Venuša

„Postoj, chvíľa, aká si krásna!“ Andrej Sládkovič: Marína

Keď sa povie „Venuša“, každému asi hneď napadne najkrajšia žena sveta. Rímska Venuša bola ale pôvodne bohyňou jari, nie krásy. Zrodila sa z genitálií Urána, praotca bohov, potom, čo ho vykastroval jeho syn Kronos/Saturn (a neskôr dopadol podobne; k tomu ale na inom mieste). Venuša preto patrí medzi najstaršie bohyne. Potom, ako sa začala stotožňovať s gréckou Afroditou, stala sa tiež bohyňou lásky a krásy. Hlavne sa k nej vzťahovala zmyselná láska a tiež ľúbostná poézia. Venuša bola ale podľa niektorých zdrojov tiež bohyňou vojny (spolu s Marsom), a ak nie priamo tá rímska, tak jej ekvivalenty zo Sumeru a Fenície, Inanna/Ištar určite áno. Ďalším ekvivalentom Venuše je egyptská bohyňa Hathor. Zaujímavé je, že nech už sa vyberieme do ktoréhokoľvek starovekého národa, bohyňa lásky (s ďalšími prídavnými funkciami) je vždy jednou z najvýznamnejších a najváženejších bohýň. Možno ešte zaujímavejšie je, že Venušu ako planétu tiež pomenúvali ako Lucifera; označenie „nositeľ svetla“ si vyslúžila preto, že ak sa zjaví na oblohe, patrí k najjasnejším objektom na nej (je tretím najjasnejším objektom po Slnku a Mesiaci) a jej modro žiariace svetlo je neprehliadnuteľné.

Astronomicky je Venuša druhou planétou od Slnka. Keďže podobne ako Merkúr sa nachádza v poradí planét pred Zemou, dá sa vidieť len v blízkosti Slnka; buď pred jeho východom alebo po jeho západe. Podľa toho dostáva striedavo mená Zornička a Večernica. Veľmi zriedka sa dá pozorovať aj cez deň. Zo všetkých planét sa dráha Venuše najviac približuje kruhovej; ostatné dráhy sú viac alebo menej eliptické. Ďalšou zvláštnosťou Venušinej obežnej dráhy je, že táto planéta sa otáča retrográdne; v opačnom smere ako ostatné planéty. V praxi to znamená, že pozorovateľ na Venuši by videl Slnko vychádzať na západe, nie na východe. (Ďalšou takouto výnimkou je Urán.) Podobne ako u Merkúra, jej deň je dlhší ako jej rok. Veľkosťou sa Venuša veľmi podobá Zemi; je to jej najbližšie dvojča v Slnečnej sústave. Čo sa ale týka podmienok, ktoré tu vládnu, pozemské organizmy by tu neprežili; priemerná teplota na Venuši sa pohybuje nad 400°C a rozdiely medzi „dňom“ a „nocou“ sú minimálne. Vzhľadom na zloženie svojej atmosféry (prevažne oxid uhličitý, ďalej voda, dusík, kyslík) sa na nej vytvára veľmi účinný skleníkový efekt; hoci je Venuša ďalej od Slnka ako Merkúr, jej povrch dosahuje vyššie teploty. Podmienky pre život na nej nevylepšujú ani husté mračná zložené z oxidu siričitého, ktoré produkujú veľmi kyslý dážď tvorený kyselinou sírovou. Planéta nemá magnetické pole; slnečný vietor preto bombarduje jej atmosféru a rozkladá tak postupne jej zložky. Venuša je, rovnako ako Merkúr, bez mesiacov.

Astrologicky je Venuša planétou krásy, lásky, umenia, cítenia. Symbolizuje ženský princíp, keďže jej astronomická/astrologická značka sa používa na vyjadrenie ženského pohlavia. Tak, ako sa Merkúru pripisujú myšlienky, tak Venuši sa pripisujú emócie. (To, že jedno priťahuje druhé, vedeli už starí Gréci, ktorí gréckym bohom Hermovi a Afrodite priznávali spoločné dieťa – Hermafrodita. Asi všetci vieme, čo znamená toto slovo; ale pre istotu… Podľa báje Hermes obháňal Afroditu tak dlho, až ju to zunovalo a podľahla mu. Z ich spojenia vznikla bytosť, ktorá bola mužom aj ženou; vyplýva to z povahy samotného Herma/Merkúra, ktorá je mužská a ženská zároveň.) Nie náhodou spájam Venušu a Merkúr dokopy; majú mnoho podobných charakteristík a tiež znamenia, ktoré ovládajú, sa nachádzajú tesne vedľa seba. Venuša je obrazom nielen našich citov, ale najmä toho, čo rozochvieva našu dušu; spôsobom nášho vyjadrenia, prejavenia našej podstaty nám najprirodzenejším spôsobom. Je to Venuša, ktorá rozhoduje, či sa budete nadchýňať precízne namaľovaným obrazom, metalovou skupinou alebo hŕbkami úhľadne uložených bankoviek. 🙂 Tiež je to planéta, ktorá vyjadruje vašu spokojnosť so životom a užívanie si toho dobrého, čo na svete je. Tak, ako je Merkúr chaotický, tak je Venuša harmonická.

Domicilom Venuše sú znamenia Býka a Váh/druhý, respektíve siedmy astrologický dom a jej kľúčovým slovom je „LÁSKA“.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s