Návrat na opačnú stranu katedry

Priznávam sa, že odkedy som na tej strane bližšie k tabuli, čoraz viac vnímam žiakov ako potvory čo najviac hľadajúce kľučky ohľadom toho, ako sa vyhnúť povinnostiam. Asi je to všeobecný trend; čím viac rokov na nejakom mieste ste, tým viac sa vtláčate, vedome či nevedome, do pozície, že pravda je na vašej strane a chyba je najmä na tej druhej strane (ak nie úplne).

Od začiatku tohto školského roka mám dve spolubývajúce; obe sú študentky, jedna tretiačka na strednej škole, jedna prváčka na vysokej škole. Tento týždeň mali obe výnimočný; stredoškoláčke sa nakopilo veľa písomiek, vysokoškoláčke sa začal zimný semester (po viacnásobných odkladoch začiatku, pretože sa rekonštrukčné práce na budove danej vysokej školy neplánovane predĺžili). Takže vidím v praxi, čo znamená súčasná príprava do školy.

Tretí ročník sa berie na škole ako jeden z najlepších; už je po prvom ročníku, keď sa ešte len žiak rozhliada a zvyká si, už je po druhom ročníku, kedy sa naplno zaberie, ten tretí je posledný pred maturitným, ktorý je najnáročnejší. V praxi vidím, že moja spolubývajúca sa naozaj zodpovedne pripravuje každý deň na všetky predmety.

Tento týždeň, práve včera, nešla do školy.

Videla som ju večer predtým; po extrémnom vypätí, učení sa, nakopení úloh, nedostatku spánku. Psychicky bola našliapnutá na zrútenie; aj jej z času na čas dohováram, aby to tak nepreháňala, lebo si ublíži. Mala zlý pocit z už napísaných písomiek, pretože jej výkonnosť (logicky) klesala so stúpajúcou únavou, možno až preťažením.

Vtedy som pochopila, že tie úniky, ktoré vidím v triedach, alebo zabúdania na povinnosti, nie sú výsledkom zvyšujúcej sa lenivosti žiakov. Že to nerobia naschvál (no, možno niektorí áno, to neviem). Ale že je to výsledkom toho, že majú jednoducho tých povinností priveľa a tak, v rámci zachovania vlastného duševného zdravia, vypúšťajú to, čo nepovažujú za dôležité. A tak sa vlastne ani nedivím, že ich rodičia kryjú, pretože komu inému by malo záležať na dieťati, ak nie rodičovi?

Je to cenný pohľad na tú druhú stranu.

A ak ma to naučí znovu plnšie vnímať tú opačnú stranu katedry, o to cennejší.

2 thoughts on “Návrat na opačnú stranu katedry

  1. Hej. 😀 To keď sa mi už nakopili písomky, projekty, skúšania, domáce úlohy… spravil som len to čo ma bavilo, na môj obľúbený predmet. A ostatné? To už dáko dopadlo. 😆

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s