Stačí len byť bez kontroly?

K tomuto článku ma inšpirovali hneď tri veci; keď som včera večer prezerala WordPress, narazila som na dva články, ktoré mali čosi spoločné. Týkali sa zdokonaľovania – jeden u Lilah a jeden u Helar. Teda, lepšie povedané, “zdokonaľovania” ako “práce na sebe”. V poslednom čase (takom dlhšom čase 🙂 ) mám celkom nejasnú predstavu o tom, čo by to vlastne malo znamenať a čo presne tým ľudia myslia a podozrievam ich z toho, že za vznešené slová sa skrýva obyčajná kritika buď už seba, alebo okolia kvôli tomu, že na sebe dostatočne “nepracujú”.

A k tomu sa pridružila ďalšia udička v podobe dnešnej charakteristiky mojej energie na tento deň:

Energy
Mercury Opposition Uranus
May 27, 2011 to May 27, 2011
The graph for Mercury Opposition Uranus
There’s just no telling what mood you’ll be in, or what you might end up doing as a result — but it definitely won’t be boring, for you or your astounded companions.

(Nedá sa povedať, v akej nálade budeš, alebo čo vlastne na základe toho budeš robiť – ale rozhodne to nebude nudné, pre teba ani pre tvojich užasnutých spoločníkov.)

Bum. 🙂 Úder medzi oči. 🙂

Prečo mám taký ten nejasný pocit ohľadom “práce na sebe”? Pretože ak na sebe pracujem, nútim sa fungovať v určitých vopred stanovených limitoch. Ktoré si zvolím buď ja sama (v tom relatívne lepšom prípade) alebo mi ich navolí niekto iný; môj “majster”, môj “duchovný vzor”, moje “božstvo”, moje “vierovyznanie”. Alebo moja “mája”. 🙂 Pomenovanie daného zdroja je v danej chvíli irelevantné; dôležité je, čo z toho vyplynie.

Takže čo z toho? Ak sa nútim byť v pozitívnom naladení, nútim sa všetko vnímať ako krásne – alebo naopak nedokonalé a poznačené hmotou – ak sa nútim driapať sa stále vyššie po nejakom pomyselnom rebríku až kamsi do nehmotnosti len kvôli tomu, že som si to takto určila a zvnútornila, potom niečo nie je v poriadku. Pretože byť v poriadku znamená jednoducho byť sama sebou. Alebo sám sebou. Záleží na pohlaví.

Ak poviem, že jednoducho chcem byť sama sebou, znamená to, že chcem naplno prežívať nejaký ten okamih a potom ďalší a ďalší a ďalší v súlade s vlastným momentálnym nastavením a tomu zodpovedajúcou reakciou. Iste, môže sa to zdať prízemné; akcia – reakcia? Bez duchovného opodstatnenia? Bez sledovania vznešených vyšších cieľov?

No a čo?

Keď som zakladala tento blog, jednou z prvých značiek, ktoré som si stanovila, je “jednoducho byť”. Pretože presne tak to cítim; pretože to jediné, čo naozaj chcem je “jednoducho byť”. Bez toho, aby som analyzovala, čo sa okolo mňa deje a ako mám na to reagovať. A na druhej strane, chcem byť tak, aby som si čo najefektívnejšie dokázala tvoriť to, čo chcem. Na tom nie je nič zložité. To vnímam ako svoju úlohu a som ochotná držať sa jej zubami aj nechtami, lebo to cítim ako správne.

Takže ak sa práve cítim unavená alebo zlostná alebo chcem iba niekomu ticho závidieť 🙂 tak je to presne to, čo zodpovedá mojej predstave o jednoduchom bytí. Kašľať na kontrolu; som tu, aby som žila svoj život a nie aby som neustále kontrolovala, či práve niečo robím správne. Ak sa budem sústreďovať na to, aby som niečo spravila, a popritom kontrolujem, či to robím správne, tak mi niekam uniká sústredenie a konečný výsledok nikdy nebude taký dobrý, ako keď iba zapnem autopilota a jednoducho pracujem.

Lebo aj to znamená “jednoducho byť”. Aj to znamená “odovzdať sa Krišnovi”. 🙂 To, že robím to, čo mám, a vidím v tom svoje naplnenie. A nebudem si pritom neustále klepať po prstoch kvôli tomu, že práve pracujem s “nesprávnym nastavením”.

