“Je to vo hviezdach”

Iste ste už počuli túto okrídlenú vetu – používa sa veľmi často v prípadoch, keď nemáme tušenia, čo sa pred nami rozprestiera, čo nás postretne a čomu sa nevyhneme. A asi už tušíte, že z pohľadu astrológie platí tá okrídlená veta doslovne: totiž, že dokážeme odhadnúť, čo sa na nás rúti, z toho, ako sú práve postavené hviezdy – lepšie povedané planéty. Rada by som postupne objasnila význam jednotlivých planét a čo vlastne znamená, ak sa nachádzajú v tom-ktorom znamení, ale bude to prichádzať postupne a v malých dávkach, aby to bolo ľahšie stráviteľné 🙂 . Pre začiatok ale treba všetkých upokojiť: nemusíte byť astronómovia a snažiť sa na oblohe objaviť to, čo hľadáte (aj keď na škodu veci to nie je), a pritom vedieť, kde sa vlastne tie planéty nachádzajú.

Každá planéta vrátane Slnka a Mesiaca má svoj presne stanovený časový prechod jednotlivými znameniami. To, že u Slnka je to jeden rok, čiže cca 365 dní, je asi všetkým jasné. To, že u Mesiaca to je 29 dní, asi tiež nebude taká novinka, pretože lunárnych kalendárov je všade dostatok a odtiaľ si prechod Mesiaca jednotlivými znameniami môžete krásne vysledovať. Ale u iných planét je samozrejme doba prechodu rozdielna (často veľmi dlhá) a hoci existujú presné metódy na výpočet umiestnenia každej z nich na oblohe v určitý čas, je potešujúce, že tie výpočty nemusíte vykonávať sami.

Pozície všetkých planét (a niektorých ďalších ukazovateľov) sa udávajú v tabuľkách, ktoré sa nazývajú efemeridy. Dajú sa buď zohnať v knižnej podobe alebo na webe (napr. na tejto stránke, stačí len ťuknúť na rok). V efemeridách sú údaje na každý deň každého mesiaca, väčšinou sú vypočítané na polnoc daného dňa, ale keďže pohyb planét vôbec nie je rýchly (až na Mesiac), údaje z nich sa počas dňa líšia len minimálne. Údaj UT znamená universal time, čiže vesmírny čas – ten sa používa kvôli časovým pásmam Zeme a zaručuje, že nemusíte údaje prepočítavať na svoju zemepisnú dĺžku. Takže ak si chcete vytvoriť obraz hviezdnej oblohy v určitý deň, stačí vám na to kruh rozdelený na dvanásť častí s označením znamení a do neho vpíšete údaje o polohe planét. Pomocou ich umiestnenia a vzájomných vzťahov medzi nimi (aspekty boli spomínané v článku „Čo je horoskop“) dokážete pomerne jednoducho určiť, čo sa na vás v daný deň chystá.

Na tomto základe sa zostavujú denné horoskopy pre určité znamenie. Obraz oblohy je síce stále ten istý, ale ak sa naň pozriete z dvanástich rôznych pohľadov, vyskočia vám určité rozdiely. (Veľmi zjednodušene: ak napríklad píšete horoskop pre znamenie Blížencov a Slnko sa práve nachádza v znamení Leva, ich energia bude v ten deň dobrá a bude sa im dariť, pretože medzi Blížencami a Levom je uhol 60°, čiže priaznivý. Ak ale ten istý deň budete brať z pohľadu znamenia Škorpióna, tak energia dňa bude nepriaznivá a narazia na určité problémy, možno budú cítiť únavu alebo podobne. Medzi Levom a Škorpiónom je totiž uhol 90°, a ten je vnímaný ako problematický.)

Planéty sú v efemeridách usporiadané podľa vzdialenosti od Slnka tak, že ako prvá je vždy uvádzaná pozícia Slnka a hneď za ním nasleduje Mesiac ako náš najbližší sused. Potom je to Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto. Na konci tabuliek, niekedy v osobitnej tabuľke, nájdete ďalšie údaje, ako napríklad postavenie mesačných uzlov (majú význam z hľadiska karmy a vašej úlohy v živote), Chiróna (samoliečiteľské/liečiteľské schopnosti), niektorých asteroidov z pásu medzi Marsom a Jupiterom, napr. Ceres, Juno, Pallas, alebo tzv. Čiernej Luny/Lilith (ukazuje vašu temnú stránku a miesto, kde sa vysporiadavate s osobnými démonmi).

Takže… jediné, čo nám ešte bráni naozaj sa dozvedieť, čo nás čaká, je samotný význam znamení, planét a domov… najlepšie zhlboka sa nadýchnuť a skočiť do toho hlavou napred.:)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s