Znamenia zverokruhu 3

Druhá štvorica znamení znovu opakuje základný vzorec oheň, zem, vzduch, voda s malými obmenami voči prvým štyrom znameniam. Oproti prvým štyrom sú témy druhých štyroch znamení trochu hlbšie a majú inú perspektívu. (Teraz to možno nedáva veľký zmysel a možno to nebude ani potom, ale snáď sa mi ten rozdiel podarí nejako zachytiť. 🙂 ) Po ukončení puberty nastávajú v živote človeka už len malé telesné zmeny a od polovice zverokruhu sa objavuje šesť oblastí či sfér samotnej dospelosti. Odráža sa to aj na kľúčových slovách, ktoré tieto štyri znamenia charakterizujú.

Lev (23.7. – 23.8.)

Lev je piatym znamením zverokruhu, druhým letným znamením a druhým ohnivým znamením. Obdobie Leva je obdobím síce po puberte, ale ešte pred dospelosťou (odborný výraz na to je, myslím, adolescencia 🙂 ). Adolescenti prekonali citové výkyvy obdobia obrovských zmien a náhle majú pocit, že im patrí celý svet, že všetko je pred nimi a stačí sa natiahnuť, aby dostali, čo chcú – hneď a zaraz. Levy v podstate nie sú nijako zlí ľudia. Sú len presvedčení, že sú stredobodom vesmíru (podobne ako Barany, s ktorými majú spoločný živel ohňa), ale na rozdiel od Baranov tento dojem presadzujú oveľa cielenejšie. Barani na seba pútajú pozornosť viac-menej prirodzene podvedome, Levy pôsobia svojím zjavom a často sú si vedomí svojho výzoru. Dávajú si záležať na svojom vzhľade a na svojom správaní, ale je to ich svojský vzhľad a správanie, ktoré si pestujú a nedajú sa príliš strhnúť nejakými tými módnymi trendmi (vlastne by som skôr čakala, že Levy tie trendy budú určovať). Rovnako ako označujeme leva za kráľa zvierat, tak Lev je kráľom zverokruhu – a rozhodne bude očakávať, že sa tak k nemu budete správať. Pokiaľ ste k nemu dostatočne úctiví a poctiví (a lichotíte mu – napadá mi známa veta Karla Gotta „Tleskejte mi, já to mám hrozně rád“), odmení vás kráľovsky. Levy majú obrovské dobré srdce, ktoré bije pre každého, koho majú radi a práve na tom nie je tak dobre, ako by mohol byť (v tom sa trochu podobajú Býkom, a okrem toho ešte v obľube pekných vecí). Levy sú slniečka: keď ste v ich blízkosti a nechávate sa ovplyvniť ich energiou, bez nejakej väčšej námahy vás doslova postavia na nohy. A bude vás brániť do posledného dychu, keď bude proti vám stáť presila. Ak Leva nahneváte, zareve (ale väčšinou nehryzie 🙂 ) a po chvíli urazenej odmeranosti sa k vám možno začne správať, akoby sa nič nestalo (pravdaže, po vašom ospravedlnení. Kráľ si nemôže dovoliť ohroziť svoje postavenie tým, že si prizná chybu on). Lev patrí k znameniam pevného kríža, takže rozhodne nebude ustupovať zo svojich pozícii. A napokon, tú úctu a obdiv si naozaj zaslúži.

Kľúčovým slovom Leva je „CHCEM“ a vyjadruje ich cieľavedomosť a odhodlanie nárokovať si to, čo im právom patrí.

Panna (24.8. – 23.9.)

