ako planéty sa, dá sa povedať, premietajú aj do jeho pôsobenia na ľudskú psychiku. Urán je planétou nečakaného, nepredvídateľného, planétou objavov a géniov, ale aj šialenstva a individuality. Jeho symbol sa podobá na anténu; o ľuďoch výrazne ovplyvnených Uránom sa dá povedať, že zachytávajú signály, ktoré ostatní nezachytia. V každom znamení strávi asi 7 rokov; hovorí sa, že hlavné štádiá života približne zodpovedajú intervalu siedmich rokov. Tiež naše telo funguje v rytme Uránu, pretože žiadna bunka vo vašom tele nie je staršia ako 7 rokov. Podľa toho, ako je energia Uránu nasmerovaná, môže byť konštruktívna alebo deštruktívna, málokedy sa ale dá jej výbuch predvídať. Možno preto nás ako pionierov učili, že treba byť vždy pripravený. 🙂

Domicilom Uránu je Vodnár/jedenásty astrologický dom a jeho kľúčovým slovom je „PREBÚDZANIE“.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s