Pretože podľa mňa fungovania na autopilota znamená, že v sebe necháte prejaviť presne to, čím ste. Tým nevylučujem to, že máte pracovať na svojom vlastnom svete so sústredením a disciplinovane. Máte. Ale podľa toho, ako to cítite. Podľa toho, ako vás vedie tá “Božia ruka”, ktorá vychádza z vašej podstaty, z vašej duše, ak to chcete takto. Autopilot vie, čo treba robiť; vie, kedy potrebujete zdvihnúť zadok a hlavu a kedy potrebujete naopak zvoľniť alebo sa trochu zašpiniť v bahne. 🙂 Ale to všetko je úplne v poriadku… pretože práve to potrebujete zažiť, aby ste ten aktuálny moment dokázali prežiť najlepšie, ako viete.

To je na živote zaujímavé; že niekedy ste hore a niekedy dolu, ale viete, že sa vždy vrátite späť hore alebo dolu. Do trochu iného bodu ako predtým, ale budete znovu šťastní alebo smutní. Len neviete kedy. Ak sa umelo tlačím nahor, opakovane náhle zažívam stavy beznádeje, pretože rovnováha musí byť nastolená. Kedysi som to chcela analyzovať; prečo sa to deje. Teraz si skúšam už len pamätať, že to jednoducho musí prísť, lebo to mám práve zažiť.

Takže – hocijaká nálada ma dnes pochytí, jednoducho si ju vychutnám. 🙂 A možno sa mi podarí strhnúť so sebou aj pár okoloidúcich. 🙂

5 thoughts on “Stačí len byť bez kontroly?

 1. dae, áááááno, … je to tak ako som aj napísala v komente pod helin článok, boh sa ma isto nebude pýtať, prečo som nebola anjelom, alebo budhom či kristom, ale čo sa ma isto opýta, prečo som nebola lilah … raz nežná, raz hravá, raz upištaná a hysterka 😛 raz milujúca raz hnevlivá atd …. prosto ja … a komu sa to páči, ok komu nie, též ok … 😀

  a prízemné? nie, nie je to prízemné, je to o tom vedieť o sebe a netrestať sa v jednom kuse za to čo nie som, za to čo chcem byť a ani poriadne neviem čím to vlastne chcem byť ( vzory, idoly atd ) …

  čo je prízemné? neviem, možno to že si užívam aký mám nový účes, pekné nechty, obtiahnuté rifle a skrytý obdivný pohľad kolegu ktorý mi takto prejavujee, že to na čo sa díva sa mu páči? … mám sa toho pocitu vzdať? ked na tvárach iných vidím, že to, že som vnútorne zo sebou spokojná je na mnee aj naozaj vidieť? popierať to, by bolo prízemné a pokrytecké …
  kedy smee dostatočne duchovne vysoko? kde tá výška vlastne je? ked nevidím svoju skutočnú cenu ako dokonalá nota , jediná nota zo stvorenia otca, … pre predstavu čo sa stane ak tá nota vypadne alebo bude nahradená inou notou? vznikne hoci len na chvílu ale predsa totálna disharmonia a to len preto, že práve táto nota chcela byť inou, alebo chcela byť v inej skladbe …. je to predsa také prosté?
  dae díkes, vieš čo je zaujímavé? že v čase keď si mi hodila koment mi zároven z rádia z ničoho nič zaznelo prízemné 😛 morandi a ich angels … neviem čo 😀 .. túto pesničku, hlavne klip milujem, je pre mňa symbolom, žee pri mne nejakýý ten pierkatec práve je … sranda že? ja fakt začnem veriť ešte 😉 😀 😀 😀

 2. Dae, ako definuješ “autopilot”? Ktorá časť z teba presne to je?

  Ja mám pre “prácu na sebe” jedno pravidlo: ak sa to cíto dobre, tak v tom zostaň. Ak sa to necíti dobre, rob s tým niečo. Pozor: nie “myslí” alebo “vyzerá”, ale “cíti sa”. Nie emócia, ale pocit vnútornej spokojnosti, ktorý nenesie so sebou nijaké pocity nespokojnosti (ani po čase).

  • “autopilota” vnimam ako sucast samej seba, ktora citi, co je prenho spravne v danom case. moze sa to vztahovat aj na dlhsiu dobu, ale hlavne to pre mna plati v momentalnom case

   bezne sa definuje asi ako “dusa”. alebo “srdce”. “vnutorny hlas”. “intuicia”. cokolvek, co aspon trochu pripomina tieto pojmy. “autopilot” je jednoducho sucast mna, ktora vie, co prave robi a preco to robi

 3. Dae ja som nedávno mala jeden rozhovor na túto tému a tvoj článok iba potvrdil to, že keď človek príjme sám seba a podľa toho koná, cíti sa dobre … Iba tak dá sám sebe vnútornú slobodu a nový rozmer času pretože naplno prežíva tu a teraz tak ako to cíti. 🙂 A okrem toho aj fučať sa niekedy pomáha 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s