Panna je šiestym znamením horoskopu, tretím letným znamením a druhým zemským znamením. Konečne po všetkých úskaliach nadchádza obdobie dospelosti a s ním všetky tie každodenné radosti a starosti. Panny to majú ťažké (ak neveríte, skúste raz cvične povedať niekomu, že ste sa narodili v znamení Panny. Prinajmenšom to vyvolá uštipačné poznámky, a tie Panna neznáša), pretože po takmer bezstarostnom období „dorastania do veku“ je tu zrazu život taký, aký je, a Panny ho vnímajú svojou vlastnou, presnou optikou. Panny sú analytici a vedátori; majú zmysel pre detail a neštítia sa práce. Tak ako všetky zemské znamenia sú veľmi pracovité a na svojich útlych pleciach toho dokážu zniesť pozoruhodne veľa. Ale… vždy je nejaké ale. U Panny je to jej vnútorná rozdvojenosť. Panna, keďže patrí k premenlivým znameniam, je zároveň podvojnou osobnosťou. (Spomeňte si na Blížencov, Ryby a Strelca, ktorý je napoly človekom a napoly koňom.) Zmieta sa medzi povinnosťou voči spoločnosti a povinnosťou voči sebe a zachádza to niekedy tak ďaleko, že si môže svojím podvedomým nastavením vážne zdravotne ublížiť. Panny si nič neodpustia, sú veľmi kritické voči svojmu okoliu, ale dôsledne uplatňujú toto meradlo aj voči sebe – prísnejšie než voči iným. Nemali by ste Panne vyčítať jej nedostatky, pretože ona ich vníma dostatočne citlivo a trápia ju oveľa viac ako prekážajú vám. Panna túži po dokonalosti… a v pozemskom svete dokonalosť prakticky neexistuje. Preto zažívajú Panny veľa sklamaní oproti svojim ideálom a často strácajú svoju vnútornú rovnováhu. Navonok to ale dávajú najavo len zriedka – väčšina ľudí ich má rada kvôli tichej, nekonfliktnej povahe, aj keď im Panny môžu pripadať navonok chladné. (Ale aj u nich platí príslovie o poslednej kvapke.) Nikdy sa nezdráhajú priložiť k dielu pomocnú ruku a problémy riešia rýchlo a efektívne.

Kľúčovým slovom Panny je „ANALYZUJEM“ a vyjadruje to, že zodpovedne a logicky pristupujú ku všetkému, čo ich v živote stretne.

Váhy (24.9. – 23.10.)

Váhy sú siedmym znamením zverokruhu, prvým jesenným znamením a druhým vzdušným znamením. Od obdobia Váh je človek už dospelý; výzvou tohto znamenia je oblasť života zvaná manželstvo (alebo partnerstvo, ak to chcete nadivoko 🙂 ). No a v manželstve sa dostávajú k slovu… správne, kompromisy. A teraz vôbec nejde o to, že by Váhy neboli schopné robiť kompromisy. Váhy sa dokážu veľmi dobre prispôsobovať… až príliš dobre. Ak s nimi máte isté skúsenosti, tak vás pri tomto znamení napadnú slová ako spomalený, nerozhodný, váhavý… rozčuľujúci. Ale ony to rozhodne nerobia zámerne 🙂 – teda áno, ale ich cieľom nie je dohnať vás do šialenstva (ak im to dáte najavo, rozhodíte ich viac, než je to pekné a možno im dokonca vženiete slzy do očí). (A mimochodom, nie, kľúčovým slovom Váh nie je „váhať“.) Prvotným cieľom Váh je byť spravodlivý, a tomu podriaďujú všetko vo svojom živote. Symbolom Váh sú váhy ako neživý predmet (mimochodom jediný v celom zverokruhu) a ak si pamätáte na tie staré školské váhy s dvoma miskami, ktoré sa majú navzájom vyvážiť, tak si presne viete predstaviť, čo to dá námahy, aby tie misky boli konečne v rovnováhe. U Váh je ťažké nielen rozhodovanie. Váhy takisto oscilujú medzi obdobiami šialenej energie a absolútnej nečinnosti, medzi obdobiami zúrivosti a nebotyčného pokoja, medzi obdobiami nadšenia a depresie. Váhy by rady vyhoveli každému; všetci vieme, že sa to nedá. Z toho pochádza tá ich zdanlivá neistota či nerozhodnosť. Inak sú Váhy výborní myslitelia, dokonale racionálni a argumenty nachádzajú rovnako pohotovo ako Blíženci. Váhy sú očarujúce (stoja naproti Baranovi) a fyzicky veľmi príťažlivé, majú rady spoločnosť (je to ich únik od samoty a premýšľania nad tým, čo sa stalo a či sa to nedalo spraviť nejako inak 🙂 ) a rady sa obklopujú peknými vecami (podobne ako Býci). Váhy bývajú takmer neustále zamilované, spôsobuje to ich potreba nájsť si niekoho, kto dokáže ich misky držať v rovnováhe. Ich znamenie patrí do základného kríža a Váhy preto predstavujú ľahkosť a slobodymilovnosť vzduchu… takže napriek ich poddajnosti vám nikdy nebudú patriť tak úplne a keď ich budete obmedzovať, vykĺznu rovnako ako vzduch.

