Znamenia zverokruhu 1

Premýšľala som nad tým, či je lepšie začať planétami alebo znameniami a dospela som k záveru, že začať znameniami je jednoduchšie. Je celkom fajn, keď najprv rozumiete charakteristikám toho, čo je nemenné (teda ako sa to vezme, lebo aj medzi znameniami to je kadejaké. Ich spoločné črty sú síce rovnaké, ale od jedného človeka k druhému sa to môže líšiť tak, že by jeden neveril 🙂 ) a až potom sa pustíte do toho, čo sa meniť môže.

Kým sa pustíme do samotnej charakteristiky znamení, je dobré si pripomenúť, že ich je dvanásť. Dvanástka je číslo, ktoré je výnimočné v tom smere, že je deliteľné mnohými inými číslami: dvojkou, trojkou, štvorkou a šestkou. Ak sa pýtate, čo tu robí matematika, tak je to jednoduché – dvanásť znamení zverokruhu sa delí na podskupiny, ktoré sa odvíjajú od určitých spoločných vlastností jednotlivých znamení.

Dvojka: Z východných filozofií poznáme dobre známy symbol jin-jang, kruh rozdelený na dve polovice, jednu stúpajúcu, jednu klesajúcu, jednu bielu, jednu čiernu, jednu mužskú, jednu ženskú… atď. Podobne je aj dvanásť znamení rozdelených na dve „kvality“, mužskú a ženskú. Nejde o nič sexistické, len o základné body, z ktorých daná povaha znamení vychádza, napr. mužské znamenia sú založené racionálne, ženské skôr emocionálne, ale to asi poznáme z praxe 🙂 . Lepšie spolu vychádzajú znamenia, ktoré majú rovnakú podstatu, ale na druhej strane znamenia, ktoré majú podstatu opačnú, sa môžu jedno od druhého priučiť v pohľade na svet.

Mužské znamenia: Baran, Blíženci, Lev, Váhy, Strelec, Vodnár

Ženské znamenia: Býk, Rak, Panna, Škorpión, Kozorožec, Ryby

Trojka: Zverokruh (ako každý kruh) pozostáva zo štyroch častí, štvrtín kruhu, pričom v každej z nich sa nachádzajú tri znamenia. Ktorékoľvek štyri znamenia stojace na určitom mieste týchto štvrtín tvoria kríž. Kríže sú teda tri: je to kríž základný, pevnýpremenlivý. Z toho vyplýva ďalšia charakteristika znamení. Znamenia základného kríža sú takpovediac priekopníci; stanovujú takzvanú základnú charakteristiku ďalších znamení im podobných (o nich trochu ďalej) a radi držia veci pevne vo svojich rukách (najlepšie na vedúcich postoch). Znamenia pevného kríža neradi menia svoje zvyky, dívajú sa na základné znamenia pomerne nedôverčivo (teda väčšinou), pretože ich nútia robiť veci, ktoré sa nemusia zhodovať s ich presvedčením a zvyklosťami. Znamenia premenlivého kríža sú komunikátori pendlujúci medzi týmito dvoma skupinami a sú ideálni na urovnávanie konfliktov a ujasnenie požiadaviek.

Ak sa nad tým trochu zamyslíte (čo ste sa možno už aj), tak kríže predstavujú v horoskope kvadratúry – tie nepríjemné 90° uhly, čo vyvolávajú napätie. Ide o to, že ak sa stretnete s niekým, kto má základné charakterové črty rovnaké ako vy, chce to istú dávku trpezlivosti, aby ste stret vyriešili k spokojnosti oboch. Všeobecne to znamená, že ľudí, ktorí sú narodení v znameniach vzdialených na 90° od toho vášho (alebo majú výrazné charakteristiky týchto znamení), budete znášať pomerne ťažko a je možné, že sa často budete dostávať do konfliktov. Znamenia oproti tomu vášmu sú tak trochu zvláštne – na jednej strane sú to vaše úplné protiklady, takže budete mať voči nim averziu, ale na druhej strane sú vlastne vaším zrkadlom a môžu vás o mnohom poučiť.