Kľúčovým slovom Váh je „POROVNÁVAM“ a vyjadruje ich hľadanie toho konečného, určitého bodu, v ktorom sa všetky protiklady stretávajú v jednote.

Škorpión (24.10. – 22.11.)

Škorpión je ôsmym znamením zverokruhu, druhým jesenným znamením a druhým vodným znamením. Veľa ľudí sa Škorpiónov (a škorpiónov) bojí – a tak ako vždy, strach vychádza z neporozumenia. Škorpióni nie sú prirodzene zlí. (Úprimne verím tomu, že taký nie je nikto.) Jeho oblasťou dospelého života je sex a hlboké vedomie, ktoré sa s ním spája. Škorpióni sú tak trochu záhadou. Patria k vodným znameniam a skrývajú v sebe hlboké hĺbky (nie, to nie je zbytočný preklep, naozaj som to tak myslela), ale na prvý pohľad nemusí Škorpión vôbec vyzerať plachý a nesmelý, ako je Rak alebo Ryby, dokonca bývajú v spoločnosti veľmi veselí a zabávajú svoje okolie. Škorpióni stoja v zverokruhu oproti Býkom a majú s nimi veľa spoločného: telesnosť, dobré zaobchádzanie s financiami, dlhú pamäť. Ale Škorpióni sú oveľa temnejší ako Býci. Och, navonok nie. Ale kdesi pod povrchom, tam, kde to nikto nevidí, je tá pravá, skutočná, nefalšovaná temnota (znovu opakujem, nie zlo), z ktorej vychádza to najžiarivejšie svetlo. Škorpión je znamenie protikladov. To, že v sebe ukrývajú tie najtemnejšie hlbiny, im dáva desivú moc vidieť do vás. Škorpióny dokážu mať veľmi, veľmi nepríjemný pohľad. (Napadá mi prirovnanie s kobrou a myšou; viete, keď had hypnotizuje korisť a tá by sa najradšej vyparila priamo do vzduchu.) Je to jediné znamenie, ktoré dokáže doslovne sa váľať v stoke a pritom ostávať duchovne čisté. Škorpión je symbolom znovuzrodenia a vymanenia sa zo starých zvyklostí. Pojmom, ktorý je s nimi úzko spätý, je transformácia. Dokážu zažiariť vždy v novej, nepoškvrnenej forme, s každým zvliekaním panciera… a znovu… a znovu. Škorpióni sú úžasní v zmysle desivo úžasní. Majú dobre vyvinutú intuíciu a sú citliví (naozaj sú). Ale tak ako sa škorpióni bránia voči nepriateľom bodnutím chvosta, tak vie Škorpión veľmi nepríjemne (a veľmi presne) udrieť na tú najcitlivejšiu strunu, keď ho ohrozujete. Väčšina ľudí Škorpiónov neznáša kvôli ich brutálnej úprimnosti, ktorá je o to horšia, že je plne vedomá – Škorpión presne vie, čo vám spôsobí tým, že povie to, čo povie. Škorpióni si nemo vyžadujú úctu a uznanie kvôli ich obrovskej duševnej sile (na rozdiel od Levov, ktorí si myslia, že im patrí prirodzene), a môžu vyvolať zdanie, že sú namyslení. Škorpión je znamením pevného kríža a trvá na tom, čo mu patrí; radšej mu ustúpte z cesty, nestojí to za tú bolesť, ktorá v konečnom dôsledku zamrzí aj jeho.

Kľúčovým slovom Škorpióna je „TÚŽIM“ a vyjadruje ich nekonečné pátranie po dne, z ktorého sa môžu opäť odraziť do výšin.

2 thoughts on “Znamenia zverokruhu 3

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s