Základný kríž: Baran, Rak, Váhy, Kozorožec

Pevný kríž: Býk, Lev, Škorpión, Vodnár

Premenlivý kríž: Blíženci, Panna, Strelec, Ryby

Štvorka: Štyri sú základné živly tvoriace všetko, čo je nám známe: oheň, zem, vzduch a voda. Schválne ich píšem v tomto poradí, pretože presne v tomto poradí za sebou nasledujú vo zverokruhu. Znamenia sú si vždy podobné v trojiciach a vytvárajú tak štyri skupiny. Oheň predstavuje prudkosť, tvorivosť, nadšenie; v istom zmysle stredobod a počiatok všetkých ostatných živlov. Zem symbolizuje pracovitosť, vytrvalosť a zmyslovosť a ľudia narodení v týchto znameniach sú prakticky založení a cieľavedomí. Vzduch zastupuje nestálosť, inteligenciu a ľahkosť, s týmito ľuďmi je ťažké udržať krok, pretože väčšinou dokážu robiť desať vecí naraz. Voda znamená hĺbku, citovosť a intuíciu a dobré nakladanie s financiami.

Trojice znamení vo zverokruhu vytvárajú rovnostranné trojuholníky so vzájomnými uhlami 120° medzi sebou, čo sa vykladá ako najpriaznivejší aspekt. Ľudia narodení v znameniach s rovnakou príslušnosťou k určitému živlu si skoro inštinktívne rozumejú a „sadnú“ si.

Trigón ohňa: Baran, Lev, Strelec

Trigón zeme: Býk, Panna, Kozorožec

Trigón vzduchu: Blíženci, Váhy, Vodnár

Trigón vody: Rak, Škorpión, Ryby

Šestka: Uplietla som si na seba bič s touto šestkou… 🙂 ale keď už sme pri tom, tak to spomenúť treba. V zverokruhu je šesť dvojíc stojacich oproti sebe, pričom tieto dvojice majú vždy rovnakú podstatu (buď mužskú alebo ženskú), patria do rovnakého kríža (základného, pevného alebo premenlivého), ale líšia sa živlom. Oproti ohňu vždy stojí vzduch, oproti zemi voda. A v tom je tá tragédia. Ak vezmete do úvahy kvadratúru, potom oproti ohňu alebo vzduchu, čiže mužskému princípu, tu máme ženský princíp zeme alebo vody, a tu sa vytvárajú rozdiely, ktoré vedú k už spomínaným treniciam. Ale znamenia stojace oproti sebe sú si príliš podobné. Môže sa to zdať trochu nezmyselné (veď rovný rovného si hľadá), ale ak trávite čas s niekým, kto má takmer rovnaké dobré vlastnosti ako vy a zároveň veľmi podobné nedostatky ako vy, dokáže to byť veľmi stresujúce. Znamenie stojace oproti tomu vášmu vám nastavuje zrkadlo, v ktorom sa presne vidíte. A ničím nezakalený pohľad do zrkadla vie byť niekedy veľmi frustrujúci. 🙂

Opozície v zverokruhu:

Baran – Váhy

Býk – Škorpión

Blíženci – Strelec

Rak – Kozorožec

Lev – Vodnár

Panna – Ryby

Kvadratúra a opozícia sú zložité aspekty kvôli tomu, že nás stavajú do pozície, kedy musíme konfrontovať to, čím sme, a nútia nás vnútorne rásť a vyvíjať sa. (A všetci vieme, že rast a vývin vôbec nie je jednoduchý proces.) Ak sa stretnete s niekým, kto vám lezie na nervy, dá sa to riešiť rôznymi spôsobmi, ale väčšinou to nekončí nijako dobre. Pred istým časom sa mi do ruky dostala útla knižočka s prekrásnym titulom: Žiadne stretnutie nie je náhodné. Všetci ľudia, ktorí k vám prichádzajú, prichádzajú preto, aby vám pomáhali vyvíjať sa. Napokon, vždy je lepšie brať život z pozitívnej stránky ako sa zanášať negatívnymi emóciami, ktoré vás v konečnom dôsledku doslova a do písmena zničia. Rok 2012 je blízko – treba veci komplikovať viac, než je to potrebné? 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s